-

Kamu İhale Davası

Yazar:

30.08.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kamu İhale Davası

Kamu İhale Kanunu’nda belirlenen idari kurumların ihtiyaca binaen mal, hizmet ve yapım işlerini karşılamak amacıyla açtıkları ihaleler Kamu İhale Davası olarak adlandırılır. Kamu ihalelerine kimlerin girebileceği ya da giremeyeceği kanunla belirlenmiştir.

Kamu ihalelerine herkes girebilir. İdare, ihale süresince ihaleye katılan bütün firmalara eşit mesafededir. Fakat ihaleye girmek isteyen her firmanın teklifi, idare nazarında dikkate alınmamaktadır. Tekliflerinin dikkate alınmasının kriterleri şu şekilde belirlenmiştir:

  • 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında “ihale dışı bırakılacaklar” ve “ihaleye katılamayacaklar” başlıkları altında yer almamak.
  • Teklif mektubu ve ekinde ihalede aranan yeterliliğe dair belgelerin sunulması.

İhaleye katılamayacaklar ve ihale dışı bırakılacaklar ise kanunda şu şekillerde sıralanmıştır:

  1. Mahkeme tarafından kamu ihalelerine girmesi kesinlikle yasak olanlar, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununca hükümlü bulunanlar,
  2. İflas ettiği ilgili mercilerce saptananlar,
  3. İhalenin idare yetkililerinin ve yetkili kurullarca görevlendirilmiş kişiler,
  4. İhaleyi yürüten idarenin ihaleyle ilgili konularda işlem hazırlığı yapanlar, ihalenin yürütülmesinde, ihalenin sonuçlandırılmasına ve onaylanmasında bilfiil görevli kişiler,
  5. (c) ve (d) maddelerinde geçen ilgili kişilerin eşleri, ikinci dereceye kadar kayın ve üçüncü dereceye kadar kan hısımları ile birlikte ilgili kişileri evlat edinenler ya da ilgili kişilerin evlatlıkları,
  6. (c), (d) ve (e) bentlerindeki ilgili kişilerin yönetim kurullarında görevli olmadıkları ya da sermayesinin % 10’undan fazlasına sahip olmadıkları anonim şirketler hariç, bu kişilerin ortakları ve şirketleri

Yasaklı kategoride bulunduğu halde ihaleye katılan firmalar; direkt ihale dışı bırakılır ve haklarında kamu ihalelerine katılmaktan dolayı yasaklama işlemi gerçekleştirilir.

Kamu ihale davası süresince ilgili kişinin, hukuka aykırı işlemler ve ya eylemler sebebi ile hak kaybı, zarar ya da zarara uğrama tehlikesi altında olduğunu iddia ettiği takdirde, yasada belirlenmiş şekil ve usul kaidelerine tabi olarak ilgili makamlara şikâyet ve itirazen şikâyet başvuru talebinde bulunabilmektedirler.

Kamu İhale Davaları

Kamu ihale davaları, sürekli değişen mevzuat sebebiyle güncel olarak takip edilmesi gereken ve buna bağlı olarak kamu ihale uzmanı tarafından desteklenmesinin müvekkilin yararına olacağı bir süreçtir. Kamu İhalelerine isteyen herkes katılabilmektedir. Bu durum istisnaları, ya da ihalelere girmede aranan şartlar kanunda açık bir şekilde belirlenmiştir. İstenen kriterleri karşıladığınız takdirde bu ihalelere siz de katılabilir ve kamu idaresinin mal, hizmet ve yapım işlerinin temin edilmesini sağlayabilirsiniz.

Kamu İhale Davalarından Haberdar Olma

Kamu ihaleleri tabi oldukları 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ve ilgili yönetmelikler gereği ihaleleri, ihaleyi yapacak idari kurumun resmî web sitesi üzerinden, Kamu İhale Kurumu ekap.kik.gov.tr ve Basın İlan Kurumu www.ilan.gov.tr üzerinden online olarak duyurur. Ayrıca yerel ve ulusal basın aracılığıyla birlikte yerel idareler hoparlör ilanı şeklinde ve askıya çıkarılarak kamu ihale davalarını duyurmak ile yükümlüdür. Kamu ihale davalarından haberdar olma bu şekilde gerçekleşmektedir. Bu ilanlar vasıtasıyla ihaleye katılmak isteyen kişiler ilgili yerlere başvurularını yaparak gerekli kriterleri karşıladıkları takdirde ihaleye girmeye hak kazanırlar. Fakat istisnai olarak doğrudan temin yolu ve pazarlık usulü ile gerçekleştirilen alımlarda gazetelerde ilan edilme zorunluluğu bulunmaktadır. Doğrudan temin, madde 22’de düzenlenmiş olup bir ihale usulü değildir. Bu bağlamda idare, yapacağı piyasa fiyatı araştırmaları neticesinde en makul fiyatı veren ile anlaşabilir. Bu alımlar ilan edilmediğinden dolayı ihaleyi yapan idare ile iletişim kurarak yapılacak olan alımlardan haberdar olmak mümkündür.  Bu durum da Kobiler için fırsat niteliği taşımaktadır.

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS