Yangın Güvenliği ve Beton İlişkisi

Yazar:

20.07.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yangın Güvenliği ve Beton İlişkisi

Yangından bahsetmeden önce ‘yanma’ olayının tanımlanması gerekir. Yanıcı özelliğe sahip maddelerin ısı altında oksijen ile birleşerek oluşturduğu kimyasal bir reaksiyondur. Yangın ise kontrol altında olmayan yanma olayıdır. Yangınlar sonucunda meydana gelebilecek mal ve can kayıplarını en aza indirmek için yapılarda gerçekleştirilen uygulamalara ise yangın yalıtımı denir. Yangın yalıtımında kullanılan yapısal malzemelerin yanma olayı ile olan ilişkisinin önemi büyüktür. Kullanılacak maddeler yanma özelliği en az olanlardan seçilmelidir. Bu durum malzeme kontrolünü gerektirir. Maddelerin yangın anındaki davranışları incelenirse belirli etkenler gözlenecektir. Bunlar; ısı altında genleşme, ısı ve sıcaklık iletimi, yanıcılık sınıfı ve sıcaklığa bağlı olarak ateşe olan direnç olarak sıralanabilir.

Betonarme yapılarda taşıyıcı sistemler bu yapıların ayakta durmasını sağlayan temel unsurlardır. Kolon, perde, kiriş ve temel örnek gösterilebilir. Bu yapıların temel malzemelerinden biri betondur. Yangın çıkan bir yapıda ısınan gazlar ile birlikte sıcaklığın yaklaşık 1000 dereceye ulaştığı göz önünde bulundurulacak olunursa betonarme yapıların bir süre sonra dayanıklılığını yitirmesine sebep olur. Bunun sonucunda binalarda çökme meydana gelir. Yangın yalıtımı ile bu taşıyıcı sistemlerin korunması amaçlanır. Dolayısıyla tercih edilecek beton türünün önemi büyüktür. Yapılarda kullanılan malzemeler yanma oranlarına göre sınıflandırdığında bazı veriler elde edilmiştir.

A1 sınıfı Malzemeler: Yanmaz malzemelerdir. Isı altında tutuşma veya ışıldama yapmaz aynı zamanda bu malzemeler kagir malzeme grubundandır.

A2 sınıfı Malzemeler: Bu malzemeler ateşi iletmezler fakat alevin kaynağı ile bire bir temasta kısmen yanar ve bozulurlar.

B1 sınıfı Malzemeler: Alev kaynağı ile temastayken yanarlar ve temas kesildikten sonra yanmanın durduğu malzemelerdir.

B2 sınıfı Malzemeler: Normal alevlenen yapı malzemelerini içerir.

B3 sınıfı Malzemeler: Yanıcı yapı malzemelerinden ulaşır.

Beton A1 sınıfı bir yapısal malzemedir. Yanmaz sınıfına giren beton tabi ki yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında zarar görebilir fakat yine de diğer malzemelere göre daha dayanıklıdır. Örnek olarak ahşap ve demir ile karşılaştırıldığında bu malzemelere göre daha dayanıklıdır. Fakat betonarme yapılarda taşıyıcı elemanların yükleri çelik malzemeler tarafından taşınır. Beton bu çelik yapılar ile alev arasında izole görevi görür. Yanmaz, alevi iletmez ve duman oluşturmaz olması bakımından yangına karşı iyi bir izolasyon malzemesi olduğu söylenebilir. Yavaş ısı iletiminden dolayı ısıyı bu taşıyıcı çelik malzemelere olabildiğince geç iletir. Bundan dolayı fazla sıcaklıktan atmalar meydana gelir. Atma, betonun dökülmesi olayıdır ve nem oranı arttıkça atma oranı da artar. Betonu oluşturan malzemelere göre betonun yangına dayanımı arttırılabilir. Kalker tipi agregaların kullanılması, kalsiyum alimunatlı çimentonun kullanılması betonun dayanımını arttırır. Bunun yanı sıra beton geçirim özelliği de önemlidir. Geçirimi düşük olan betonlarda genleşen ve buharlaşmak isteyen su molekülleri yeterli alan bulamadıkları için ani genleşme sonucu betonda patlamaya neden olurlar. Bu nedenle betonda daha düşük sıcaklıklarda eriyen ve beton içinde bu moleküller için gerekli alanı oluşturabilecek polietilen elyaf kullanılabilir.

Beton ve dayanıklılığı üzerine birçok çalışma yapılmıştır.  Hafif ve yalıtkan betonlar üzerinde yapılan deneylerde değişik birim ağırlıkları ölçüt alınmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak ise birim ağırlıktaki artışın her beton türü için yangın dayanımında azalmaya sebep olduğu gözlemlenmiştir. Sıcaklığın yanı sıra betonlarda basınç dayanımı incelendiğinde yine diğer yapı malzemelerine göre daha fazla dayanıma sahip olduğu görülmüştür.

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemine Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

09.07.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3500 ₺ 3480 ₺ 3460 ₺
İzmir 3415 ₺ 3395 ₺ 3350 ₺
Karabük 3480 ₺ 3430 ₺ 3380 ₺
Biga 3430 ₺ 3410 ₺ 3390 ₺
Payas 3460 ₺ 3430 ₺ 3400 ₺
Gebze 3430 ₺ 3415 ₺ 3400 ₺
Samsun 3480 ₺ 3480 ₺ 3420 ₺
Ankara 3500 ₺ 3470 ₺ 3440 ₺
Bursa 3480 ₺ 3460 ₺ 3415 ₺
Kütahya 3480 ₺ 3460 ₺ 3415 ₺
Sivas 3510 ₺ 3480 ₺ 3450 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ