İstanbul’da finansa her yer merkez

Yazar:

25.03.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

İstanbul’da finansa her yer merkez

Bakan Bayraktar Ataşehir’in yanı sıra Levent, Bakırköy ve Mecidiyeköy gibi yerlerde de finans merkezleri oluşturulacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ataşehir’in yanı sıra Levent, Bakırköy ve Mecidiyeköy gibi yerlerde de finans merkezleri oluşturulacağını açıkladı. Bayraktar, Hürriyet’e, “Ataşehir finans merkezleri için çekirdek olacak. Daha sonra bu merkezler tüm Türkiye’ye yayılacak” dedi. İstanbul Finans Merkezi’nin 700 bin metrekare arazi üzerine oluşturulacağını kaydeden Bayraktar, yeni finans merkezlerinin de yapılacağını açıkladı. “Görüşme yaptığı Londra Finans Merkezi Belediye Başkanı Lord Mayor Alderman Roger Gifford’a finans merkezini anlattım” diyen Bayraktar, şöyle konuştu:

YENİ MERKEZLER KÖPÜRECEK

“Ataşehir’deki finans merkezi çekirdektir. Çünkü İstanbul’un birkaç yerinin finans merkezi olma özelliği var. Başka merkezlerde de merkez olması için bunu köpürteceğiz. Levent, Bakırköy, Mecidiyeköy gibi yerlerde de finansın olacağı merkezleri oluşturacağız. Sonra tüm Türkiye’de yapacağız. İngilizlerin de iştahı kabardı. Türkiye’de kaynak getirme noktasında çeşitli görüşmeleri oldu. Dünyada Kuala Lumpur, Canberra, Vancouver ve Seattle gibi şehir tasarımlarını örnek alarak yeni konsept oluşturacağız.”

82 KİŞİLİK EKİP GELİYOR

“Uçan kuştan ve kelebekten yardım istiyoruz” diyen Bayraktar, dünya çapında 5 profesör ve başarılı 77 gencin bunun için dünyadaki örnekleri inceleyeceğini kaydetti. Bayraktar, “77+5 kişilik ekibe dünyada yeni kurulan Kuala Lumpur, Canberra, Vancouver, Seattle gibi şehirleri taramalarını istedim. Ekipte çalışanlar bu şehirleri kuran mimarları, tasarımcıları bulacaklar. Bunun üzerine Türkiye’de yeni konseptler oluşturacağız” açıklamasını yaptı. “Türkiye, dünyada orta sahaya girmeye çalışıyor” diyen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

DÖNÜŞÜMÜN AKİL ADAMLARI

“Dünyanın büyük devletleriyle yarışmaya çalışıyoruz. Ekonomik olarak büyümeye çalışıyoruz. Fakat ne yaparsak yapalım Türkiye’de şehircilik, bina stoğu ve depreme karşı belli noktaya gelmeden aktör olmamız söz konusu değil. Biz onun için 5 kişilik akil adamları seçtik. Bununla bir mücadele vermeye çalışıyoruz, içselleştirmeye çalışıyoruz. Biz havada uçan kuştan kelebekten de yardım istiyoruz. Bunun için bu heyeti kurduk. ‘Siz böyle atılım yapın dünyayı tarayın’ dedik. Dünyada yeni kurulan şehirler var. Biz dünya çapındaki hocalarımıza ‘bu şehirleri kuran mimarları, tasarımcıları bulun yeni konseptler oluşturalım’ dedik. Bize rapor proje ve tasarım getirecekler. Neler yapmamız gerektiğini söyleyecekler. Ayrıca üniversitelerden ilk sıralarda mezun olmuş, birkaç dil bilen 77 kişilik yeni bir ekip kuruyorum. Bu ekip dünyayı gezerek, yeni projeleri tarayacaklar.”

Kaynak: Hürriyet

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ