yakan aydınlatma


Kahramanmaraş’taki dönüşüme Duraklı da dahil edilmeli!

Yazar:

16.11.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kahramanmaraş’taki dönüşüme Duraklı da dahil edilmeli!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Duraklı Mahallesi, tarihi binalar ve yeni yapıların yan yana ve iç içe bulunduğu Kahramanmaraş’ın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak dikkati çekiyor. Duraklı Mahalle Muhtarı Cengiz Ağcan, 1970 Kahramanmaraş doğumlu. Evli ve üç erkek bir kız çocuğu olmak üzere dört çocuk babası olan Ağcan, konum itibarı ile Kahramanmaraş’ınve Dulkadiroğlu’nun merkezi konumunda olan Duraklı Mahallesi’nin Kentsel Dönüşüm Projesi’ne dahil edilmesiyle çok daha güzel hizmetlere imza atabileceklerini söyledi.

Muhtar Ağcan, Dulkadiroğlu Belediyesinin yaptığı çalışmalar sayesinde mahallenin çehresinin değiştiğini belirterek; “Özellikle Dulkadiroğlu Belediye Başkanımız Necati O kay ve Fen îşleri Müdürlüğü ekiplerine mahallemize getirdikleri güzel hizmetlerden dolayı ne kadar teşekkür etsek azdır. Mahallemizde asfaltsız yer kalmadı” dedi. Mahalle nüfusunun yoğun olduğunu belirten Ağcan, şunları söyledi: “Duraklı Mahallesi’nde 7500 seçmenimiz var. Bu yönüyle Dulkadiroğlu İlçesi’nde Doğukent Mahallesi’nden sonra en büyük mahalle konumundayız. Mahallemizde yaklaşık bin kişilik Suriyeli mülteci kardeşimiz ikamet ediyor. Onların da sorunları ile yakından ilgileniyor ve sorunlarına çözüm üretmek için elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz. Bize Belediyemizden, çeşitli yardım kuruluşlarından, esnaflarımızdan Suriyeli kardeşlerimize dağıtılmak üzere gönderilen yardımları onlardan ihtiyacı olanlara dağıtıyoruz. Mahallemiz 3400 hane sayısına sahip. Mahallemizin en büyük sorunlarından birisi doğalgaz sorunu. Bunun da nedeni tarihi nitelikli eski binaların ve dar sokakların bulunması. Şu an mahallemizin yüzde 25’i doğal gaz kullanıyor. Ancak biz istiyoruz ki, tamamı bu imkandan faydalansın.

Duraklı Mahallesi’nin zemini çok sağlam, biz araştırdık. Eğer kentsel dönüşüm projesine dahil edilirse, o zaman çok katlı binaların yapılmasının önü açılacaktır. Mahallemizde sit alanı yok.

Mahallemizde üç tane camimiz mevcut; Haznedarlı Camii, Hacı Bayraktar Camii ve Arapkirli Camii. Bunlardan Haznedarlı Camii tarihi bir öneme sahip. Ulu Cami ile aynı dönemde yapılmış. O yüzden tarihi değeri mahallemiz için ayrı bir değer taşıyor. Mahallemizde koruma altına alınan tarihi binalar mevcut. Sağlık alanında sorunumuz yok. Sakarya Sağlık Merkezi’nde 7-8 tane uzman doktorumuz var. Gereken ilgi ve alakayı gösteriyorlar.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme fırsatı bulan Muhtar Ağcan; “Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşme fırsatı bulan muhtarlardan birisiyim. Görüştüğümüz süre içerisinde ilimizin tanıtımını yapmaya çalıştık. Bilhassa bu dönemde eğer nasip olur da görüşme fırsatı bulursak, Şehrimizin bakanlık istediğini yineleyeceğiz. İnşallah Kahramanmaraş’a bu dönemde bir bakanlık verilir, bunu Kahramanmaraşlılar olarak yürekten istiyoruz” diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğer Çağlayancerit Çevre Yolu açılırsa bizim mahallemize çok faydalı olacağına inanıyorum. Eğer o yol açılırsa Dulkadiroğlu İlçesi’nin çehresi değişecektir. Bunun yanı sıra Germenicia Antik Kenti’nin turizme açılması halinde hem İlimizin tanıtımı noktasında hem ekonomik anlamda Şehrimiz önemli kazanımlar elde edecektir. Mahallemizde yardıma ihtiyacı olan aileleri tespit ederek, bize gelen yardımları onlara ulaştırıyoruz. Ben aynı zamanda Fonun Mütevelli Heyetindeyim. Bu kapsamda mahallemde yardıma ihtiyacı olan insanları yakinen biliyorum. Ve muhtarlığımızın imkanları dahilinde onlara gerekli yardımları ulaştırıyorum.

Mahallemizde gençlerimizin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri bir spor alanı yok. Eğer bir spor tesisi kurulursa mahalleli buradan mutlaka maksimum düzeyde faydalanacaktır. Bunun yapılabilmesi de kentsel dönüşüm çalışmalarına bağlı. Çünkü eski bir yerleşim yeri olmamız nedeniyle boş arazimiz yok. Oysa çok eski yıkılmaya yüz tutmuş konutlar var. Buralardan kullanılmayacak durumda olanlar var. Buralar projelendirildiği takdirde; spor tesisi için, yüzme havuzu yada koşu ve yürüyüş yolu bisiklet yolu gibi mekanlar için ihtiyaç duyulan yer sağlanacaktır. Dulkadiroğlu Belediye Başkanımız Necati Okay’ın çok güzel bir çalışması var. İnşallah hayata geçirilirse Duraklı Mahallesi’nin çehresi değişecek. Belediyemiz Duraklı Mahallesi’nin Sakarya Caddesi’nde yapılacak olan cadde süslemesi, ışıklandırması, kaldırımların yenilenmesi çalışması bölge esnafını heyecanlandırıyor” dedi.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin sürekli kendilerini ziyaret ederek, mahallede meydana gelecek olaylara karşı anında müdahale etme konusunda yardımcı olduklarını kaydeden Ağcan; “Mahallemizde asayiş olayı olarak çok büyük olay yok. Polisimiz her an yanımızda, sürekli gelirler bir ihtiyacımızın olup olmadığını sorarlar. Bu bakımdan emniyet müdürlüğümüze de teşekkür ediyorum. Her zaman biz muhtarların yanmdalar ve yardımlarını esirgemiyorlar.”

Kaynak: Yine Haber

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

26.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS