Reuters: Türkiye, 150 Yıllık Hayali Gerçekleştirdi

Yazar:

30.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Reuters: Türkiye, 150 Yıllık Hayali Gerçekleştirdi


Türkiye’nin 150 yıllık hayalinin gerçeğe dönüştüğü Marmaray, dünya basınında geniş yankı bulurken BBC ve CNN açılış törenini canlı yayınla verdi.

Reuters haber ajansı, Türkiye’nin iki kıtayı birbirine bağlayan deniz altından ilk demiryolu tünelini açtığına dikkat çekildi. Haberde, Osmanlı sultanlarının yüz yıldan fazla süre önce hayalini kurdukları projenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

Avrupa’nın en büyük Şehri İstanbul’daki dev projeyle ilgili teknik bilgiler verilen haberde Bakan Binali Yıldırım’ın, proje ile İpek Yolu’nun kıtalarının birbirine bağlanacağı ifadeleri aktarıldı. Mega projelerden Marmaray’ın, Türkiye’nin yüzünü değiştirecek görülmemiş inşaat hamlesi kapsamında olduğunu belirten Reuters, Kanal İstanbul, üçüncü havaalanı, Çamlıca Camii, nükleer santraller, üçüncü köprü gibi projeleri saydı. Reuters, Erdoğan’ın muarızlarının, bu projeleri ‘giderek otoriterleşen hükümetin firavunvari semptomları’ olarak değerlendirdiğini ve deprem bölgesinde çevre felaketine sebep olabileceği iddialarına da yer verdi.

BREZİLYA MEDYASI: MİMARI BİR OSMANLI SULTANI

Yaklaşık on yıl süren inşaatının ardından Cumhuriyet Bayramı’nda açılışı gerçekleştirilen Marmaray projesi, Brezilya medyasında da ses getirdi. Ulusal televizyon kanalları ve gazetelerde yer alan haberlerde 150 yıldır gerçekleştirilmek istenen projenin mimarının bir Osmanlı sultanı olması öne çıkartılırken proje için Japonya ile işbirliği yapılması nazara verildi. Projenin inşaat aşamasında yeraltında bulunan tarihi mirasların öneminden bahseden medya, tünelin iki kıtayı birleştirecek olmasına dikkat çekti.

BELÇİKA BASINI: İstanbul TRAFİĞİNE ÇARE OLABİLİR

Belçika’nın de Standaard gazetesi, kıtalararası ilk tünel olma özelliğini taşıyan Marmaray, İstanbul’un da Avrupa ve Asya yakasını birbirine bağlayacağını belirtti. Gazetenin haberinde, “Tünelin İstanbul’da trafikten bıkan vatandaşlar için çare olması bekleniyor. İstanbul Boğazı, tünel öncesinde sadece var olan iki köprü ve vapur ile geçilebiliyordu.” ifadelerini kullanıldı.

ABD BASINI: OSMANLI SULTANI’NIN HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

Washington Post gazetesi, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Marmaray projesinin 150 yıllık hayali gerçeğe dönüştürdüğünü ön plana çıkardı. Amerikan Wall Street Journal gazetesi ise Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 90’ıncı yılına, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan deniz altı tüneli açılışının damga vurduğunu yazıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yapacağı tünel sayesinde Osmanlı Sultanı’nın 1860’daki hayalinin gerçeğe dönüştüğünü aktardı.

İNGİLİZ BASINI: TÜRKİYE’Yİ BÖLEN PROJE

AFP ajansı da Türkiye’nin iki kıtayı birbirine bağlayan ilk tüneli bugün açarak Osmanlı Sultanı Abdülmecid’in 150 yıllık rüyasını gerçekleştirdiğini yazıyor. 3 milyon euroluk dev projenin “Türkiye’nin İslami eğilimli hükümeti tarafından yürütüldüğünü” aktardı. İngiliz Independent gazetesinde ise tünel kısmı bugün açılacak olan Marmaray projesinden “Türkiye’yi bölen proje” diye bahsediliyor. Dünyanın iki kıtayı birleştiren ilk deniz tünelinin, 150 yıl önce Osmanlı Sultanı I. Abdülmecid döneminde düşünüldüğü belirtilen haberde, o dönemde projenin teknik yetersizlikler nedeniyle yapılamadığı hatırlatıldı.

UKRAYNA BASINI: MODERN İPEK YOLU

Asya ve Avrupa’yı deniz altından demiryolu ile birleştiren Marmaray projesi, Ukrayna medyasında da geniş yankı buldu. Ülkedeki çok sayıda televizyon ve radyo kanalı, gazete, haber siteleri; gelişmeyi son dakika haberi olarak ulaştırdı. Ukrayna’nın resmi devlet haber ajansı ‘Ukrinform’ haberi: Boğaz’ın altından metro geçecek başlığıyla abonelerine servisledi. Demiryolu tüneli olarak nitelenen Marmaray’ın teknik özeliklerine yer verildi. Projenin, Çin’den Batı Avrupa’ya uzanan ‘Modern İpek Yolu’ olarak adlandırıldığı ifade edildi.

Ukrayna Başbakanlığı’nın resmi gazetesi Uryadovıy Kuryer ise haberi; ‘Dünyanın en derin denizaltı tüneli İstanbul’da bugün açıldı’ başlığıyla verdi. Haberde Marmaray’ın Avrupa ve Asya kıtasını birleştirdiğine vurgu yapılırken yapım esnasında ortaya çıkan tarihi eserlere değinildi. Açılışın Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90. yıldönümünde gerçekleştiği belirtildi.

Ülkenin en önemli finans portalı Finance.ua ise haberi; ‘Boğaz altından geçen ve bir benzeri olmayan Marmaray 5 milyar dolara mal oldu’ manşeti ile haberi duyurdu. Türk-Japon konsorsiyumu ile Londra’dan Pekin’e raylı sistemlerin bağlandığına dikkat çekildi.

DÜNYANIN EN DERİN SUALTI TÜNELİ

Ülkenin önde gelen haber kanalları Kanal 24 ve İnter de haberi son dakika haberi olarak gösterdi. Marmaray haberi ekranın yanı sıra söz konusu televizyonların sitelerinde de videolu olarak seyirci ile paylaşıldı. Ukrayna’nın en çok okunan haber sitesi Ukrayinska Pravda ise; ‘Boğaz boyunca trenle seyahat edebilirsiniz’ başlığı atarak, Marmaray’ın dünyanın en derin sualtı tüneli olduğuna dikkat çekti.

Rusça yayın yapan Telegraf.com.ua haber portalı ise haberi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın: “İstanbul’da en fazla korkulan büyük bir deprem. İşte o depremde Marmaray evinizden daha güvenli. Onun dışında güvenlikle ilgili herhangi bir sorun yok.” sözlerini manşetine taşıdı. Marmaray’ın güvenliği ve dayanıklılığı ön plana çıkarıldı haberde projenin ilk kez 1860’taSultan Abdülmecid tarafından dile getirildiğine yer verildi

Kaynak: Haberler.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

17.01.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5820 ₺ 5790 ₺ 5760 ₺
İzmir 5675 ₺ 5650 ₺ 5600 ₺
Karabük 5770 ₺ 5695 ₺ 5620 ₺
Biga 5720 ₺ 5680 ₺ 5640 ₺
Payas 5640 ₺ 5610 ₺ 5580 ₺
Gebze 5810 ₺ 5780 ₺ 5750 ₺
Samsun 5810 ₺ 5810 ₺ 5720 ₺
Ankara 5740 ₺ 5710 ₺ 5680 ₺
Bursa 5745 ₺ 5720 ₺ 5670 ₺
Kütahya 5745 ₺ 5720 ₺ 5670 ₺
Sivas 5730 ₺ 5700 ₺ 5670 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ