-

Isıya Dayanıklı Boya Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yazar:

07.05.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Isıya Dayanıklı Boya Nedir? Nerelerde Kullanılır?

İnsanlık olarak meydana gelebilecek doğal afetler, yangınlar, felaketler ya da daha kötüsü durumlarda kendimizi korumak için bütün yolları deneriz. Bu manada en ön plana çıkan ise ısıya dayanıklı boyalardır. Isıya dayanıklı boyalar çıkan yangınların yavaşlatılması amacıyla mücadele etmek amacıyla tercih edilen ve en yaygın kullanılan boya çeşitleri arasınadır. Bu boyalar yüzeyi alevlerden ve gelen darbelere karşı kendini koruması ile bilinmektedir. Bir yangının oluşması amacıyla 3 ana maddenin meydana gelmesi gerekmemektedir. Bunlar ise yakıt, oksijen ve ısıdır. Bu üç ana etken alevlerin neden olduğu hasarları en üst seviyeye çıkararak ölümcül ateş seviyesine çıkmak için ihtiyaç duyulan etkenlerdir.

Isıya dayanıklı boya ise tam bu noktada devreye giriyor. Bu üç bileşenden bir tanesini ortadan kaldırdığınız durumda ateşin hasarını en aza indirebilir ve tehlikeyi azaltabilirsiniz. Isıya dayanıklı boyalar kullanım alanları fark etmeksizin yağının çıkmasına karşı kullanılan en güvenilir ve en uygun yöntemler arasındadır. Alev geciktirici, yüksek sıcaklıklara dayanıklı ve yangın üçgeninde yer alan bileşenleri etkisiz hale getirmek için özel olarak üretilen bu boyalar ısıya dayanıklı boyalardır. Isıya dayanıklı boya özelliklerinde ayrıca 700 derece ve üzeri sıcaklıklara karşı dayanma özelliği bulunur. Isıya dayanıklı olan boyalar özellikle silikon, epoksi fenolik gibi özel çoklu bileşenlerden oluşan özel karışımlardır. Bu bileşenler sayesinde yangın güvenliğini en üst seviyeye çıkararak yangına karşı dayanıklı ve gerektiği durumlarda altında yatan maddelere göre ayarlanabilen önlemler alınabilmektedir.

Isıya Dayanıklı Boya Nasıl Seçilir?

Farklı kalite, ürün, tür ya da çeşitli sınıflara ayrılmış ısıya dayanıklı boya bulunmaktadır. Ancak ısıya dayanıklı boyaların ilk 4 bileşeni oldukça önemli bir yere sahip olduğu için buna bir parantez açmakta fayda var. Multi polimerik boyalar, epoksi ya da silikon bazlı ısıya dayanıklı boyalar iki farklı formda gelmektedir. Bu tipte bulunan ısıya dayanıklı boyalar genellikle temel olarak yeni inşaat alanlarında ya da ticari alanın düzenlenmesi amacıyla inşa edilen alanlarda kullanılmaktadır. Boyalar içinde bulunan yüksek silikon değerleri nedeniyle ısıya ve aleve karşı oldukça yüksek dayanıklılık ve direnç göstermektedirler. Bu boyalar aynı zaman da evlerde kullanılan şömine, makine dairesi kazanları ya da yüksek sıcaklıkta çalışan makinelerde kullanılmaktadır. Bu boya tipleri yüksek sıcaklıkta toz haline özel olarak getirilmiş versiyonları bulunur. Yapılan araştırmalara göre silikon bazlı toz boyalar sıcaklık ve alevlere karşı daha dayanıklı ve daha dirençli olduğu görülmüştür. Isıya karşı yüksek direnç gösteren toz boyalar aynı zaman da farklı renkler ile evlerin hemen her alanında kullanmanıza olanak tanımaktadır. BU nedenle farklı renk ve seçenekleri ile ön plana çıkan ısıya dayanıklı boyalar her bütçeye ve her alana uygun olarak üretilmektedir.

Isıya Dayanıklı Boya Fiyatları

Isıya dayanıklı boyalar normal boyalara göre fiyatları elbette yüksektir. Örnek vermek gerekirse ısı yalıtım boyası ile ısıya dayanıklı boyalar arasında iki kata yakın bir fiyat söz konusudur. Bunun nedeni ısı yalıtım boyasının dayanıklılık özelliği bulunmazken ısıya dayanıklı boyalar ise daha gelişmiş teknoloji ile üretilerek yangınların yayılmasını önleyen en önemi etkenler arasındadır. Bunun yanı sıra boya ihtiyacına göre fiyat konusunda da değişiklikler göstermektedir. Aynı zaman da ısıya dayanıklı boyalar kendi aralarında dayandıkları sıcaklık miktarına göre de kaliteleri bulunduğu için fiyat konusunda da değişiklik gösterir. Aynı zaman da ısıya dayanıklı boyaları birden fazla marka ürettiği için her markanın kendine özgü fiyat ve kalite seçenekleri olacağı için siz kendi ihtiyacınıza ve kalitesine göre tercih yaparak ısıya dayanıklı boya hakkında net bir bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak ısıya dayanıklı boya seçimi yaparken ihtiyacınıza yönelik olan boya seçimi yapmayı unutmayın.

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS