Trabzon Kemeraltı Çarşısı yenileniyor!

Yazar:

06.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Trabzon Kemeraltı Çarşısı yenileniyor!


TRABZON tarihî Kemeraltı Çarşısı, Ortahisar Belediyesi tarafından hazırlanan projeyle yenileniyor. Ortahisar Belediye Meclisinde dün görüşülen proje, meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. “Suk-i Sultani” adlı projeye göre çarşı tarihî görünüme kavuşturulacak. Projenin masraflarının yüzde 75’ini Belediye, 25’ini ise mülk sahiplerinin karşılayacağı belirtildi.

RUHSATSIZ, KAÇAK KATLAR NE OLACAK?

Projeyle ilgili çekincelerini dile getiren MHP’li Belediye Meclis Üyesi Ayşe Kabadayı, “Projenin uygulama aşamasında bir takım sıkıntılar doğacağı konusunda endişem var. Burada ruhsatsız, kaçak kat yapmış binalar var. Bunlarla ilgili uygulama yapılırken bütününü esas aldığınızda sıkıntı yok. Ancak ruhsatsız olan kaçak kat olan binalarla ilgili uygulama nasıl yapılacak? Bunlara maddî kaynak sağlanamaz. Yasal olarak kaçak yapılmış, mevzuata aykırı yapıyla ilgili tasarruf olamaz. Onun ya yasal hâle getirilmesi ya da yıkılması gerek. Bu konuyla ilgili uygulama nasıl yürüyecek?” dedi.

HUKUKÎLEŞME İMKÂNI VARSA…

Bunun üzerine İmar Komisyonu Başkanı Ufuk Hoş “Bu çekinceyi biz de tartıştık. Vatandaş başvurduğunda imar hukuken aykırılığı gidereceğiz.

Revizyon planı ile imara aykırı yapılar bizim bu tadilatımızla ruhsatlı hale gelmez.” diye yanıt verdi. Başkan Genç ise, “Bunun yüzde yüz cevabı yok. Hukukîleşme imkânı varsa hukukîleşecek. Endişenizde haklısınız.

Doğru söylüyorsunuz. Ama yüzde yüz bunları hukukîleştireceğiz dememiz de doğru cevap olmaz. Bütün binalarda bu inceleme yapmamız lâzım” diye konuştu.

HUKUKA AYKIRI YATIRIM YAPMAYIZ

Başkan Genç ise, “Bununla karşılaştığımız zaman orada ki hukuka aykırılığı gidermek imkânı varsa gidereceğiz. Giderme imkânı yoksa proje o açıdan kadük kalacak. Biz hukuka aykırı olan yerde. Belediyenin parasını harcamamızı kimse beklemesin. Ama bizim aynı zamanda hukuka aykırılığı gidermek gerekirse gidereceğiz. Vatandaşı sıkboğaz etmeyeceğiz. Ama mutlaka rastlanılır. Farklı bir imalât vardır. Bunları da vatandaşın lehine olacak şekilde iyileştirilebiliyorsa yapacağız. Ama biz hukuka aykırı şekilde gidip bir yere yatırım yapmayız.” ifadelerini kullandı.

KUNDURACILAR’DAN GERİ DÖNÜYOR

Projenin yapılma amacını anlatan Başkan Şehrimiz turizm potansiyeli Genç, “artan şehir. Trabzon’a gelen turistler; Sümela, Atatürk Köşkü ve Uzungöl’ün ardından gidiyor. Bu turistleri şehrin içine sokmamız lâzım.

inşaat yapma oyunu

Bu merkezleri gün yüzüne çıkarmamız lâzım. Bu bölgemiz bu haliyle beraber çok güzel bir görünüm arz etmiyor.

Hem tarihî dokusuna uygun olarak hem de iyi görünümüne kavuşturmamız lâzım. Orada ki esnafımız daha çok kazanacak. Yapılmış ve tarihî özellik arz eden yerlere bu anlamda bile olsa müdahale etmek kolay değil.

Yapıldığında orası çok güzel bir hâl alacak. Orada bir keşmekeşlik var.

Onlarda bundan yakınıyor. En iyi şekle getirelim. Hem onlara kazandıralım hem de turisti oraya sokalım.

Trabzon’un, bakırı hepsi telkarisi orada hepsi gün yüzüne çıksın. Daha zengin ve güzel olsun. Kunduracılardan gittikten sonra sadece oraya özgü giden insanlar Kemeraltfna gidiyor. Yoksa Kunduracılardan geri dönüyor. Ama oralara girsin. Buraları zenginleştireceğiz inşallah bu projeyle beraber.” dedi.

Karadeniz’den Günebakış

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

20.10.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4310 ₺ 4280 ₺ 4250 ₺
İzmir 4195 ₺ 4175 ₺ 4130 ₺
Karabük 4250 ₺ 4200 ₺ 4150 ₺
Biga 4220 ₺ 4200 ₺ 4180 ₺
Payas 4160 ₺ 4130 ₺ 4100 ₺
Gebze 4240 ₺ 4210 ₺ 4180 ₺
Samsun 4300 ₺ 4300 ₺ 4240 ₺
Ankara 4300 ₺ 4270 ₺ 4240 ₺
Bursa 4260 ₺ 4240 ₺ 4195 ₺
Kütahya 4260 ₺ 4240 ₺ 4195 ₺
Sivas 4260 ₺ 4230 ₺ 4200 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ