Kayseri Şehir Hastanesi 14 Mart 2017’de açılacak!

Yazar:

24.05.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kayseri Şehir Hastanesi 14 Mart 2017’de açılacak!


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, seneye bu vakte gelindiğinde 8 bin yataklı 5 şehir hastanesinin hizmete girmiş olacağını söyledi.

YDA Group, Kamu Özel İşbirliği (PPP) modeliyle Konya’da yapılacak 838 yataklı şehir hastanesinin finansmanında kullanılacak 265 milyon avroluk 18 yıl vadeli krediyi Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), İslam Kalkınma Bankası (IsDB), Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB), Siemens Bank ve Unicredit Bank’tan temin etti.

Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsünün (Konya Şehir Hastanesi) yapımı için temin edilen kredinin sözleşmesi Bakan Müezzinoğlu, YDA Group ve bankaların üst düzey yöneticilerinin katılımıyla imzalandı.

Müezzinoğlu, Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsünün kredi sözleşmesi imza töreninde yaptığı konuşmada, YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan’ın yoğun çalışmalarından zaman ayırarak bu törene katıldığı için kendisine teşekkür ettiğini hatırlatarak, 64. Hükümetin son dakikaları olduğunu kaydetti.

“Herhalde son imzam bu imza olacaktır. İmzamızın bereketli, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olması, sağlıklı geleceğe katkı sağlamasını temenni ediyorum.” diyen Müezzinoğlu, şehir hastanelerinin zor bir yolculuk olduğunu, zaman zaman yıpratıcı kampanyalarla karşı karşıya kaldıklarını anımsattı.

Müezzinoğlu, AK Parti’de yaşanan olağanüstü kongreleri ve son 2 yılda ülkedeki seçimleri hatırlatarak, ancak bu projelerin güçlü bir sahipleneni olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu projelerin arkasında, tabiri caizse, kapı gibi durduğunu aktardı.

Bakan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu güçlü irade sayesinde gerçekten dünyaya örnek olabilecek bir noktayı yakaladık. Önümüzde başarıların hızla gelebileceği bir döneme girildi. Zorlukları büyük oranda aştık. İlkini 4-5 ay sonra Mersin Şehir Hastanesinin açılışıyla taçlandıracak ama zorluğun ikinci basamağı başlayacak. Bunların dünyaya örnek olacak şekilde yönetilebilmesi ve hakikaten hayal ettiğimiz hedeflere ulaşabileceğimiz bir yönetim anlayışıyla ülke ve bölge sağlığına farklı bir vizyonu kazandırabilmek. Kayseri Entegre Şehir Hastanesi de dahil olmak üzere 14 Mart Tıp Bayramında 2017’de açacağız.”

“Bir yılda 5 şehir hastanesini açacağız”

Müezzinoğlu, Isparta ve Yozgat şehir hastanelerini 2016 sonunda veya 2017 başında açacaklarını belirterek,  Ankara  Bilkent’in ise 2017’nin başında hizmete gireceğini söyledi.

“Ancak seneye bu vakte geldiğimizde 8 bin yataklı 5 şehir hastanemiz hizmete girmiş olacak” diyen Müezzinoğlu, bu hastanelerin şehirlerin en modern binaları olacağı bilgisini verdi.

Müezzinoğlu, şu anda 18 şehir hastanesinin inşaat sürecinin devam ettiğini dile getirerek 2017 sonu itibarıyla birçoğunun hizmete gireceğinin görüleceğini aktardı.

Müezzinoğlu, “Yaklaşık 30 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin inşaatlarında ve finansmanlarında herhangi bir sıkıntı yaşamadık.” diye konuştu.

“Kamu bütçesiyle yapılan 42 bin yataklı 270 hastane 2017 sonu hizmete girecek”

Müezzinoğlu, Denizli ve Samsun şehir hastanelerinin ihalelerinin son imza aşamasına geldiğini ve mayıs ayı içerisinde bunların bitirilmesinin hedeflendiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Süreç içinde Diyarbakır, Antalya, Trabzon, Aydın ve İstanbul Sancaktepe şehir hastanelerinin bir ay içinde Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onaylarını alarak ihale süreçlerini başlatacağız. Çoğu gitti azı kaldı. 30 bin yatak kapasitenin işlemleri bitti. Önümüzde yaklaşık 10 bin yatak kapasite var. Onun da yıl sonuna kadar ihalelerini tamamlayacağız. 2018 sonuna kadar da hizmete girmesi amacıyla yeni bir yolculuğa çıkacağız” dedi.

ofis mobilyaları

Müezzinoğlu, başka bir taraftan kamu bütçesiyle 42 bin yatak kapasiteli 270 hastanenin inşaatlarını devam ettirdiklerini belirterek, 2017 sonu itibarıyla bunların da milletin hizmetine gireceğini bildirdi.

Gelecek dönem için sağlıkta yeni hedefler ortaya koyduklarını dile getiren Müezzinoğlu, bu kapsamda daha önce  açıkladıkları yerli ilaç ve tıbbi cihaz üretimi ile sağlık turizmi konularına değindi.

Müezzinoğlu, Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü için kredi veren bankalara teşekkür etti.

“Kimin bakan olacağı önemli değil”

Müezzinoğlu, yaşanan tüm sıkıntılara rağmen ihaleye girenlerin hiçbir tereddütte bulunmadan bu hizmetlere talip olduğunu, bu şirketlerin en zor zamanlarda bile hükümete güvendiğini bildirdi.

“Biraz sonra belki deklaresi yapılacaktır, 65. Hükümet önümüzdeki 3 yıl çok daha güçlü dinamikleri bu ülkeye, millete sunacaktır.” diyen Müezzinoğlu, yeni Sağlık Bakanının kim olacağını henüz bilmediğini dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Ama önemli de değil. Önemli olan ülkenin hedefleri, ülkenin gelecek yıl, 2023’te nerede olacağı. Hedeflere gidebilmek için kişiler, kurumlar araçtır. Bu hedeflere yürüyen bir ülkenin mensubu olmaktan ayrıca mutluluk duyuyorum. Bugüne kadar yaklaşık 30 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin imzalarında katkım olması dolayısıyla, arkasında eserlere imza atabilmiş bir vatandaş olmaktan da onur duyacağım.”

Müezzinoğlu, Sancaktepe’de hayata geçirilecek şehir hastanesine ilişkin bir soru üzerine, “En büyük arzumuz dünya çağında marka değeri olacak farklı bir proje olması. O nedenle diğer belirttiğim hastanelerin ihale sürecini 3 ayda bitiririz diye düşünüyoruz. Sancaktepe’yi 6 ay kadar uzatabiliriz en iyi projeyi bulabilmek adına.” dedi.

İmza töreninde Müezzinoğlu’ndan esprili açıklamalar

Konuşmaların ardından imza törenine geçildi. Bu sırada kalemi eline alan Müezzinoğlu gülerek, ” ‘Belki son imzanız olur diye size kalem hediye ediyorum’ diyor. Böyle dost varken…” dedi.

Müezzinoğlu, “Hayırlı uğurlu olsun, Allah bitirmesini nasip eylesin” diyerek sözleşmeye imza attı.

Bakan Müezzinoğlu, “Edirne milletvekiliyken arkadaşlar bir ev ziyareti programlamışlar. Tam kapıdan girdim içerideki hanımefendi ‘Bakan oldunuz, bakan oldunuz’ diyordu. Şimdi de buradan ‘Bakanlığınız bitti, bakanlığınız bitti’ diye haber gelebilir” diye konuştu.

Öte yandan soru cevap kısmına geçildiğinde Müezzinoğlu’nun gazetecilere dönerek, “Bu sefer ben sorayım, haber var mı?” demesi gülüşmelere neden oldu.

YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Arslan da tören sonunda Müezzinoğlu ile kredi sağlayan banka yöneticilerine plaket takdim etti.

Arslan, “Sayın Bakanımıza ayrıca yaptığı hizmetlerden dolayı üzerinde nazar boncuğu olan ve mütevaziliği nedeniyle ‘vav’ harfi bulunan ayrı bir hediye takdim ediyoruz.” dedi.

AA

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

17.01.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 11560 ₺ 11480 ₺ 11400 ₺
İzmir 11350 ₺ 11250 ₺ 11150 ₺
Karabük 11400 ₺ 11300 ₺ 11200 ₺
Biga 11400 ₺ 11320 ₺ 11200 ₺
Payas 11310 ₺ 11230 ₺ 11150 ₺
Gebze 11450 ₺ 11370 ₺ 11250 ₺
Samsun
Ankara 11550 ₺ 11450 ₺ 11350 ₺
Bursa 11500 ₺ 11400 ₺ 11300 ₺
Kütahya
Sivas 11350 ₺ 11260 ₺ 11200 ₺
Detaylı Görünüm


BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS