İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN YÖNETMELİK ANLAMA(MA) SORUNU

03.04.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN  YÖNETMELİK ANLAMA(MA) SORUNU

Ülkemiz bir deprem ülkesi. Dolayısiyle yapiların deprem etkilerine göre dizayn edilmesi hayati önem taşımakta. Yapiların, deprem etkilerine gore tasarimı dendiğinde de akla tabiki deprem yönetmeliği gelmekte. TBDY2018 adi altinda(Turkiye Bina Deprem Yonetmeliği) bir yonetmelik gectigimiz günlerde Resmi Gazete de yayimlandi.1 Ocak 2018 tarihinde de yürurlüğe girecek.

Depreme dayanikli tasarim insaat muhendislerinin işi.Bu yonetmeligi en iyi anlamasi gerekenler de dolayisıyle insaat mühendisleri.

Yönetmelik yayimlandiktan sonra cevremizdeki insaat muhendislerinin bir kısmı(oldukca büyük kısmi) homurdanmaya başladı: “Yönetmelik cok kapsamlı, bir şey anlamıyoruz, bu ne demek, şu ne demek, bu nasıl hesaplanacak, şu nasil hesaplanacak……”

Tabi, deprem yönetmeliginden insaat muhendislerinin bir şey anlamamasi dogal değil. Hic kimse anlamasa bile deprem yonetmeligini insaat mühendisleri anlamalı ve anlamak zorunda.

Ben, bu çogunluk insaat mühendisinin, deprem yönetmeliğinden neden hiç bir şey anlamadığını biliyorum. Deprem yönetmeliğini anlamak için mukavemet nedir bilmek gerekiyor, kesme kuvveti nedir bilmek gerekiyor, moment nedir bilmek gerekiyor, suneklik nedir bilmek gerekiyor, atalet momenti nedir bilmek gerekiyor, kapasite nedir bilmek gerekiyor, taşima gücü nedir bilmek gerekiyor, akma nedir bilmek gerekiyor, gerilme nedir bilmek gerekiyor, beton ile betonarme arasindaki fark nedir bilmek gerekiyor, dinamik bilmek gerekiyor, mafsal nedir bilmek gerekiyor, plastik mafsal nedir bilmek gerekiyor… Bunlari bilmeden deprem yönetmeliginden hic bir şey anlayamazsinız.

“Bu kuvvet böyle olursa, bu bunu şoyle cevirir, o zaman buda bunu böyle ittirir” diye teknik aciklama yapan bir insaat mühendisi deprem yönetmeliğini anlayabilir mi? Anlayamıyor zaten.

“Bir türlü programa kurtattıramadim” diyen bir inşaat mühendisi deprem yönetmeliğini anlayabilir mi? Anlayamiyor zaten.

Muhendislik fakultesini bitirdikten sonra, roman haricinde bir adet teknik kitap satın alip okumamış bir insaat mühendisi deprem yönetmeligini anlayabilir mi? Anlayamıyor zaten.

İşte yazdım, coğunluk insaat muhendisinin neden deprem yonetmeliginden hiç bir şey anlamadığıni.

Daha da vahim bir durum yazayim.TBDY2018 deprem yonetmeliginde bir çok bilgilendirme ekleri var.Adeta bu bilgilendirme ekleri ders kitabı iceriğinde.Statik anlatiyor, dinamik anlatiyor, moment nasil bulunur onu bile anlatıyor.Bu deprem yönetmeliğinden hiç bir şey anlamiyorum diyen tiplerin bazilari bunu bile elestiriyor.Neymis efendim, “deprem yönetmeligi ders kitabı gibi olurmuymuş” Olur efendim. Deprem yonetmeliginden en ufak bir şey anlamayan mühendislerin olduğu ülkeler de yönetmelikler ders kitabi gibi olur…

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

19.10.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3420 ₺ 3420 ₺ 3460 ₺
İzmir 3320 ₺ 3345 ₺ 3350 ₺
Karabük 3330 ₺ 3400 ₺ 3400 ₺
Biga 3330 ₺ 3340 ₺ 3350 ₺
Payas 3300 ₺ 3325 ₺ 3350 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ