Küpeşte Nedir, Fiyatları Ne Kadar?

Yazar:

11.02.2021

Kişi Okumuş

0 Yorum

Küpeşte Nedir, Fiyatları Ne Kadar?


Küpeşte Ne Demek?

Küpeşte balkonlara, merpenlere, inşaatların birçok bölümüne hem emniyeti sağlamak hem de dekoratif amaçlı kullanılan yapı unsurudur. Peki, küpeşte neresidir? Küpeşte korkuluk üzerine monte edilen insanların ellerini koyarak destek aldığı düz, en üstte yer alan bölümdür. Mimaride küpeşte;’ Korkulukların üzerine, elin kayması için yerleştirilen ve boydan boya devam eden profilli ahşap, maden ya da plastik kısım’ olarak tanımlanmaktadır.

 

Küpeşte Nerelerde Kullanılır?

Küpeşte nedir? sorusunu cevapladık, peki hangi mahallerde kullanırız bu elemanları ? Dekoratif amaçlı çoğu yerde kullanılan küpeşte koruma amaçlı da kullanılmaktadır. Balkonlarda bu iki amaçla kullanılır, birçok çeşidinin de olması dış cephelerde hareketlilik sağlar. Teraslarda, merdivenlerde, bahçelerde, havuz kenarlarında kullanılmaktadır. Günümüzde sektörün ve teknolojinin gelişmesiyle korunma amacından çok dekoratif bir unsur olarak kullanılması daha ön plandadır. Böylece birçok çeşit üretilmiş ve farklı alanlarda kullanılır olmuştur.

 

Küpeşte Çeşitleri

Küpeşte fonksiyonel çözümler sunan, dekoratif bir unsundur. Alüminyum küpeşte diğer çeşitlere göre daha dayanıklı olan bir çeşittir. Bu sebeple balkon küpeştesi, korkuluk küpeştesi genelde bu malzemeden üretilmektedir. Cam küpeşte, estetik açıdan eşsiz görüntüler sunmaktadır. Yapılarda iç merdivenlerde tercih edilir. Ayrıca hammaddesi silisyumdur, böylelikle doğaya dost bir malzemedir. Ahşap küpeşte doğal bir görüntü sunmaktadır. Kullanıldığı alanda sıcak bir ortam sağlar. Genelde bahçelerde kullanılmaktadır. Pleksi küpeşte modern yapı tarzlarında tercih edilir. Ayrıca pirinç gibi farklı malzemelerden üretilen küpeşte çeşitleri de bulunmaktadır. Pirinç küpeşte daha geleneksel evlerde farklı bir hava katmak için tercih edilir. Kare küpeşte ve yuvarlak küpeşte de form olarak farklılık gösteren küpeştelerdir.

 

Küpeşte Fiyatları

Alüminyum küpeşte : 50-100 TL / mt

Paslanmaz küpeşte : 150- 200 TL / mt

ofis mobilyaları

Ahşap küpeşte fiyatları : 25-50 TL /mt

 

Önemli Not: Bu fiyatlar, yaklaşık maliyet hesabı yapmanız için verilmiş ortalama fiyatlar olup, sadece küpeşte fiyatıdır korkuluğu kapsamamaktadır.  Korkuluk fiyatları için ilgili fiyat listemizi kontrol edebilirsiniz. Yerinde yapılacak ölçüme göre uygulayıcıdan net fiyat almanızı öneririz.

Bonuslar

  • Cam küpeşte fiyatları için projeye özel teklif almanız gerekmektedir, çok değişkenlik gösterir.
  • Küpeşte fiyatlarında  profilin et kalınlığı ve çapı çok önemlidir. Sipariş verirken buna dikkat edilmelidir.
  • Paslanmaz küpeştelerde, paslanmaz kalitesine dikkat edilmelidir.
  • Dekoratif kaygınız yoksa, uygun maliyetli bir çözüm için galvaniz veya boyalı kutu profil veya boru profil küpeşte opsiyonunu da değerlendirebilirsiniz.
  Kereste Nedir? Fiyatları ve Özellikleri - 2021
  Alçıpan Fiyatları, Özellikleri, Metraj ve Maliyet Hesabı - 2021
  İnşaat Demiri Fiyatları - 2021 (Günlük)

Fiyatları etkileyen faktörler

Birçok alanlarda kullanılan küpeşte farklı malzemelerden imal edilir. Her malzemenin maliyetinin farklı olması sebebiyle küpeşte fiyatları da değişiklik göstermektedir. Kalite bir diğer önemli faktördür. Ayrıca uygulanacak alanın büyüklüğü ve işçilik gibi maliyet unsurları fiyatta değişikliğe sebep olur.

Parapet ve Küpeşte Farkı

Parapet Nedir?

 

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.


online


İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

15.06.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 7560 ₺ 7530 ₺ 7500 ₺
İzmir 7335 ₺ 7310 ₺ 7250 ₺
Karabük 7500 ₺ 7425 ₺ 7350 ₺
Biga 7380 ₺ 7340 ₺ 7300 ₺
Payas 7310 ₺ 7270 ₺ 7230 ₺
Gebze 7460 ₺ 7430 ₺ 7400 ₺
Samsun
Ankara 7460 ₺ 7430 ₺ 7400 ₺
Bursa 7420 ₺ 7395 ₺ 7335 ₺
Kütahya
Sivas 7400 ₺ 7370 ₺ 7340 ₺
Detaylı Görünüm


Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ