-

yakan aydınlatma


Karaköy’de emlak fiyatları % 60 arttı

Yazar:

13.02.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Karaköy’de emlak fiyatları % 60 arttı

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Salıpazarı Kruvaziyer Limanı projesiyle yatırımcıların dikkatini çeken Karaköy, özellikle otel projelerinin yeni merkezi haline geldi. Ayrıca son üç yılda bölgedeki emlak fiyatları da % 60 oranında artış gösterdi

Denize yakınlığı, tarihi binaları ve ulaşım olanaklarıyla şehrin en merkezi noktalarından biri olmasına rağmen uzun bir süre büyük yatırımcıların ilgisini çekemeyen Karaköy, son yıllardaki gayrimenkul hareketlerinden nasibini almaya başladı. Bölgenin giderek büyük yatırımcıların radarına girmeye başladığını belirten TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Değerleme Uzmanı Duygu Bircan, bölgenin eğlence ve kültürel aktivitelerin yoğunlaştığı bir merkeze yürüme mesafesinde olması olmasının önemine dikkat çekti.
Bircan, “Karaköy, erişilebilirliğinin yüksek olması, Tarihi Yarımada ve Boğaz’a yakınlığı gibi faktörler dolayısıyla yerli ve yabancı turistler tarafından konaklama amaçlı olarak tercih ediliyor” dedi.

Ulaşım avantajı
Bölgede mevcut durumda çok sayıda boş bina ve ticarethanelerin yer aldığını söyleyen Bircan, “Söz konusu durum özellikle akşam mesai saatleri dışında bölgenin canlılığını yitirmesine sebep oluyor. Ancak son dönemde bölgenin bu çehresinin yavaş yavaş değişim göstermeye başladığı görülüyor” diye konuştu.
Bölgede çok sayıda otel projesinin geliştirildiğini ifade eden Bircan, şunları söyledi:
“Salıpazarı Kruvaziyer projesinin de geliştirilmesi ile beraber bölgede önemli bir turizm potansiyelinin oluşması bekleniliyor. Son dönemde bölge, sanat merkezleri, kafeler ve otellerle dolmaya başladı. Bu değişimin en büyük nedeni limanı projesidir. Söz konusu projenin ihalesinin gerçekleşmesiyle yatırımlar arka arkaya gelmeye başladı.”
Bu ilginin son üç yılda emlak fiyatlarını % 60 civarında artırdığını anlatan Bircan, “Söz konusu projenin ihalesinin gerçekleşmesiyle bölgede birçok iş hanı el değiştirirken, büyük grupların bölgedeki otel projelerinde de artış görülüyor” dedi.

Yüzde 50 değer kazandı
Yeni açılan Marmaray projesinin de bölgeye yakın bir konumda olduğunu vurgulayan Bircan, “Ulaşım olanaklarının çeşitliliği ve İstanbul’un önemli transfer merkezlerinden olan Kabataş,Eminönü, Taksim- Beyoğlu gibi bölgelere olan yakınlığı nedeniyle Karaköy ve Galata, turistler ve şehir merkezine iş amaçlı gelen otel kullanıcıları için de cazip bir noktadır” dedi.
Karaköy bölgesinin İstanbul’un en eski ticaret merkezlerinden biri olduğunun altını çizen Duygu Bircan, bölgenin günümüzde de bu özelliğini koruduğunu belirterek, şunları dile getirdi:
“Kemeraltı Caddesi üzerinde daha nitelikli ofis binaları ve iş hanları yer alırken, Necatibey Caddesi üzerinde çoğunlukla daha eski iş hanları bulunuyor. Tüm bu etkenler bölgeye olan talebi artırıyor. Karaköy bölgesinin uzantısı olan Meclis-i Mebusan Caddesi üzerindeki binaların son 1 senedir el değiştirmekte olduğu, gerçekleşen satışlarla neredeyse % 50’lere varan bir değer kazanımından bahsetmek mümkün.”

Otellerde doluluk oranı yüzde 80

Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi’nin gerçekleşmesi ile birlikte bölgenin turizm odaklı yeni ticari işlevleri ile büyük kâr sağlayacağını vurgulayan Duygu Bircan, “Bu kapsamda bölgede oldukça fazla girişim yaşanıyor. Salıpazarı Kruvaziyer Limanı Projesi’nin gündeme gelmesi ile birlikte özellikle Karaköy olmak üzere projenin yakın çevresindeki binaların satışları birbiri ardına gerçekleşiyor. Satın alınan binalar, çoğunlukla otel olarak projelendiriliyor” dedi.
Bölgedeki butik oteller incelendiğinde, oda sayılarının 20- 90 aralığında olup, ortalama % 75- 80 doluluk ile hizmet verdiklerini anlatan Bircan, “Nitelikli otellere bakıldığında, oda sayıları 20- 203 aralığında olup, ortalama % 75- 80 doluluk ile hizmet veriyorlar” dedi.

‘Konutların metrekaresi 9 bin lirayı gördü’
Bölgede arsa fiyatlarının önceki yıllarda ortalama metrekareleri 4.000- 5.000 TL olduğunu ifade eden Duygu Bircan, “Son bir yılda Salıpazarı Kruvaziyer projesinin yeniden gündeme gelmesiyle bölgedeki metrekare fiyatları ortalama 9.000 TL’ye kadar yükseldi.  Son dönemde doyum noktasında olan fiyatlar dükkânlar için 50.000 TL/m2’ye kadar çıkıyor” diye konuştu.

‘Paris sokakları gibi’
Bugünlerde, büyük yatırımcıların gözdesi olan Karaköy ve Galata bölgelerinin şu sıralar adeta bir şantiye alanına dönmüş durumda olduğunu anlatan Duygu Bircan, “Bölgede gezintiye çıkıldığında tarihi hanların restore edildiği görülüyor. Bu inşaatların etrafındaki cafe ve restoranlarda ise yerli, yabancı turistler veya çalışanlar gürültüye rağmen keyifli vakit geçiriyorlar. Bölgedeki mekânlar Paris ve Londra’dan fırlamış gibi durarak Karaköy’ün geleceğiyle ilgili asıl ipuçlarını veriyor” dedi.

Yenİ kampanyaYla konut alan boğaz keyfİ yapacak

Demir İnşaat, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü unutmuyor. Bu kapsamda Demir Romance projesinden daire alan herkesi boğazda ağırlıyor.
İnşaat malzemelerine gelen zamlara inat, 2014 yılına fiyat listesini sabitleyerek giriş yapan firmanın kampanyası 10 – 16 Şubat tarihleri arasında daire alan herkes için geçerli olacak.
Beylikdüzü ’nün hayata geçirilen Demir Romance, 235 milyon liralık yatırımıyla yükselmeye devam ediyor. Akıllı ev teknolojisiyle hayatı kolaylaştıran Demir Romance’ta toplam 7 blok üzerinde 776 konut, 60 ticari alan ve 28 villa yer alıyor.
Demir İnşaat, düşük peşinatlarıyla ev almak isteyenlerin hayallerini süsleyen kampanyasına, yoğun istek üzerine şubat ayında da devam ediyor. Şirket, yüzde 5 peşinatın yanı sıra yüzde 10’unu 1 yıl sonra, bir diğer yüzde 10’luk dilimini ise Kasım 2015’te ödeme avantajı sunuyor. Geriye kalan yüzde 75’lik kısmına ise banka kredisi kolaylığı sunuluyor.
Romance Clup…
Projede,  yüzme havuzları, tiyatro, yürüyüş ve bisiklet parkurları, çocuk oyun odaları, kreş gibi donanımlar yer alıyor. Romance Clup’ta ise tenis kortu, basketbol sahası, squash, dans eğitimmerkezi, fitness merkezi bulunuyor.

İç piyasada daralma, dışarda büyüme etkisi

2013’ün son günlerinde hızlanan dolar artışı inşaat sektörü üzerinde de etkisini göstermeye başladı. Döviz kurlarında yaşanan bu dalgalanmaların hem tamamlanan hem de yeni başlayacak olan projelere yansıyacağını söyleyen İstanbul Genç İşadamları Derneği (İGED) Başkanı Av. Hüseyin Ataol, bu dönemde sabit kur uygulamasının doğru bir adım olacağını belirtti.
Kur artışının inşaat sektöründeki etkisiyle ilgili de açıklamalar yapan Ataol, “Yabancı yatırımcı daha ucuza konut alırken yerli yatırımcı daha pahalıya alacak” dedi.

Yüzde 10 zam geldi
Kur artışına bağlı olarak inşaat malzemeleri fiyatlarında da yükselme yaşandığını dile getiren Ataol, “Yabancı yatırımcıların da etkisiyle satışların hızlandığı ve stokların azaldığı inşaat sektöründe başta demir ve beton olmak üzere inşaat malzemelerine yüzde 10’dan başlayan zamlar geldi. Bu durumun konut fiyatlarına da yansıması bekleniyor” diye konuştu.
Son haftalarda kurda yaşanan artışın neredeyse sadece yabancı konut alıcısına yaradığını anlatan Ataol, “Yabancılar dolardaki artışla ev alım kararlarını hızlandırdı. İstanbul Genç İşadamları Derneği (İGED) üyesi gayrimenkul şirketleri son bir aydaki satışların yaklaşık yüzde 50’sini yabancı yatırımcılara yaptı” diye belirtti.

‘Yeşil binalarla 10 yılda 25 milyar dolar tasarruf’

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, yeşil bina sertifikasının sektör ve piyasanın isteklerine bırakılması halinde 10 yılda sadece 500 milyon dolar enerji tasarrufu yapılacağını belirtti. Öngören, “Oysa yeşil bina sertifikası zorunlu tutulursa 10 yılda en az 25 milyar dolar enerji tasarrufu elde edilir”  dedi.
Öngören, gelecek 10 yıl boyunca bir konut için 50 bin dolar harcanırsa yaklaşık 325 milyar dolar konuta yatırım yapılacağını kaydetti.
Öngören, Yeşil bina sertifikası zorunluluğu getirildiğinde bu maliyetin her yıl yaklaşık 3 veya 4 milyar dolarlık kısmının tasarruf edebileceğine dikkati çekti.

İspanya’da geçen yıl konut alım satımı % 60 geriledi

İspanya’da geçen yıl konut alım satımının bir önceki yıla oranla yüzde 2.2 düşerek 311 bin 414 adet olarak gerçekleştiği bildirildi.
İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (INE) verilerine göre, ülkedeki ekonomik kriz ile konutta yaşanan kriz arasındaki paralellik bir kez daha ortaya çıktı. INE, konut alım-satımında 775 bin 300 ile rekorun kırıldığı 2007’ye kıyasla 2013’te alım satımın % 60 oranında düştüğüne dikkati çekti.
Geçen yıl yeni konutların satışında yüzde 6.8’lik azalma görülürken, eski konutlarda ise yüzde 2.2’lik artış oldu. İspanya’da ekonomik krizin başladığı 2008’de konut satışları yüzde 28.6 düşmüş, 2009’da bu düşüş yüzde 24.9 olmuştu. 2010’da yüzde 6.3’lük bir toparlanma gösteren konut sektörü, son 3 yıldır yine düşüş yaşıyor.

800 yatlık marinada villalara özel hizmet

Beylikdüzü’nde Batı Duvarı İnşaat tarafından inşa edilen West Wall Marina Villaları, 62 bin metrekare arsa üzerinde hayata geçiriliyor. 353 ile 815 metrekare arasında boyutlara sahip ve 500 ile 1000 metrekare arasında müstakil kullanımlı bahçeleri bulunan 7 farklı tipte 64 villanın yer aldığı projede, 800 tekneye hizmet verebilecek kapasiteye sahip marinaya da yer veriliyor.
160 bin metrekaresi karada, 162 bin metrekaresi ise deniz alanında bulunan yat marinası, restoranları, kafeleri ve spor alanlarıyla da West Wall Marina sakinlerine özel hizmet verecek.
Proje, Atatürk Havalimanı’na 17 km, İDO İskeleleri’ne 7 km, Taksim’e 30 km, Levent’e ise 32 km mesafede bulunuyor.

Milyon liralık evlerin  satışı devam ediyor

Neogölpark İstanbul, Neo Yapı tarafından Bolluca’da inşa ediliyor. 4+1 ve 5+1 konut seçeneklerinden oluşan Neogölpark 4. Mahalle’nin satışta olduğu proje toplam 5 mahalle ve 400 konuttan meydana gelecek. Neogölpark 4. Mahalle teslimleri 2015 Haziran’da gerçekleştirilecek. 450 bin metrekare arsa üzerine kurulan 4. Mahalle’de 148 metrekare net M tipi 4+1 villaların fiyatları 1 milyon 100 bin liradan başlangıç gösteriyor.
Son 4 villa satışının sürdüğü 4. Mahalle’de M tipi villaların bahçe alanları 538 metrekare olarak belirlendi. 5. Mahalle’nin bu yılsonunda satışa sunulacağı Neogölpark İstanbul içerisinde yüzme havuzu, spor alanları ve çarşı sıralanıyor.

Kartal’da vade oranını 60 aya kadar uzatıyor

Ea İnşaat, Kartal Kule’nin 2014 bahar teslimlerine hazırlanıyor. 60 aya kadar vade farksız taksit imkânının sunulduğu Kartal Kule’de ofislerin büyüklükleri 55 metrekareden başlayarak 1.000 metrekareye kadar uzanıyor. Dünyanın prestijli gayrimenkul ödülü olan International Property Awards’tan ‘Avrupa’nın en iyi mimari projesi’ ödülünü alan Kartal Kule’de 4 metre brüt, 3.60 metre net tavan yüksekliği sağlanıyor.
Projede kurumsal markalar da yerlerini aldılar. Kartal Kule, tek blok halinde yükseliyor. Adalar ve deniz manzarasına sahip olan projede fitness center, kuaför, marker ve kapalı otopark mevcut.

Sinpaş, iş dünyası için ödüllü kitap yayımladı

Hayata geçirdiği farklı konseptteki projeleri ile olduğu kadar, 7 yıldır iş dünyasına yönelik yayımladığı kitaplarla da dikkat çeken Sinpaş GYO, bu kez Rita Gunther McGrath’in ‘Rekabet Avantajının Sonu’ adındaki ödüllü kitabını iş dünyasıyla paylaşıyor.
Columbia Business School profesörü ve dünya çapında tanınan bir strateji uzmanı olan Rita Gunther McGrath’in, 2013 yılında strateji dalında seçkin başarı ödülü almaya hak kazanan kitabı ‘Rekabet Avantajının Sonu’, günümüzün stratejik gerçeklikleri ve rekabet hakkında nasıl düşünüleceği konusunda yöneticilere önemli ipuçları veriyor.

Kaynak: Milliyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS