51 Milyar Dolar Nereye Harcandı

Yazar:

08.02.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

51 Milyar Dolar Nereye Harcandı

Olimpiyat için Soçi’ye giden Batı basını yarım yamalak oteller, zehirli sular, açık rögarlar karşısında şaştı kaldı.

Rusya’nın evsahipliğindeki Soçi Kış Olimpiyatı bu akşam görkemli bir açılış töreniyle başlıyor. 51 milyar dolarlık harcamalarıyla bugüne değinki en pahalı olimpiyat olarak tarihe geçen ve 40 milyar dolar harcanan 2008 Pekin Yaz Olimpiyatını bile geride bırakan Soçi, Çerkeslerin talepleri, insan hakları ihlalleri ve yolsuzluk suçlamaları derken, aynı zamanda en tartışmalı olimpiyatlardan biri.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkesinin büyük güç olduğunu ele güne gösterme şovuna dönüştürdüğü Soçi Kış Olimpiyatı uzaktan ilk bakışta görkemiyle büyüyor. Ama biraz yaklaşınca tamamlanmamış inşaatlar ve dökülen makyajlar göze çarpıyor. Bu manzara karşısında “Gün Soçi’nin günü. Ama fazla yakından bakmayın” diyen The Independent muhabiri Robin Scott-Elliot, “51 milyar dolara nasıl bir Olimpiyat satın alınabilir? Acaba Başkan Putin harcanan paraları geri mi istesin?” diye sordu.

SU AKMIYOR, AMPUL YOK

Putin “Rusya Oyunlara evsahipliğine hazır” diye ilan etti, ama dünya medyasının ağırlanacağı binaların inşaatı tamamlanmadı. Soçi’ye gelen gazeteciler tamamlanmamış odalara yerleştirildi. Odalarında inşaat devam ettiğinden kalmakta zorluk çeken gazetecilere, sular akıyorsa “Musluk suyuyla yüzünüzü yıkamayın, içinde tehlikeli madde olabilir” uyarısı yapıldı. Diğerlerinde ise sular zaten yoktu. Ampul de. Asılınca kapı kolları elde kalıyordu.

YETKİLİLERE GÖRE KOMPLO

Bir yetkili, şikayetler karşısında, “İlkesel olarak bütün işler bitti. Maksatlı olarak bir şeylerin yanlış yapıldığı, kötü gittiği yönünde çalışan bazı unsurlar var, bunun gerisinde sinsi bir plan var” dedi. Ancak komplo teorisinden ziyade taktik hata var gibi gözüküyor. CNN’den Washington Post’a, Independent’tan Guardian’a en önde gelen Batılı medya organlarını Soçi’de bu halde bırakınca, manzaranın manşetlere çıkması ve sosyal medyayı kaplaması kaçınılmaz oldu.

İPLE BAĞLANMIŞ AĞAÇLAR

Robin Scott-Elliot, “Etkinlik yerlerinin ve otellerin etrafında apar topar dikilen ağaçlar, dik durmaları için iple bağlanmış. Havalimanında Coca-Cola amigoları gelenleri alkışlarken, dışarıda işçiler aceleyle ‘Soçi 2014’ posterlerini astıyordu. Dağlarda, kamyonlar depolardan yamaçlara kar taşıyor…” diye devam ediyor. Oysa sadece dağlardaki kayak pistlerine 8.6 milyar dolar harcandı. Üstelik Soçi’de rögar kapağı kıtlığı olduğundan bir spor etkinliğinden diğerine koştururken insanın kendisini lağım çukurunun dibinde bulması işten değil.

Ama bu Olimpiyat Oyunları da diğerleri gibi olursa, gerçekten başladığında, sporun tüm bu eksiklikleri örtmesi ve siyasi tartışmaları unutturması bekleniyor.

Putin’in yoldaşı Şi, Abe ve Erdoğan

ABD Başkanı Barack Obama, Britanya Başbakanı David Cameron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande gibi Batılı liderler, Soçi Kış Olimpiyatı’nın açılış töreni davetine icabet etmeyerek ‘siyasi’ mesaj gönderdi. Putin’e eşlik edecek isimler arasında en dikkat çekenler Çin Başkanı Şi Cinping, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan, Hollanda Başbakanı Mark Rutke, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun. Organizasyon Komitesi Başkanı Dimitri Çernişenko törene 65 devlet, hükümet ve uluslararası teşkilat başkanının katılacağını, bunun 2010 Vancouver Kış Olimpiyatında hazır bulunanların sayısının üç katı olduğunu duyurdu.

 

Kaynak: Taraf

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3400 ₺ 3400 ₺ 3430 ₺
İzmir 3360 ₺ 3395 ₺ 3425 ₺
Karabük 3360 ₺ 3400 ₺ 3400 ₺
Biga 3380 ₺ 3405 ₺ 3430 ₺
Payas 3300 ₺ 3330 ₺ 3360 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ