Apar Topar Satılıyorlar

Yazar:

12.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Apar Topar Satılıyorlar


İstanbul’da 42 apart otelin kapatılmasının ardından, 5 günde online emlak sitelerine 15 satılık apart otel ya da aparta uygun kelepir bina ilanı verildi.

Taraf Gazetesi’nden Billur Özgül’ün haberine göre, İstanbul’un Karaköy, Galata ve Beyoğlu semtlerinde son 15 günde 42 apart otelin, işletme ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle kapatılmasının ardından endişeli apart otel sahipleri ve binalarını apart otel yaptırmak için restore edenler, binalarını kelepir fiyata satışa çıkardı. Beş günde online emlak sitelerine 15’e yakın ilan verildi.

 

1 milyon dolara kadar düşen apart otel fiyatlarının ortalaması 4.5 milyon dolar. Karaköy bölgesinde emlak danışmanlığı yapan Servet Uçak, baskınlardan dolayı binaları ellerinden çıkartmak isteyen işletmecilerin sayısının artabileceğini, buna bağlı olarak binaların daha da ucuzlayabileceğini söyledi.

1 milyon dolara otel

Online emlak sitelerine verilen çoğu ilanda söz konusu binalar “apart otele uygun”, “apart otel için restore edilmiş” başlıklarıyla satışa sunuluyor. Kimi ilanlarda ise “işletilmeye hazır apart” veya “kelepir, acil satılık apart otel” ibareleri yer alıyor. İnternet sitelerinde yaptığımız araştırmaya göre 1 milyon dolara kadar apart otel veya apart otel için uygun bina ilanı bulmak mümkün. Binaların metrekaresi, oda sayısı, konumu ve tadilat durumuna göre fiyatlar ortalama 4.5 milyon civarında. İlanların açıklamasında otelin işletme ruhsatı olduğuna dair bir ibare bulunmuyor. İşletme ruhsatı olan binaların fiyatı ise 25 milyon dolardan 50 milyon dolara kadar çıkıyor. Kimi ilan sahipleri, verdikleri ilanlarda; aracı ile iş yapılmadığını, telefonda bilgi verilmediğini, bizzat yüz yüze görüşme yapılması gerektiğini belirtiyor. Bazı ilanlarda da bina fotoğrafları bulunmuyor.

Yeniden konuta dönüşecek

En çok apart otel ve apart otele elverişli bina ilanının Karaköy çevresinde bulunması üzerine görüştüğümüz Karaköy’de emlak danışmanlığı yapan Servet Uçak, buraların satışa çıkmasının piyasada gerginlik yarattığını belirtti. Uçak sözlerine şöyle devam etti: “Bazı binalar kiraya veriliyor, bazıları ise satışa sunulmaya başlandı. Ellerinden buraları çıkartmak isteyenler, binaları piyasadan daha ucuza verdiği için diğer mülk sahipleri endişeli. Buraların fiyatları böyle giderse daha da düşecek.” Tophane’nin üst kesimlerinde konut bölgesindeki apart otellerin durumunun farklı olduğunu söyleyen Uçak, “Bu binalar bölge halkının şikâyetiyle kapatıldı. Buralar imar planında konut bölgesi olarak görüldüğü için binaların otel işletme ruhsatı alması da söz konusu değil. Apart otel olan binalar tekrar konuta dönüştürülecek. Tophane bölgesinde yeni yapılan yerlerin alt katlarına bakkal, nalbur gibi işletmelerin dışında kafe ruhsatı bile verilmiyor” dedi.

Uçak sözlerini şöyle sürdürdü: “Karaköy’ün bir diğer bölgesi de oteller bölgesi. Oteller bölgesinde kapatılan bir yer yok. Oteller bölgesinde bir apart otel veya butik otel açılması için bazı imar şartlarını yerine getirirseniz problem olmuyor.”

»İşte günlük evler genelgesi

İçişleri Bakanlığı’nın öğrenci evlerine dönüştürülen apartlar ve günlük kiralık evlerin denetimine ilişkin bir genelge hazırladığı iddia edildi. Dün medyada çıkan; Bakan Muammer Güler imzaladıktan sonra valiliklere gönderilmesi beklenen genelgede şu başlıklar yer aldı:

KAYITSIZA TUTANAK: Hakkında ihbarda bulunulan, işlemler sırasında bildirimde bulunulmadığı tespit edilen ya da bildirim yapılmadığından şüphelenilen konutlarda kalanların durumu kontrol edilecek. Bu kişilerin kimlik bilgileri Adrese Dayalı Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden sorgulanacak. Yapılan incelemelere göre bu yerlerde konaklamaya başlandığı tarihten itibaren 20 iş günü içinde yetkili nüfus müdürlüğüne bildirimde bulunmayan kişiler hakkında tutanak hazırlanacak. Tutanak sorumlu nüfus müdürlüklerine gönderilecek.

SMS HAVUZU: Günlük kiralık evler ve apartlar, Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi’ne dahil olacak. Bu yerler konaklama öncesi otellerde olduğu gibi email ya da SMS yoluyla emniyete bildirecek.

VERGİ DENETİMİ: Genelgenin yürürlüğe girmesinin ardından kimlik bildirmeyenleri bekleyen idari para cezası 420 TL, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar ise 842 TL ceza ödeyecek. Öte yandan bu yerlere ilişkin bilgiler İçişleri Bakanlığı’nca Maliye Bakanlığı’na bildirilecek. Böylece buralar vergiye tabi olacak.

 

Kaynak: yapi.com.tr

 

 

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

15.01.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5820 ₺ 5790 ₺ 5760 ₺
İzmir 5675 ₺ 5650 ₺ 5600 ₺
Karabük 5770 ₺ 5695 ₺ 5620 ₺
Biga 5720 ₺ 5680 ₺ 5640 ₺
Payas 5640 ₺ 5610 ₺ 5580 ₺
Gebze 5810 ₺ 5780 ₺ 5750 ₺
Samsun 5810 ₺ 5810 ₺ 5720 ₺
Ankara 5740 ₺ 5710 ₺ 5680 ₺
Bursa 5745 ₺ 5720 ₺ 5670 ₺
Kütahya 5745 ₺ 5720 ₺ 5670 ₺
Sivas 5730 ₺ 5700 ₺ 5670 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ