Tekirdağ sahiline yeni meydan yapılacak!

Yazar:

20.03.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Tekirdağ sahiline yeni meydan yapılacak!

Geçtiğimiz haftalarda Altınova ve Değirmenaltı Mahallelerinde gerçekleşen halk buluşmalarının üçüncüsü 100. Yıl Mahallesinde Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile birlikte başkan yardımcıları ve birim müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti.

“İKİ YILA YAKLAŞAN SÜREDE YAPTIKLARIMIZI SİZİNLE PAYLAŞMAK İÇİN BURADAYIZ”

100. Yıl Mahallesi Mutlukent Çay Bahçesi’nde gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını Başkan Eşkinat yaparken, “Biz iki yıla yaklaşan çalışmalarımızı anlattığımız toplantılara Altınova’dan başladık, Değirmenaltı ile devam ettik. Şimdi 100. Yıl’ın birinci bölümü. İkinci bölümünü de Emek Kıraathanesi’nde önümüzdeki ay planladık. Mahalleleri mahallede yaşayanlar kullanıyor. Biz her ne kadar elimizden geleni yapmaya çalışsak da buradaki eksiklikleri noksanları en fazla kullanan insanlar fark ediyor. Bu bakımdan hem yaptıklarımızı sizinle paylaşmak hem de sizin önerilerinizi almak adına bu toplantı serilerini gerçekleştiriyoruz“ dedi.

Sırasıyla Fen İşleri Müdürü Alaettin Koç, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Gülferah Güral, Berkay Çakır ve Telat Akköse’nin sunumlarını gerçekleştirdiği toplantıya vatandaşlar da yoğun ilgi gösterirken 100. Yıl Mahallesi’ne yapılan ve yapılması planlanan yatırımlar görüşüldü.

“ŞEHRE SAHİLLE BULUŞAN BÜYÜK BİR MEYDAN KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

Öncelikle Süleymanpaşa genelinde, daha sonra da 100. Yıl Mahallesi ile ilgili projeler hakkında konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Berkay Çakır, “Biz şehrin öncelikle geneline baktık. Bu şehrin bir meydan eksikliğini gördük. Bizden öncekiler bir proje yapmışlar “özel proje alanı 1”, “özel proje alanı 2”, “ özel proje alanı 3”. Bu projelerin yapılması onaylanması yaklaşık 3 yıl süren bir süreç. Bunu tekrar yapmaktansa elimizdeki projeyi uygulamaya karar verdik. Bu doğrultuda da biz projeyi uygulamaya başladık. Bizden önceki dönemi de aslında tetikleyerek, Büyükşehir’in de desteğini alarak şuanda Bedestenin yanındaki ilk meydan yapılıyor. Bu projeyle birlikte bu iyice vazgeçilemez bir noktaya geliyor. Bunun bağlantısı olarak temaslarda bulunduk. Sahilde Süleymanpaşa Belediyesi ek binasının ön tarafı, Öğretmen Evi’nin ön tarafı o bölgelerin de boşaltılması gerektiğine inanıyoruz. Mesela onu da özel proje alanı içerisine sokmakla ilgili teklifimizi sunduk. Yani şehre büyük bir meydan kazandırmak istiyoruz ve bu meydanı da sahille buluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

Çakır, “Sahil projesinde de aslında Büyükşehir’e de Başkanımızın da önderliğinde dedik ki, Türkiye’de bunun en iyi iki tane örneği var bize göre. Biri Çanakkale biri de İzmir. Çanakkale bu işi taşla çözmüş.  İzmir  de daha çok yeşil alanla bisiklet yoluyla çözmüş. Biz Süleymanpaşa olarak Büyükşehir heyetini de bu iki ilimize götürdük. İki ilimizi de gezelim dedik ki yani siz yapın ya da biz yapalım farketmez, biz bunu istiyoruz şehrimizde. Şimdi zaten bisiklet yolu biraz da o doğrultuda biraz da Eskişehir’den faydalanılarak yapıldı. Şimdi iç taraflarda bizim Mutlukent Çay Bahçemizin de olduğu alanla birlikte bir yeşil alan ihtiyacı gideriliyor. O devam edecek bu gidişle o hatla devam edecek bir yeşil bir sahilimiz olacak, bir tarafı daha yürüyüş bisiklet yolu daha taştan bir sahil olacak. Yani bir nevi bunlar birleşiyor. Sahildeki binaları da aslında gezdik. Samsun, Mersin örnekleri. Yani marina arkasında aslında sahil yerleşimleri yapılıyor. Kafeler, restoranlar, alışveriş yerleri hepsi de marina arkasında çözülüyor. Geri kalan halka kalıyor. Siz oturduğunuzda veya orada yürürken denizle temasınız kesilmiyor. İstiyorsanız marina arkasında çayınızı içiyorsunuz veya Mutlukent gibi kaldırılabilir taşınabilir yerlerde daha açık havada çay içiliyor. Bu konseptte bir ilerleme söz konusu.” şeklinde konuştu.

“KATILIMCI BİR BELEDİYE, NEFES ALAN BİR ŞEHİR TALEP ETTİK”

Sahil projelerinden bahsettikten sonra 100. Yıl Mahallesi ile ilgili kentsel dönüşüm projelerinden de bahseden Çakır, “Şimdi 100. Yıl’ın özeline baktığımızda ne yazık ki buraya bir liman koyulmuş ama limanın arkası konuta açılmış. Tarım İl Müdürlüğü yani aslında liman arkasının limana özel olması lazım aslında liman da şehrin çok içinde olmaması lazım. Alt tarafta 100. Yıl’ın güney kesiminde böyle bir sıkıntımız var. Bir başka sıkıntı 100. Yıl. Ankara’da kentsel dönüşümü yapmış biri Gaziosmanpaşa’da kentsel dönüşümü yapmış iki tane firma sadece başkanımızın ricasıyla herhangi bir şey almadan bu bölgede araştırma yaptılar. İkisi de 100. Yıl’ın eski sanayi kısmında kentsel dönüşümü öngördüler. 100. Yıl aslında çok iyi bir noktada ama her yıl kendinden kaybediyordu. Ama buna bir dur demek için şimdi Büyükşehir de bir master plan yapıyor. Ama gelinecek nokta böyle gözüküyor. Kentsel dönüşümle ilgili biz 100. Yıl’ın eski sanayi kısmında Büyükşehir’e bir plan değişikliği teklifi sunduk. O hocaların yaptığı çalışmaları derleyip topladık. O şimdilik rafa kalktı çünkü onların da bir çalışması varmış. O çalışmanın sonucunda tekrar gündeme gelebilir. 100. Yıl’da bir de yeni sanayi bölgesi var. Yani 100. Yıl’a bir baktığımızda konut, sanayi, liman, askeri alan bir şehir gibi gelişiyor. Biz başkanımızın da vaatlerinde katılımcı bir belediye, nefes alan bir şehir talep ettik. Buraya geldiğimizde de muhtarımız yerini verdi, kendisi üst tarafa taşındı. Buraya geldik projeleri sunduk o projelerde yan yolun katılmasının da uygun olduğu söylendi. Burada sizler söylediniz. Biz o projeyi sizin de katkılarınızla bu hale getirdik ve sunduk. Artık 100. Yıl burada bir nefes alıyor. İnşallah kentsel dönüşüm alanı o noktaya gelip orada da bir nefes alma alanı oluşur. 100. Yılla ilgili başkanımızın da söylediği gibi iki yeni park projemiz var. Müdürümüz gösterdi yerlerini. Bizim plan olarak, proje olarak 100. Yıl’daki bakışımız bu” dedi.

Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Berkay Çakır’ın sunumunun ardından diğer birimlerde sunumlarını gerçekleştirirken vatandaşların sorularının Başkan Eşkinat tarafından yanıtlanması ile 100. Yıl Mahallesi Halk Buluşması sona erdi.

Milliyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemine Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

09.07.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3500 ₺ 3480 ₺ 3460 ₺
İzmir 3415 ₺ 3395 ₺ 3350 ₺
Karabük 3480 ₺ 3430 ₺ 3380 ₺
Biga 3430 ₺ 3410 ₺ 3390 ₺
Payas 3460 ₺ 3430 ₺ 3400 ₺
Gebze 3430 ₺ 3415 ₺ 3400 ₺
Samsun 3480 ₺ 3480 ₺ 3420 ₺
Ankara 3500 ₺ 3470 ₺ 3440 ₺
Bursa 3480 ₺ 3460 ₺ 3415 ₺
Kütahya 3480 ₺ 3460 ₺ 3415 ₺
Sivas 3510 ₺ 3480 ₺ 3450 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ