-

İzin 5 kat, inşaat 46 kat!

Yazar:

05.05.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

İzin 5 kat, inşaat 46 kat!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Çiftçiler Holding, İstanbul Zincirlikuyu’daki Boğaz manzaralı arazisine 2 kule inşaatı başlattı. Projeyi Türkerler İnşaat üstlendi. Normalde araziye 5 katlı apartman yapılması gerekiyordu. Ancak şirket yasayı dinlemedi. Belediye inşaatı mühürledi. Rant da bu aşamada ortaya çıktı. Türkerler İnşaat’ın sahibi, Mardin’de Bilal’in TÜRGEV’i için imam hatip yapınca, kulelerin mührü söküldü. 6 ayda 27 kat dikildi. Böylece 3 milyar liralık rant elde edilecek…

Kuleleri yapan Türkerler Holding’in patronu Kazım Türker, Bilal Erdoğan’ın yakın dostu… TÜRGEV için Mardin’de imam hatip yaptı. Temelini de Bilal’le birlikte attı.

Kadir Topbaş, yüksek yapıların insan doğasına aykırı olduğunu söylüyor ve rantın getirdiği sorunlardan yakınıyor… Ancak Boğaz’a nazır yasa dışı inşa edilen 180 metre yüksekliğindeki gökdelenleri görmezden geliyor, sorulara da yanıt vermiyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, hızlı kentleşme ile şehirlerde ipin ucunun kaçtığını belirterek, “Maalesef rantlar ve bunun getirdiği sorunlarla karşılaşıyoruz. Yüksek yapılar insan doğasına aykırı ve bu nedenle yatay büyüme gerekli” değerlendirmesinde bulundu. Geçtiğimiz günlerde bu açıklamaları yapan Topbaş, Zincirlikuyu’da hayata geçirilen Çiftçi Towers adlı projede yasalar ve imar mevzuatları yok sayılarak 180 metre yüksekliğinde iki gökdelenin inşa edilmesine ise göz yumuyor. Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtsız bırakan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde CHP’li meclis üyelerinin konuyla ilgili soru önergelerine de cevap vermiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın geçtiğimiz yılın sonunda Çiftçi Towers inşaatını mühürlettiği ancak birkaç ay sonra mührü söktürdüğü biliniyor.
SÖZCÜ, İstanbul Zincirlikuyu’da Çiftçiler Holding’in arazisinde Türkerler İnşaat tarafından inşa edilen Çiftçi Towers’taki yasa dışı yapılaşmayı haberleriyle gündeme getirdi.

Boğaziçi Kanunu’na göre en fazla 15 metre yükseliğinde 5 katlı konut alanı inşa etme hakkına sahip olan proje sahiplerinin 46’şar katlı iki rezidans kulesi inşa ettiği ortaya çıkmıştı. 228 dairenin yer alacağı 180 metre yüksekliğindeki kulelerin altında ise yine yasalar ve imar planları yok sayılarak neredeyse parselinin tamamına 10 bodrum katı inşa edildiği ve bu alanın bir bölümünün alışveriş merkezi yapılacağı tespit edilmişti.

Daire fiyatlarının 2,5 milyon dolardan başlayıp, 8,5 milyon dolara kadar çıktığı projenin geçtiğimiz yılın sonunda İBB denetim ekipleri tarafından mühürlendiği, ancak iki ay sonra mührün söküldüğü öğrenilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın SÖZCÜ’nün konuya ilişkin sorularına yanıt vermemesinin ardından, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi CHP’li Taner Kazanoğlu Çiftçi Towers’taki milyarlık rant oyunlarını İBB Meclisi’nin gündemine taşıdı.

Yaklaşık 50 gün önce verilen yazılı soru önergesinde, emsale dahil toplam 61 bin 479 metre inşaat hakkı bulunan projede 299 bin metrekare inşaat yapılmasının önünü açan imar planı değişikleri ve kanunlara aykırı yapılaşmaya dikkat çeken Kazanoğlu, mührün hangi gerekçeyle söküldüğünü ve yasa dışı inşaat faaliyetlerine neden göz yumulduğunu sordu. Soruların Topbaş tarafından yanıtlanmaması üzerine Meclis’te bir konuşma yapan Kazanoğlu, “Başkanlık makamı suç işliyor, kamuyu zarara uğratıp kişilere haksız kazanç sağlıyorsunuz” dedi. Bu arada, bazı CHP’li meclis üyelerinin soru önergesinin altında imzası bulunan meclis üyelerini, önergelerini geri çekmeleri konusunda tehdit ettiği hatta bir CHP’li üyeyi darp ettikleri öğrenildi. CHP’li meclis üyelerinin Çiftçi Towers’taki kanuna aykırı yapılaşma nedeniyle kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.

Bay İnşaat tarafından 39 bin metrekarelik arsa üzerinde hayata geçirilen 42 Maslak projesiyle ilgili iddialar da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin gündemine taşındı. CHP’li meclis üyeleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesi yanıtsız kaldı. 42 Maslak projesine iki plan notuyla toplamda 572 milyon dolarlık rant yaratıldığını iddia eden meclis üyeleri, Topbaş’a “Bu ranttan haberiniz var mı? İmar kirliliğine yol açan planlarla ilgili bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz” sorularını yöneltmişti.

Çiftçi Towers’ı inşa eden Türkerler İnşaat’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde bulunduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) adına imam hatip lisesi inşa edeceği ortaya çıktı. 2013 yılının Ekim ayında Bilal Erdoğan ile Mardin’e giden Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker’in, vakıf için tahsis edilen arazide yapacağı kampüste sosyal donatıları ile birlikte bir imam hatip lisesi ve bir öğrenci yurdu inşa edeceği öğrenildi. Türkerler Holding TOKİ için İstanbul Kayabaşı, Ankara Çukurambar ve Çankaya’da hali hazırda binlerce konut inşa ediyor.

Kaynak : Sözcü

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS