Stfa Pakistan İle 300 Milyon Dolara Anlaştı

29.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Stfa Pakistan İle 300 Milyon Dolara Anlaştı

Türk mühendisinin bilgi ve becerisini yurt dışına taşıyan ilk Türk müteahhidi olarak Türk taahhüt sektörüne öncülük eden Stfa Grubu, Pakistan hükümeti ile ikili görüşmelerde bulundu. Pakistan’ın son seçimlerinde tek partili yönetime geçmesi, Türkiye-Pakistan ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Pakistan ile Türkiye arasında iki taraflı olarak enerji ve altyapı konusunda yatırımlar hedefleniyor. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in Türkiye ziyareti esnasında gerçekleştirilen görüşmelerde iki ülke arasındaki işbirlikleri değerlendirildi.

Türkiye – Pakistan arasında yeni kurulmakta olan işbirliği ilişkilerinin ilk sonuçlarından biri de Stfa ve Pakistan hükümeti arasında bir rüzgar santrali, bir de enerji nakil hattı inşası konularında imzalanan anlaşmalar oldu. Rüzgar santrali için imzalanan anlaşma çerçevesinde Stfa, Pakistan’da 50 MW’lık bir rüzgar santrali kuracak. Stfa bunun haricinde Pakistan’da bir enerji nakil hattının inşasını da üstlenecek. Toplam 300 milyon dolar değerindeki bu iki anlaşma ile Stfa, 20 yıl boyunca müteahhit olarak faaliyet gösterdiği Pakistan’a yatırımcı olarak geri dönecek.

Özellikle rüzgar enerjisi, Pakistan’ın öne çıkan yenilenebilir enerji kaynağı konumunda. Rüzgar enerjisini zengin bölgeleriyle güneş enerjisi takip ediyor; hidro enerji ise üçüncü sırada yer alıyor. Bu kapsamda hayata geçirilmesi planlanan Pakistan Power Park projesi ile 5.200 MW’lık bir enerjiyi barındıracak bir bölge ve sistem oluşturmak hedefleniyor. Pakistan hedefleri doğrultusunda yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmek için cazip teşvikler de sunuyor; rüzgar enerjisinde verilen tarifeler Türkiye’ye göre %50 daha yüksek.

Pakistan’ın proje talepleri arasında yol, liman, havaalanı, elektrik santrali, doğalgaz boru hatları gibi dev projeler yer alıyor ve bunları BOT olarak yaptırmayı planlıyor. Bütün bu projeler Türk şirketleri için büyük fırsatlar anlamına geliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Stfa Grubu CEO’su Mehmet Ali Neyzi “Pakistan’da yeni hükümet Türkiye’ye çok yakın bir duruş sergiliyor. Enerji, müteahhitlik gibi alanlarda Türk firmaları için yeni fırsatlar doğdu. Stfa olarak Pakistan’da 21 yıllık bir tecrübeye sahibiz. Geçmiş yıllarda Pakistan’da karayolu, liman, tünel inşaatları gerçekleştirdik. Bu yeni dönemde de hem inşaat hem de enerji alanında yatırımlar yapacağız. İmzaladığımız rüzgar santrali ve enerji nakil hattı anlaşmaları bu yatırımlarımızın başlangıcı oldu” dedi.

kaynak: insattrendy.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.10.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3370 ₺ 3370 ₺ 3410 ₺
İzmir 3280 ₺ 3305 ₺ 3330 ₺
Karabük 3350 ₺ 3400 ₺ 3400 ₺
Biga 3275 ₺ 3285 ₺ 3295 ₺
Payas 3290 ₺ 3315 ₺ 3340 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ