Kentsel dönüşümde siteye yönelik projeler tercih edilmeli!

Yazar:

20.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kentsel dönüşümde siteye yönelik projeler tercih edilmeli!


Çocukluğundan beri inşaat sektörü içerisinde olan Ak Mimar Yapı İnşaat San.Tic. Ltd. Şti. yetkilisi İhsan Ay, inşaat sektörü ve kentsel dönüşüm projelerinden bahsetti. İhsan AY tüm sorulara samimiyetiyle cevap verdi.

Erdem Berk: Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 

İhsan Ay: 1980 yılında Trabzon-Yomra’da doğdum. Bir zamanlar Yomra Trabzon’un merkez ilçesiydi. Şuan merkez mahallesi olarak biliniyor. İlkokuldan Yomra’da mezun oldum. İmam Hatip Lisesinin 1. sınıfından ayrıldım. 1994 yılında ilk olarak Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Mimar Sayım Adanur’un yanında inşaat sektörüne başlangıç yaptım. Yaklaşık 20 yıldır bu sektörde yer alıyorum. Askerlik görevimi İstanbul’da Sarı Gazi Askeri Lojman İnşaatlarında ustabaşı olarak tamamladım.

İNŞAATÇILIK KARADENİZ BÖLGEMİZDE! 

Karadeniz bölgesinin bireyleri çoğunlukla inşaat sektöründe yer alır. Bizim ailemizde çiftçilik az tercih edilen mesleklerden birisidir. İnşaatçılık, müteahhitlik sektörlerinde daha geniş bir halkaya sahibiz. Ailemiz içerisinde en son kurulmuş İnşaat Şirketi bana aittir. Bursa-Orhangazi’deki firmamız Akaylar İnşaat 1993 yılında kuruldu. Bursa’ya gelerek aile şirketimiz olan Akaylar İnşaat firmamızda 1999 yılına kadar kendimi geliştirmek amacıyla çalıştım.2007 yılında askerlik arkadaşım mimar Murat Akyürek ile Ayyapım Mimarlık Mühendislik şirketimizi kurduk Görüş ayrılıklarımız nedeniyle 2008 yılında Ak Mimar Yapı İnşaat San.Tic.Ltd.Şti adına kendi şirketimi kurdum. Mimar ve Mühendislerin yanında yetişmem benim en büyük avantajlarımdan birisiydi.

Erdem Berk: Bugüne kadar çalışmış olduğunuz Firmalar ve yapmış olduğunuz projelerden bahsedebilir misiniz? 

İhsan Ay: Askerlik görevimde İstanbul Sarı Gazi Askeri Lojman İnşaatlarında ustabaşı görevimi tamamladığımdan bahsetmiştim. Askerlik görevim sonrası 2002 yıllarında Ayhan Aydın isimli manevi abimin yanına Sakarya-Karasu’ya geldim. Burada Haydar Ay ile ortak olarak 2 yıl boyunca İnşaat sektöründe birlikte çalışmalarımız oldu. 1995 yılında Yüksek İnşaat Mühendisi Ahmet Ofluoğlu’nun Antalya-Manavgat ilçemizdeki 20 adet villa inşaatlarında yer alabilmek amacıyla bir süre Fehmi Erkan isimli dayımın yanında kaldım. Şişli AVM, Cevahir Holding Kongre Merkezlerinin inşaatlarında, 2014 yılının son aylarında Simpaş’ın Silivri’deki şantiyesinde, 2016 yılında Ağaoğlu Ataşehir projesinde, Torunlar Holding’in 26 bin m2’lik Bursa-Korupark Evleri’nin otopark projesini İnşaat Mühendisi Antalyalı Fırat İşcan ile birlikte kalfalığını alarak 2006 yılına kadar taşeronluk dönemimizi tamamlamış olduk. Ortak olduğum Yamaçüstü İnşaat ile birlikte Aylisam Kestel Vadi Konakları adı üzerinde Bursa-Kestel bölgesinde 18.000 m2 üzerindeki 164 dairelik projemiz son 3 yıldır devam etmekte, tamamlama aşamasına yaklaşmıştır.

Erdem Berk: Başlamayı düşündüğünüz yeni bir İnşaat projeniz var mı? 

İhsan Ay: Şu anda yeni proje keşiflerindeyiz. 10.000 m2 üzerinde Kentsel Dönüşümle ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Baharın gelmesiyle birlikte yeni projelere start vereceğiz.

inşaat yapma oyunu

Erdem Berk: İnşaat sektörü devamlılık gösterebilecek bir meslek midir? Zorlukları var mıdır? 

İhsan Ay: Dünyamızda doğurganlık devam ettikçe yeni bireyler kazanacağız ve bu bireylerin ev ihtiyaçları olacağından dolayı devamlılık gösterecek bir sektördür. İnşaatçılık ülkenin en önemli sektörlerinden birisidir. Birçok sektöre iş olanağı sağlar. Ülke ekonomisine büyük katkısı vardır. Bir ülkede inşaat yapılıyorsa ekonomisi iyidir. İnşaatçılık finansal açıdan riskli bir meslektir, ödemelerin yoğun olması sebebiyle zorluklar ortaya çıkar. Tek başına iktidarlığın, koalisyon gibi seçim zamanlarında piyasaları tedirgin etmeleri, çıkabilecek krizlerden en çok etkilenen sektördür. Güven ve talep olduğu sürece inşaat yapılıyor.

ÇARPIK YAPILAŞMALARI TERCİH ETMEYİN!

Domino taşları gibi bitişik nizamlarda yaşarken adeta canlı mezarda olduğumuzu unutuyoruz. Binaların birbirine yapışık olması deprem ve diğer doğal afetler bakımından tehlikelidir.

Deprem esnasında binaların birbirine darp ederek yıkılma oranı yaklaşık olarak %80 – %90 risk taşır. Binanız ne kadar sağlam olursa olsun diğer binaya zarar verme riskini taşır. Doğal afetlerden korunmak amaçlı bina arasında en az 5 metre bina yaklaşma mesafesi olmalıdır. Çarpık yapılaşmada alım gücünün vermiş olduğu etkide vardır. Yığma katlı, eski binaları makyajlayıp göze hitap eden projelerden uzak durunuz. Maddiyat ile canımızı geri getiremeyiz.

Erdem Berk: Nasıl binaları tercih etmeliyiz? 

İhsan Ay: Bugün vatandaşlarımızı kentsel dönüşümde siteye yönelik projelere yönlendiriyoruz. Bu projeler çocuklarımızın tehlikesiz yaşayabileceği alanlardır. Rahat ve konforlu yaşam olanağını sunuyoruz. Site içlerinde sosyal alanlarımız mevcuttur. İnsanlarımız günümüzde güzel yaşama layıktır. Projelerimiz sıkıntı, stresten uzak kalmamıza yardımcı olur. Sağlıklı konutlarda doğayı görebilecekleri prestijli projelerde yer almalarını öneriyoruz.

Erdem Berk: Toplumumuza iletmek istediğiniz mesajlarınız var mıdır? 

İhsan Ay: Cebini dolduran ticaret %100 ticaret değildir. Kalıcı güzel eserler yapmalıyız. Kendimize ve gelecek nesillere en iyisini sunmalıyız. Çürük binaların geleceğimizi karartmasına fırsat vermemeliyiz. Doğru yaptığımız sürece ülkemiz kazanır. En büyük yatırım eğitimdir, evlatlarımıza doğruyu öğretelim, sağlam temeller bırakalım. İhsan Bey bu değerli vakti bizlere ayırdığınız ve bizleri bilinçlendirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz…

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

27.09.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4190 ₺ 4170 ₺ 4150 ₺
İzmir 4135 ₺ 4115 ₺ 4070 ₺
Karabük 4140 ₺ 4110 ₺ 4080 ₺
Biga 4130 ₺ 4110 ₺ 4090 ₺
Payas 4120 ₺ 4090 ₺ 4060 ₺
Gebze 4120 ₺ 4100 ₺ 4080 ₺
Samsun 4210 ₺ 4210 ₺ 4150 ₺
Ankara 4210 ₺ 4180 ₺ 4150 ₺
Bursa 4200 ₺ 4180 ₺ 4135 ₺
Kütahya 4200 ₺ 4180 ₺ 4135 ₺
Sivas 4270 ₺ 4240 ₺ 4210 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ