Yabancılar Türkiye’deki projelere gözünü dikti

Yazar:

18.03.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yabancılar Türkiye’deki projelere gözünü dikti


MIPIM’de Türkiye’deki projelere ilgi gösteren yabancı yatırımcılar, satın alma ya da ortaklık teklifleri sundu. Eroğlu’nun Skyland Projesi’nin otel kısmına İspanyol bir firma talip oldu. Mecidiyeköy’deki Quasar İstanbul’a da Azerilerden teklif geldi.

Son dönemde yükselen Türk gayrimenkul sektörünün yıldız projeleri yabancı yatırımcının radarına girdi. Fransa’nın Cannes şehrinde yapılan MIPIM Gayrimenkul Fuarı’nda Türk projelerine ilgi gösteren yabancılar, tümüyle satın alma ya da ortaklık teklifleri sundu. Viatrans A.Ş. – Meydanbey Ortak Girişimi’nce, İstanbul’un en değerli arazilerinden Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikası arazisinde gerçekleştirilen karma proje Quasar İstanbul’a Azerilerden teklif geldi. Şirket, MIPIM Fuarı’nda tanıtılan Quasar İstanbul projesi içinde yer alan otel için, dünyanın en ünlü 5 yıldızlı otel zincirlerinden Fairmont Hotels’le anlaşma yaptı.

Azerbaycan’da bir satış ofisi kuracak

Fairmont Hotels’in Türkiye’deki ilk otelinin uluslararası lansmanını Fairmont Monte Carlo’da gerçekleştirdi. Lansman gecesinde; Fairmont Quasar İstanbul adıyla hizmet verecek otel, rezidans ve ofis yatırımına ilişkin anlaşma Viatrans A.Ş. – Meydanbey Ortak Girişim İcra Kurulu Başkanı Haydar Özkan ve Fairmont Hotels&Resorts CEO’su Jennifer Fox tarafından imzalandı. Gecede konuşan Haydar Özkan, Azarbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan Fairmont Oteli nedeniyle Azerilerin Quasar İstanbul’daki otel projesini de satın almak istediğini aktararak, “Ancak biz satmayı düşünmüyoruz. Çünkü Türkiye’de özellikle boğaz çevresinde yeni Fairmont oteller açmak istiyoruz. Ancak Azerbaycan’da bir satış ofisi açacağız” dedi.

Eroğlu’nun Seyrantepe’de hayata geçireceği otel, rezidans, AVM ve ofis olmak üzere dört bölümden oluşan Skyland Projesi’nin otel kısmına İspanyol bir firma talip oldu. Henüz lansmana çıkmayan projeyle ilgili olarak Eroğlu Şirketler Grubu Başkanı Nurettin Eroğlu, bu yatırım gerçekleşirse İspanyol yatırımcısının ilk defa Türkiye geleceğini belirterek, “Ayrıca İspanyolların haricinde Dubaili bir yatırımcıda hem Seyrantepe hem de Kağıthane’de yapılan Ofishane projemizle ilgileniyor. Toplamda 400 milyon dolarlık bir rakam için bizimle görüşüyorlar ” dedi. MIPIM’de Merter Platform ve Ofishane projelerini tanıtan Eroğlu, firma olarak da yurtdışında arazi satın aldıklarını söyledi.

Yöneticiler fuarda mütekabiliyeti anlattı

Rusya’da Moskova’da 3 dönüm, Kazan şehrinde 2 dönüm arazileri olduğunu belirten Eroğlu, Mısır ve Ukrayna’da da arazi almayı düşündüklerini söyledi. Seyrantepe’de inşasına başlan Vadistanbul da yabancı yatırımcıyı çekti. Projenin konut bölümüne gelen talebin yanı sıra; ofis, AVM ve otel bölümleriyle de uluslararası alanda faaliyet gösteren öncü firmaların talebini alıyor. Vadistanbul’un yatırımcılarından Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya; “Vadistanbul projemizi lanse ettiğimiz günden itibaren yoğun bir ilgiyle karşılıyoruz. Bunun önemli bir kısmını da yabancı yatırımcılar oluşturuyor. MIPIM’de yer alarak projeye ilgi duyan bir çok yabancı yatırımcıyla buluşma imkanı bulduk. Vadistanbul ile fuara katılan en büyük ölçekli projelerden biri olarak öne çıkıyoruz. Fuarın ilk gününden itibaren yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Mütakabiliyet Kanunu’nun detaylarını da yabancı yatırımcılara aktarmamızda büyük önem taşıyan bir fuar olduğuna inanıyorum” dedi. MIPIM’de Zorlu Center’ı tanıtan Zorlu Gayrimenkul’e ise büyüklükleri 10 milyar doların üzerinde olan 4 büyük fon teklif vermişti.

İş GYO’nun kapısını Ruslar çaldı

online


Mipim’e bu yıl İzmir’deki Ege Perla projesiyle katılan İş GYO da yoğun iş trafiğinden nasibini aldı. Özellikle
Rusların ilgi gösterdiği İş GYO’nun Genel Müdürü Turgay Tanes, Rusya’nın en büyük ikinci bankası olan VTB’nin iştirakinin kendileriyle ilgilendiğini belirterek, Rusya’da sıfırdan geliştirilecek AVM ve ofis projeleri için bizimle işbirliği yapmak istiyorlar. Daha önce de Rusya’ya yatırım yapmak istemiştik ve şimdi kurumsal bir yatırımcıyla görüşüyoruz” diye konuştu. Turgay Tanes, fuarın Türkiye’de de ses getirdiğini vurgulayarak, fuar süresinde Ege Perla projesinde satışların arttığını söyledi.

Nurol: Birçok görüşme fırsatı yakaladık

Nurol GYO’nun Genel Müdürü Musa Aykaç, fuarın çok önemli olmasına rağmen Türk çadırının yeterince tanıtılmadığını belirterek, “Bu tür üst düzey organizasyonlardan en iyi şekilde verim alabilmek içim daha iyi organize olunması gerektiğini söyledi. Aykaç, fuarda birçok kişiyle görüşme fırsatı yakaladıklarını anlatarak, şunları söyledi: “Körfez’den gelenler bizim projelerimizi kendi ülkelerinde satmak isteyen ajanslardan oluşurken, Avrupalı yatırımcılar ise birlikte bir projeye yatırım yapmak istiyorlar. Biz de projelerimize hız verdik ve Nurol Tower’ın ardından Basın Ekspres ve Seyrantepe’ye ağırlık vereceğiz. Sonra da Nako arazisi ile bir başka projeye yoğunlaşacağız.”

‘Gayrimenkul sertifikası yabancıyı çeker’

GYODER Başkanı Aziz Torun Türkiye’nin fırsatlarına dikkat çekti. Türkiye genelinde yeni marka şehirlerin olacağını belirten Torun, “Buralarda ofisler, alış-veriş merkezleri, oteller ve rezidanslar yapılacak. Yatırımcı her açıdan kazanacak. Bu nedenle yabancı yatırımcılar Türkiye’deki riskleri değil fırsatları gözönünde bulundurarak yatırım yapmalı” dedi. Torun gayrimenkul şirketlerinin halka açılmaları ve gayrimenkul sertifikası çıkarmasının da kaynak ihtiyacını gidereceğini ve yabancıları sermaye piyasası araçlarıyla da ülkeye yatırıma çekebileceklerini söyledi.
Sektördeki belirsizliklere de değinen Torun, güven vermesi için proje bitirme sigortası ile ilgili çalışmaların tamamlandığını, yasa taslağının hazır olduğunu söyledi.

250 metrelik kule fuarda gözde oldu

Fuara Varyap ile inşa ettikleri Metropol İstanbul projesiyle katılan Çalık gayrimenkul’ün Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, MIPIM’de yabancılardan çok yoğun talep aldıklarını belirterek, “Projemiz maketiyle bile çok fazla ilgi topluyor. 2.5 milyar dolarlık yatırım ve 250 metrelik gökdelen ilgiyi topluyor” dedi. Yetgin, Metropol projesinin standartlarının çok yüksek olduğunu anlatarak, “Proje içindeki mağazalar için hem kiralama hem de satın almak için yoğun talep alıyoruz. Ticari alanlarda toplu satın alma talepleri var” diye konuştu.

Kaynak: Dünya Gazetesi

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.


Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

24.01.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5570 ₺ 5540 ₺ 5510 ₺
İzmir 5425 ₺ 5400 ₺ 5350 ₺
Karabük 5600 ₺ 5525 ₺ 5450 ₺
Biga 5680 ₺ 5640 ₺ 5600 ₺
Payas 5410 ₺ 5380 ₺ 5350 ₺
Gebze 5510 ₺ 5480 ₺ 5450 ₺
Samsun 5640 ₺ 5640 ₺ 5550 ₺
Ankara 5570 ₺ 5540 ₺ 5510 ₺
Bursa 5495 ₺ 5470 ₺ 5420 ₺
Kütahya 5495 ₺ 5470 ₺ 5420 ₺
Sivas 5530 ₺ 5500 ₺ 5470 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ