yakan aydınlatma


Özhaseki: Kayseri, Erciyes ile Yeni Bir Organize Sanayiye Kavuşacak

Yazar:

25.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Özhaseki: Kayseri, Erciyes ile Yeni Bir Organize Sanayiye Kavuşacak

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Erciyes Dağı’na yapılacak 8 otel ile bir günübirlik tesisin temeli atıldı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Erciyes projesinin Kayseri’yi dünyaya açan bir pencere olarak gördüklerini söyledi. Projeyle ile birlikte binlerce kişinin istihdam edileceğini kaydeden Özhaseki, “Kayseri yeni bir Organize sanayiye kavuşacak ve para kazanmış olacak diye düşünüyorum.” dedi.

Erciyes Master Planı kapmasında bölgeye yapılacak 21 otelin 8’nin temeli ve bir günübirlik tesisin temel atma törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende otel yatırımcıları adına konuşma yapan Yayla İnşaat ve Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yayla, bölgeye 21 otelin inşa edileceğini bunun 17’sinin butik, diğer 4’nün ise yıldızlı klasmanında olacağını söyledi. Yayla, “Dağdaki yatak sayısı bu proje ile 6 bine çıkacak. 2015 kış sezonuna kadar yatırımcılar projelerini sonlandıracak ya da sonlandırma aşamasına gelecek. 2014 ilkbahar aylarında Erciyes’te hummalı bir inşaat sahası olacak” dedi. Erciyes projesini mega proje olarak nitelendiren Yayla, “Boğaziçi Köprüsü projesi neyse, Eskişehir-Ankara hızlı tren projesi neyse Erciyes projesi de Kayseri için odur” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki,Erciyes Projesi hakkında bilgiler vererek, projenin nasıl bu günlere geldiğini anlattı. Yaptıkları analizlerle Erciyes’te her yıl kar olacağına dair bilgilere ulaştıklarını kaydeden Özhaseki, “Şimdiki gibi kışın da kar olmazsa küresel ısınmadan çok bahsediliyor. Kel dağ kimin işine yarar, kayılmayacak dağ kimin işine yarar. Döktüğümüz paralar boşuna gider. Bizim paramız helal para. Kayserilerin parası kıymetli para. Sağdan soldan gelmiyor. Tepeden yada devletten gelipte har vurup harman savrulmuyor. Alın terimiz. Bilim adamları burada toplantı günlerce çalıştılar, siz merak etmeyin küresil ısınma şiddetini ne kadar artırırsa artırsın burada kar olacak. Her zaman karlı dağ olacak. Onu da cevap bulduk” diye konuştu.

Projenin hazırlanmasıyla birlikte kendilerine düşen görevi yerine getirmek için 100 milyon avro ile işe başladıklarını belirten Özhaseki, buraya harcanan paranın boş yere harcanmadığını söyledi. Özhaseki, “100 milyon avrodan para harcadık buraya ama hiçbirini boşa harcamadık. Alt yapı suyu kanalı uğraştık sonra mekanik tesislerle. Gondol ve teleferiklerin ana akslarını bitirdik. Erken yağış durursa ve karlama üniteleri yaptık. İnsanlar geldiklerinde rahat etsinler diye konaklama tesislerinin yanı sıra dinleme tesisleri de yaptık. İnsanların yiyip içecekleri mekanlar yaptık. Sucuk ekmek yemeleri için güzel yerler hazırladık. Her zaman sucuk ekmeği biz dağıtacak değiliz ki. Başkasından aldığımız parayla birazda kendi paralarıyla yiyecek herhalde. Onun için burada o tesisler” şeklinde konuştu.

Erciyes projesinin getirisi olan bir proje olduğunu ifade eden Özhaseki şunları söyledi; “Belediyelerin yaptığı projelerin bazıları günü birliktir. Kullanılır atılır. Kimisi 3-5 yıllık veya 10 yıllıdır. Mesela asfalt gibi kaldırım gibi. Bazı projeler uzun ömürlüdür ama getirisi olmaz. Getirisi çevreye ve tabiatadır. Mesela arıtma tesisi gibi. Vatandaşın umurunda değildir. Ama siz oraya 100 milyon lira para dökmüşsünüzdür ama getirisi olmaz. Erciyes projesi, uzun ömürlü proje olduğu gibi getirisi olan proje. Doğurgan bir proje. Kayseri’ye çok faydası olacak bir proje. Gençlerimiz iş imkanı bulacak. Sektör çeşitliliği olacak. Ben inanıyorum ki Kayserili hemşirelerimiz teleferikler yapacaklar. Hizmet sektörü daha da canlanacak. İlk verilen raporlara göre yıllık 200 milyon avro kardan bahsediliyor. Bunun dışındaKayseri’yi dünyaya ve dışarıya açacak projeden bahsediyoruz.”

Özhaseki, Erciyes’in müşterisinin hazır olduğunu da belirterek, projenin bitmesiyle birlikte dağa binlerce turistin geleceğini söyledi. Mart ayında Balkan Şampiyonası’nın yapılacağını kaydeden Özhaseki, “Buraya gelecek yüzlerce ve binlerce turist var ve bu da sizi dünyaya açacak. Bu sene Balkan şampiyonası burada yapılacak. Tesisler yaparsanız şampiyonlar veriliyor. Bu sene Balkan Şampiyonası yapılacak talip olduğumuz şampiyonalar var. Aldığımız da tek tek açıklayacağız. Biz burayı dünyaya açacak pencere olarak görüyoruz. Sosyalleşme kapısı olarak görüyoruz” dedi.

Başkan Özhaseki, Kayserililerin Erciyes ile farklı bir bağlarının olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Erciyes ile olan bağlılığımız biraz duygusal. Senelerdir Erciyes Dağı’na doğru bakarız. Müminler kıble olarak görürler. Aşıklar sanki orayı kendine ilham veren yer olarak görürler. Bağcılar su ve serinlik veren yer olarak görürler. Herkes oradan bir şey görür. Belediyeciler burayı su kaynağı gibi görürler. Burada eriyen karlar, toprak yapısından dolayı yüzlerce metre iner özellikle serbest bölge tarafından adeta deniz oluşturur. Biz onu suları çekeriz ve o suları dağıtırız. Erciyes’te herkesin bir ilintisi vardır. Sayın Cumhurbaşkanımıza gittiğimizde benden muhakkak bir Erciyes haberi ister. Erciyes bizim için sevda gibidir. Nasıl ki Ferhat Amasya’da Şirin için dağları deliyorsa, zamanında kerem aslı için 32 dişini döktürmüşse Erciyes’te bizim için adeta böyle bir sevda oldu. İnşallah sonunu hayırla getiririz.”

kaynak: haberler.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.




YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

26.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS