-

Soçi olimpiyat projesinde ilk oteli Türk inşaat firması tamamladı

Yazar:

18.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Soçi olimpiyat projesinde ilk oteli Türk inşaat firması tamamladı

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


SOÇİ- RUSYA – 2014 Kış Olimpiyatları, 7-23 Şubat tarihlerinde Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek olimpiyatlar için 1,5 yıllık sürede toplamda 700 bin metrekare inşaat yapan Türk firmaları ayda yaklaşık 15 bin Türk işçi ve 1.6 milyar dolarlık iş yaptı.
Kış Olimpiyatları için tesislerin yapımına çalışan Türk firmaları arasında ilk otelini bir Türk inşaat firması tamamlayarak teslim etti. Olimpiyat köyünün hemen yanında gazeteciler için ayrılan 720 yatak kapasiteli otel, Türk işçiler tarafından 18 ayda bitirildi.
Soçi’de Türk firmalarının yaptığı projeler arasında, 12 otel ve çok sayıda apart otel, konutlar, alışveriş merkezleri ile olimpiyatları takip edecek binlerce gazeteciyi ağırlayacak medya merkezi yer alıyor.

İLK OTEL KOMPLEKSİNİ TÜRKLER TESLİM ETTİ
Monolit Beton Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Kulaksız, Soçi olimpiyat projeleri ikinci etap çalışmaları kapsamındaki ilk otel kompleksini kendi firmalarının teslim ettiğini söyledi.
Kulaksız, 3 bin 500 işçi ve 100’ün üzerinde mühendis çalıştırarak 18 ayda oteli teslim eden ilk firma olduklarını belirtti. Türk işadamı Kulaksız, teslim törenine Rusya’nın olimpiyatlardan sorumlu bakanının katıldığını ve Türk işçilerine, gösterdikleri gayret dolayısyla teşekkür ettiğini kaydetti.
Soçi’de barınma konusunda yapılan inşaatların tamamını Türklerin yaptığını vurgulayan Kulaksız, “2000 yılından beri Rusya’da bulunduklarını, olimpiyatlara dört otel projesi hazırladıklarını, bunlardan birinin olimpiyat köyü içinde diğerlerinin de Krasnaya Polayan dağında olduğunu anlattı.
“İşçilerimizin büyük çoğunluğu Türk” diyen Kulaksız, Soçi’nin ikliminin Türkiye hava şartlarına yakın olduğu için bu şehirde olan çalışmalardan yüksek verim aldıklarını ifade etti.
Rusya inşaat sektöründe Türk firmalarının oldukça popüler olduğuna dikkati çeken Kulaksız, “Türkiye, dünya pazarında kalifiye eleman bulma konusunda oldukça geniş bir kaynak. Bu pazarda oldukça güçlüyüz. Uzun vadede de bir değişiklik olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

“OLİMPİYATLARIN İLK ALTIN MADALYASI MÜTEAHHİT MİLLİ TAKIMININ”
Sembol Construction Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Gültekin de Soçi olimpiyat projelerinde yüklenici firma olarak, 18 Türk şirketiyle beraber çalıştıklarını belirtti.
Soçi’de iş yapan Türk şirketlerini “müteahhitlerin oluşturduğu milli takıma” benzeten Gültekin, Soçi’nin çok büyük bir proje olduğunu vurguladı. Gültekin, “Bizim bölümümüz genellikle otel ve konaklama içeriyor. 5 tane 5 yıldızlı otel, bir çok 3 yıldızlı otel, medya merkezi yapıyoruz. Bir ayda ortalama 15 bin kişiyle çalıştık, bunun yüzde 90-95’i Türkiye’den. Soçi’de Türklerin yaptığı bölümün bütçesi 1.6 milyar dolar” diye konuştu.
İnşaat diliyle “meydan savaşının” devam ettiğini söyleyen Gültekin, bütün Türk şirketlerinin aldıkları projeleri anahtar teslim hale getirdiğini belirtti. Türk işadamlarının Soçi’de bir gelecek kurmaya çalıştığına vurgu yapan Gültekin, bu projede kar yapmanın birinci planda olmadığını söyledi.Soçi’de kullandıkları malzemenin yüzde 90’ının Türkiye’den geldiğini, projeleri, deniz seviyesinden 540 ve 960 metre yükseklikte iki bölümde yaptıklarını anlatan Gültekin, yapılan işin sadece inşaatlardan oluşmadığına, arkasında çok büyük bir lojistik organizasyon olduğuna işaret etti.

TÜRK MÜTEAHİTLER OLİMPİYATLARDAN ALNININ AKIYLA ÇIKACAK
Hazinedaroğlu Özkan İnşaat Yönetim kurulu Üyesi Ülker Hazinedaroğlu da Türklerin bu olimpiyatlara çok büyük katkısı olduğunu ifade etti. Hazinedaroğlu, bitmesi imkansız gösterilen projeleri kısa zaman zarfında Türk işçilerin azmi ve gayreti sayesinde tamamladıklarını söyledi.
2014’ü Rusya’da başarıyla kutlayacaklarına inandığını kaydeden Hazinedaroğlu, “Müteahitler milli takımının” bu işten alnının akıyla çıktığını kaydetti.

THY SEFERLERİ ARTIRIYOR
Türk Hava Yolları (THY) Rusya Genel Müdürü Mefail Deribaş da THY’nin Soçi Olimpiyatları’ndan beklentilerini anlattı. Deribaş, THY’nin dünyanın en çok noktasına uçan havayolu şirketi olduğuna vurgu yaparak, dünyanın her yerinden yolcuları İstanbul üzerinden Soçi’ye getirebileceklerinin altını çizdi.
Soçi’ye THY’nin İstanbul’dan haftada üç seferi bulunduğunu ifade eden Deribaş, “Rus tarafı, olimpiyatlar münasebetiyle gidiş-gelişlerin daha kolaylaşması için bize daha fazla sefer yapma izni verirse memnuniyetle daha fazla uçuş yapabiliriz” dedi.

SOÇİ’DE OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ
Öte yandan Soçi kentindeki Olimpiyat Köyü’nde hazırlıklar da son aşamaya geldi. Bölgede, alınan yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle bölgede kuş uçurtulmuyor.
Soçi’nin Adler bölgesinde inşası devam eden dev olimpiyat köyünün sivil dünyayla bağı tamamen kesilirken, bölgeye giren kamyonlar bile x-ray cihazından geçiriliyor.
Şantiyelerde çalışan işçilerin sıkı güvenlik kontrolünün ardından girişine izin verilen olimpiyat köyünde ise hummalı çalışmalar gece gündüz devam ediyor. Sivil araçların sadece özel izinle girebildiği olimpiyat köyünde, işçiler de detaylı üst aramasının ardından içeri girebiliyor.

Dünya- HabeRu

kaynak: Türkiyeturizm.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS