Akıllı Binalarla Yüzde 40 Tasarruf

02.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Akıllı Binalarla Yüzde 40 Tasarruf

Enerji tasarrufunun öneminin anlaşılmasıyla akıllı evler ve yeşil binalara olan ilgi de artmaya başladı. Büyük şehirlerde zamanla yarışan, güvenli ve konforlu bir hayat isteyen herkesin akıllı evleri tercih etmeye başladığını söyleyen Bileşim Yayıncılık ve Fuarcılık Proje Koordinatörü Yasemin İşcan, dünyada uzun süredir en iyi şekilde uygulanan bu sistemin Türkiye’de de örneklerinin görülmeye başlandığını belirtti. Sistemin kendini 5 yılda amorti ettiğini ifade eden İşcan “Bu akıllı sistemler yeşil binalar elektrik faturalrını düşürüyor. Eve gelmeden önce klimanın, evinin ısısının ayarlanması, ışıkların açılması, kapıların dışarıdan kilitlenmesi ya da evdeki elektrikli bir aletin dışarıdan kumanda edilebilmesi gibi sınırsız kontrole imkan veriyor. Kapsamına göre fiyatı 300 bin Euro’dan başlayan ve 2 bin Euro’Lara kadar çıkan bu sistem yüzde 30-40 civarında bir tasarruf sağlıyor” dedi.

Konutlarda kullanımının artık sıkça görülmeye başlandığını belirten İşcan, belediye ortaklı firmaların konut yapımında akıllı evlere yöneldiğini belirtti. İşcan şu bilgileri verdi: “Kentsel dönüşüm bunun için bir fırsat. İlk uygulamalarını görmeye başladık. Bu sistemleri komple binaya kurmak gerekiyor, sonradan olan sistemler değil. İnşaat yapılırken tasarıma katılması gerekir. O nedenle yeni yapılan binaların bu şekilde kurgulanması lazım. Binanın tamamına kurgulanır ama nelerden ne şekilde yararlanacağına daire sakinleri karar verebilir. Daha da önemlisi, bir yangınya da afet durumunda binanın en hızlı şekilde boşlatılmasına olanak veriyor. Ayrıca sadece konut değil alışveriş merkezi, hastane, okul gibi kamu binalardında akıllı binalar olmalı.”

Eylülde tüm yenilikler sergilenecek

30 yıldır faaliyetlerini sürdüren Bileşim Yayıncılık ve Fuarcılık’ın organizasyonunu üstlendiği ‘2. Bina, Elektrik, Elektronik Mekanik ve Kontrol Sistemleri Fuarı’nda da geleceğin evleri sergilenecek. 26-29 Eylül tarihlerinde düzenlenecek fuarda bina otomasyon sistemleri, güvenlik ve geçiş kontrol sistemleri, yangın güvenlik ve söndürme sistemleri, iklimlendirme, aydınlatma, ses-ışık ve görüntü sistemleri, veri iletişim izleme ve kontrol sistemleri, enerji sistemleri, enerji verimliliği, yenilenebilir enerjiler ve akıllı şehirler ile ilgili tüm sektörler bir çatı altında bir araya gelecek.

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ