Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kentsel dönüşüm görüşüldü!

Yazar:

13.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kentsel dönüşüm görüşüldü!


Antalya Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı olağan devam meclisi, Antalya Su ve Atık Su idaresi (ASAT) Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda, Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz başkanlığında, meclis başkanları ve meclis üyelerinin katılımıyla 62 maddeyi görüşmek üzere toplandı.

KEPEZ KENTSEL DÖNÜŞÜM RAPORUNA ONAY

Mecliste, Kepez Santral Mahallesine afet riski altındaki alanların dönüştürmesine yönelik sunulan rapora CHP grup sözcüsü Ruhi Beşiktaş katılmadı. Beşiktaş, rapor hakkında yapmış olduğu açıklamada, tapuların şahıslara verilip, şahısların kendilerinin binaları yapması yönündeki kararlarının devam ettiğini söyledi. Rapor Ak Parti ve MHP meclis üyelerinin evet oyu ile kabul edildi. Mecliste 25 ve 32. Maddeler arasında bulunan raporlar okunmuş kabul edilerek ortak kararla kabul edildi.

AKSEKİ’YE YATIRIM YAPAN YOK

Akseki’ye yapılacak  TOKİ  konudan hakkında rapor hakkında konuşan Akseki Belediye Başkanı İsmet Uysal, Akseki’nin şu ana kadar hiçbir yatırım almadığını öne sürdü. Akseki’de geçen yıl bin nüfus kaybettiklerini açıklayan Uysal, “Akseki Toros’ların tepesinde bir yerdir. Akseki’ye yatırım yapan yok. İlçede bulunan Jandarma Komando Tabur Komutanlığına gelen üst düzey 150 askere 20 konut bulabildik. Geri kalan askerlerimiz Manavgat ilçemize gelip gitti. Yapılacak olan bu yatırımlarla amacımız Akseki’ye yukarı doğru bir ivme kazandırmak. Şu anda Akseki’nin içi dolmuş durumda. Buraya 400 tane konut yapılması demek Akseki’nin makus talihinin kırılması demek” diye konuştu. Proje kapsamında Akseki’ye belediyeye ait TOKİ’ye tahsis edilen araziye 408 konut yapılması amaçlanıyor.

Antalya Gazete Bir

Haber Antalya Gazetesi’nde şu şekilde yer aldı;

MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, Akseki Belediye Başkanı İsmet Uysal’a, TOKİ’ye verdikleri inşaat yoğunluğunu neden müteahhide veremediklerini sorarak, “TOKİ’de haksız rekabet vardır. Devlet, vatandaşla rekabet etmez” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Şubat Ayı devam meclis toplantısı Antalya Su ve Atık Su İdaresi (ASAT) Toplantı Salonu’nda Mesut Kocagöz Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantı öncesi gündem dışı söz alan CHP Grup Sözcüsü Ruhi Beşiktaş, meclislin çalışma usul ve esasları hakkında bazı sıkıntılar olduğunu dile getirdi. Meclisin çalışma esaslarında 5 gün aralıksız çalışması gerekirken kendilerinin ara verdiklerini ve devam meclisi diye bir şeyin olmadığını aktaran Beşiktaş, “Çok sıkışma ve problem oluyor. Biz bugün grup toplantımızı ASAT’ta yapmak zorunda kaldık. Fakat bunlar yetişmiyor. Bu yüzden de meclis üyeleri önlerinde hiçbir belge ve bilgi olmadan meclise geliyor. Bu belgeler CD ortamında bir doküman hazırlanarak üyelere verilirse mutlu oluruz. Ayrıca G20 için yapılan ve basında da yer bulan köprüde çökme oldu. Aceleye getirildiği için Kundu’daki köprü Antalya ya iyi gelmedi” diye konuştu. Meclis Başkanı Kocagöz ise, meclis gündeminin WEB sitesinden takip edilebileceğini söyleyerek, “Bazılarının ekleri konulmuyor. Bu konuda sıkıntımız var. Polemik oluşturmaya gerek yok. Bir ihtiyaç var ve bu ihtiyaç nasıl giderilir ona bakacağız” dedi.

inşaat yapma oyunu

İŞÇİLERİN MENFAATİ BİZİM MENFAATİMİZ

Meclisin memur ve personel statüsünde çalışanların sendikal haklarıyla ilgili olan 4. gündem maddesi görüşülürken CHP Grup Sözcüsü Ruhi Beşiktaş, meclis başında konuştuğu konuyu hatırlatarak şunları kaydetti: “Meclise konulan sadece bir sayfa komisyon raporu. Sözü geçen kamu görevlileri, sendikaları ve toplu sözleşme kanunu burada olmadığı için işçilere ne kadar hak verilmiş, işçilerin lehine midir biz bunu göremiyoruz. Biz işçilerin lehine olan her konuda varız. İşçilerin menfaati bizim de menfaatimizdir. Ayrıca 4688 sayılı kanunun 32’nci maddesi gereği önce meclisten yetki alınması daha sonra başkanlık makamının sözleşmeyi imzalaması gerekirken burada bir usul hatası yapılmıştır. Daha dikkatli olunmasını istiyoruz. Bu nedenle çekimser oy kullanıyor.” Sözleşmelerle ilgili açıklama yapılması üzerine CHP Grubu karar değiştirdi ve evet dedi.

İBRADİ İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ

Kemer karayolu üzerinde bulunan Topçam Mesire alanı ve İbradı’da yer alan Altınbeşik Mağarası’nın 10 yıl süreyle Büyükşehir Belediyesi’nce kiralanması için encümene yetki talebi görüşüldüğü sırada söz alan CHP Grup sözcüsü Ruhi Beşiktaş, Altınbeşik Mağarası’nın İbradı ile özleşmiş olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Bu kadar küçük bir alanı Büyükşehir’in ‘Burayı da biz işleteceğiz’ demesini kabul edemiyoruz. Buraya kadar inmeyin. Bütün belediye meclis üyelerimizin vicdanına sesleniyorum, Altınbeşik İbradı’yla özdeşleşen bir yer. Onun için biz CHP grubu olarak ret kararı veriyoruz.’’

ANTALYANIN GÖZDE YERİ

Başkanvekili Kocagöz ise Altınbeşik Mağarası’nın Antalya’nın gözde yerlerinden birisi olduğunu söyleyerek, “Ancak kiralanmasına ilişkin sürenin 31 Aralık 215 tarihi itibariyle bu zamana kadar hiçbir şey söylenmedi. Bu tarihten sonra Altınbeşik Mağarası genele hitap ettiği için Büyükşehir Yasası da öngörüyor. İbradı çok güzel bir yer ve daha güzel işletilebilir” dedi.  AKP Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, Büyükşehir’in Altınbeşik’te hem tanıtım hem de yatırım açısından çok daha kapsamlı bir projeyi hayata geçireceğini söyleyerek şunları kaydetti: “Burası dünyanın çekim merkezi olabilecek bir potansiyele sahip. Büyükşehir’le Altınbeşik bu potansiyeli yakalayabilecektir. Her türlü kazanan İbradı olacak, İbradı halkı olacak.” Karar oy çokluğu ile kabul edildi.

YEŞİL ANTALYA’YA MÜJDE

45. maddede yer alan Kepez Mahallesi sınırları içerisindeki Yeşil Antalya Sanayi Sitesi imar planı revizyonu konusu oy birliği ile kabul edildi. Alınan karar ile Yeşil Antalya Sanayi Sitesi’nde bulunan tek katlı dükkanların iki kat aşağı iki kat da yukarı olmak üzere beş kata kadar yükseltilebilmesi kararı alındı.

SANTRAL’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kepez Santral Mahallesinde bulunan afet riski altındaki alanların dönüştürmesine yönelik İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporu görüşüldüğü sırada CHP Grup Sözcüsü Ruhi Beşiktaş karara tepki gösterdi. Kentsel dönüşümün TOKİ aracılığı ile değil tamamen vatandaşın eliyle yapılan bir uygulama olduğunu söyleyen Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise şunları tepki üzerine şunları kaydetti: “Yaklaşık 3 kata yakın emsali biz yaptık yapıyoruz. Kentsel dönüşüme yönelik uygulama arazinin değerine ve yapılaşma şartlarına göre idarenin yöntem belirlemesi lazım. TOKİ’nin kentsel dönüşümünü reddetmek doğru değildir. Geçmişte belki yanlışlar yapılmış olabilir ama TOKİ bir çok önemli hizmet yapan kurumların başında gelir. Vatandaş eliyle yapılacak kentsel dönüşüme, belediye ve devletin müdahil olmadığı yerlerde de bu yoğunluğu verdik. İnanıyorum ki bunlar nitelikli konutlar haline gelecek durumlardır.” Karar oy çokluğu ile kabul edildi.

TOKİ’DE HAKSIZ REKABET VAR

Akseki’ye yapılması planlanan TOKİ konutlarının plan tadilatı görüşüldüğü esnada söz alan MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, ‘Akseki Belediye Başkanı TOKİ’nin Akseki’ye gelmesini istiyor mu?’ diye sorup kendisinin karşı olduğunu vurguladı. TOKİ’ye verdikleri inşaat yoğunluğunu müteahhide veremediklerini sorgulayan MHP’li Senirli, sözlerini şöyle sürdürdü: “TOKİ’de haksız rekabet vardır. Devlet vatandaşla rekabet etmez. Akseki, İbradı ve Gündoğmuş’u ayrı bir ilçe kabul etmiyoruz.” Akseki Belediye Başkanı İsmet Uysal da Akseki’de hızlı bir nüfus kaybı olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “TOKİ konutlarının yapılması Akseki için çok önemli. Akseki çok enteresan bir bölge. Nüfusumuz 12 bin. Yaklaşık bin nüfus kaybettik. Akseki’ye bugüne kadar hiç yatırım yapılmamış. 150 tane asker geldi Akseki’ye ama 1 tane ev bulamadık. Çoğu Manavgat’ta ev buldu. Amacımız Akseki’ye yukarı doğru ivme kazandırmak. Ben gelmeden önce Akseki’nin içinde 6 kata müsaade edilmiş. Akseki’nin içi dolmuş durumda. Alternatif turizm için bir takım uygulamalar getirilmesi gerekiyor. Akseki bakir bir yer. Her tarafı donatı alanı. Akseki’nin başka genişleyecek hiç bir alanı yok. Buraya 400 tane konut demek Akseki’nin makûs talihini kırmam demektir. Bu durum hiç olmazsa Akseki’deki kanamayı durudur diye düşünüyorum.” Proje kapsamında Akseki’ye belediyeye ait TOKİ’ye tahsis edilen araziye 408 konut yapılması amaçlanıyor. İlgili madde CHP ve MHP ret AKP’nin kabul oyu vermesiyle madde oy çokluğu ile kabul edildi.

Antalya Gazetesi

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

20.10.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4310 ₺ 4280 ₺ 4250 ₺
İzmir 4195 ₺ 4175 ₺ 4130 ₺
Karabük 4250 ₺ 4200 ₺ 4150 ₺
Biga 4220 ₺ 4200 ₺ 4180 ₺
Payas 4160 ₺ 4130 ₺ 4100 ₺
Gebze 4240 ₺ 4210 ₺ 4180 ₺
Samsun 4300 ₺ 4300 ₺ 4240 ₺
Ankara 4300 ₺ 4270 ₺ 4240 ₺
Bursa 4260 ₺ 4240 ₺ 4195 ₺
Kütahya 4260 ₺ 4240 ₺ 4195 ₺
Sivas 4260 ₺ 4230 ₺ 4200 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ