3. Havaalanı inşaatı duracak mı?

Yazar:

13.02.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

3. Havaalanı inşaatı duracak mı?

3.havalimanının ihaleye çıkmasının ardından meslek odalarının İdari Mahkeme’ye başvurarak ihalenin iptalini istemesi üzerine, ÇED olumlu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.

Dava dosyasını görüşen İstanbul 4.İdare Mahkemesi 21 Ocak’ta aldığı kararla ÇED olumlu kararının yürütmesini durdurdu. Bunun üzerine bir açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, İdari Mahkeme’nin almış olduğu kararın inşaat çalışmasını etkilemeyeceğini söyledi.

Çalışmalar sürüyor

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, İstanbul’a inşa edilecek 3. Havalimanı’nın ÇED olumlu raporu yürütmesinin geçici olarak durdurulmasına ilişkin İstanbul 4.İdari Mahkemesi’nce verilen kararın, yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığını belirterek; proje ile ilgili süreçlerin planlandığı şekilde devam ettiğini söyledi.

Birdal, ‘Konu sadece ÇED raporu ile ilgilidir. İnşaat çalışmaları aynen devam etmektedir. ÇED raporuna ilişkin durum ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ilgilendirdiği için hukuki işlemler bakanlık tarafından yürütülmektedir’ dedi.

Geçici durdurma

Söz konusu mahkeme kararının, 3.Havalimanı ÇED olumlu kararının yürütülmesinin geçici olarak durdurulmasıyla ilgili olduğuna dikkat çeken DHMİ Genel Müdür Orhan Birdal, bu konuda gerekli hukuki işlemlerin konunun tarafı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü söyledi.

DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, mahkeme kararının 3 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul 3. Havalimanı ihalesi neticesinde imzalanan sözleşme doğrultusunda yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığına dikkat çekerek, ‘Proje ile ilgili süreçler planlandığı şekilde devam ediyor’ dedi.

Dünyanın gözü burada

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil de, 3.Havalimanı’nın transit trafiğini rahatlatacağını ve durdurma kararının geçici olduğunu düşündüğünü belirterek ‘Üçüncü Havalimanı ÇED raporunun iptalini az önce gazeteden okudum. Bu THY’nin hedeflerini inşallah etkilemez.  Sonuçta bir rapordur, üzerinde yeniden çalışılarak halledilebilir. Singapur Ulaştırma Bakanı İstanbul’a yapılacak 3.Havalimanı’nı çok merak ediyor.

Dünyanın gözü İstanbul’un üzerinde. Üçüncü Havalimanı İstanbul’u dünyanın merkezi haline getirecek. Atatürk Havalimanı yolcu sayısında Avrupa’da ikinciliğe oynuyor. Bu yıl sonu itibariyle Frankfurt ve Paris’i geride bırakacak. Bu durumda üçüncü havalimanının olmamasını hayal etmek bile mümkün değil. ÇED raporunun iptali geçicidir. Bunun kısa sürede aşılacağını inanıyorum. Çünkü üçüncü havalimanı Türkiye için düşündüğümüzden çok daha önemli. Tüm dünya bunun farkında’ dedi.

Kaynak: Yeni Şafak

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

19.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3320 ₺ 3320 ₺ 3360 ₺
İzmir 3230 ₺ 3265 ₺ 3295 ₺
Karabük 3220 ₺ 3260 ₺ 3260 ₺
Biga 3260 ₺ 3285 ₺ 3310 ₺
Payas 3220 ₺ 3250 ₺ 3280 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ