-

Bayraktar: “Çekişen Değil, Öpüşen Şehirler”

Yazar:

07.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bayraktar: “Çekişen Değil, Öpüşen Şehirler”

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çekişen değil öpüşen, örtüşen, beraberlik kuran, yarışan şehirler istediklerini söyledi. Avrupa Birliği’ne(AB) girmek istediklerini belirten Bayraktar, “Ya bizi AB’ye alacaklar ya da AB’yi geçeceğiz” dedi.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği (GYODER) “Gelişen Kentler Zirvesi-Samsun” toplantısı Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yanı sıra, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Amasya, Çorum, Sinop, Giresun Valileri, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GYODER Başkanı Aziz Torun, “2000’li yıllara baktığımızda Türkiye’deki ekonomik kriz, yüksek faiz oranı, enflasyon gayrimenkul sektörünün gelişimini engellemiştir. Gayrimenkul sadece mahalle arası müteahhitliği aşaması seviyesinde kalmış iken, bugünümüze ve 2023 yılı Türkiye’nin hedeflerine baktığımızda büyüyen ve gelişen bir gayrimenkul sektörü görüyoruz. 2023 hedeflerine baktığımızda 2 milyarlık gayrisafi milli hasılat, 500 milyar dolarlık ihracat, 50 milyar dolarlık turizm ve 50 milyonluk bir turist sayısına baktığımızda muazzam bir gayrimenkul sektörünün büyümesine ve ihtiyaç olduğunu görüyoruz” dedi.

İl gelişip stratejilerinden bahseden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Ülke genelinde göçlerin başlaması ile plansız, sağlıksız, çarpık ve kimliksiz olarak gelişim göstermiştir. Zaman içersinde çıkarılan imar afları ile bu yapılaşmalar resmiyet kazanmıştır. Ancak, günümüzdeki kentleşme bilinci ve yeni yasal düzenlemeler kentlerin yeniden yapılanmasında önemli rol oynamaktadır. Samsun’da 2012 senesinde 1 milyar dolarlık inşaat yapılmış. Yani 12 bin civarında konut yapılmış hatta 1 – 2 bin konut daha açığı bile var. Bir takım yanlış iletişimler var. Samsun’da konut arzlığı fazlası var gibi iletişimler var. Ama konut arzlığı fazlası yok. Talep edilenle arz edilenlerin arasında farklılıklar var. Samsun’da yaklaşık 400 bin konut var. Bunun yüzde 30’u olan 120 bin konut riskli ve yenilenmesi gereken konutlardır. Ülkemizin 2023 vizyonun da yer alan gayrisafi milli hasılanın 2 trilyon TL, ihracatın 500 milyon dolar, kişi başına gelirinde 25 bin dolar olarak belirlenmesi iktisadi profil olarak hedef alıştır. Kentlerin iktisadı, ülke ekonomisinden katkı alan değil, katkı veren bir coğrafyanın oluşturulması bilincindeyiz. Samsun’da bağımsız olan 400 bin konutu önümüzdeki yıllarda tamamlayacağız” diye konuştu.

Samsun’un Türkiye’de Karadeniz’e açılan önemli kapısından biri olduğunu belirten Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Samsun birçok alanda önemli değer ve potansiyellere sahip. Samsun bir sağlık kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Samsun tarım potansiyeli çok yüksek olan bir şehir. İllerin sosyal ekonomik gelişmişlik endeksleri belirlenirken kriterlerin yaşam kalitesi göstergelerinden birisi de bin kişiye düşen AVM brüt kiralanabilir alan miktarıdır. Bu konuda Samsun son yıllarda önemli alışveriş merkezlerinin yapıldığı bir il noktasına kadar gelmiştir. 6 alışveriş merkezinde toplam 162 bin 848 metrekarelik kiralanabilir bir alan vardır. Genel olarak baktığımızda Samsun 2011 yılında kişi başına 31 metrekare iken bu alanlarımız bugün itibariyle 130 metrekareye çıkmıştır ve Türkiye genelinde 30’uncu sırada yer almıştır. Samsun’da 2010 yılında 9 bin 10 konut satılırken, 2012 yılı sonu itibariyle 12 bin 30 konut satılmıştır. Genel konut envanterinde kent ve kırsalda toplam 529 bin 27 konut var. Konut başına düşen kişi sayısı da 2.46’dır. Samsun’da yapı kullanım izinlerinde 2009 yılında bin 200 konut yapı kullanım izni alırken, 2012 yılında bin 60’a çıkmış, daire sayılarında da 2010 yılında 7 bin 93 konut yapı kullanma izni alırken, 2012 yılında 10 bin 651’e çıkmıştır. Samsun’da sürekli artan bir konut yapım süreci izliyoruz. Konut ve gayrimenkul yabancı yatırımlar da Samsun’da önemli ölçüde artmaktadır. 2009 ve 2013 yılları arasında 127 taşınmaz ile ilgili olarak valiliğimizce izin verilmiş ve 17 tane de sınırlı hak teşhis edilmiştir” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLERİ SADECE KAMPÜSTE TUTMAYIN”

Gelişen Kentler Zirvesi’nin ağırlıklı olarak bölgesel gelişim strateji oluşturmasına dayanak olacağını ifade eden Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “Samsun üniversiteleşme konusunda bölgesine liderlik eden bir kenttir. Amasya üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Ordu Üniversitesi OMÜ’den doğdu, bir anlamda da Canik Başarı Üniversitesi OMÜ’den doğru diyebiliriz. Bugün OMÜ 43 bin öğrencisi ile eğitim öğretimine devam ediyor. Samsun Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısıdır. Samsun önemli bir kapı kenttir. Samsun bölgenin büyükşehir statüsünü kazanan ilk yerel yönetimdir. Şimdi bölgede 3 büyükşehir belediyesi oldu. İnanıyorum ki Samsun yeni büyükşehir olan kentlere öncülük edecektir. Kalkınmayı ve gelişme çevre ile düşünmek lazım. Şehirlerin ister Samsun olsun, ister Amasya, ister Ordu, Giresun fark etmez şehirlerin marka değerlerinin olması lazım. Sanatta, tarihte, sporda şehirlerin marka değerlerinin ön plana çıkarmaları lazım. Bu olduğu takdirde şehirlerin zenginlikleri ekonomiye de daha rahat zamanları olacaktır. OMÜ’deki Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerinden bir ricam var. Öğrencileri sadece kampüste tutmayın. Bu şehirde yapılan bütün yatırımları, eğitim ve öğretime staj yeri olarak değerlendirin” ifadelerini kullandı.

“SAMSUN PROJE YAPMADA BAŞARILI”

Dünyanın giderek küçüldüğünü belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Samsun Türkiye’de önemli bir merkezdir. Bu zirvenin burada yapılmasının nedeni de Samsun’un özellikleri nedir, güzellikleri nedir, Samsun’un gelişmesi için neler yapabiliriz, Samsun çevresindeki vilayetlerle beraber daha çok nasıl gelişir, Samsun’a yatırımcıyı nasıl daha çok çekeriz. Samsun bir cazibe merkezi ama bakıyoruz Denizli, Samsun’u geçmiş. Samsun doğu ve batıya doğru güzel gelişiyor. Bir şehir havasını kazanmış durumda. Samsun önceden girdiğiniz zaman şehir fotoğrafı veremiyordu, ama şimdi veriyor. Samsun’da yapmamız gereken çok daha iş var. Merkezde 200 bin konut stoku var. Bunların yarısının yenilenmesi lazım. Samsun’da sahilde çok güzel düzenlemeler yapıldı. Karadeniz’in karşısında 250 milyonluk bir nüfus var. Çarpıcı işler yapmamız lazım. Çılgın projeler yapmamız lazım. Samsun proje yapmada başarılı, ben belediye Başkanını tebrik ediyorum. Samsun’da 3 tane liman var ve bunlar geliştirilecek. İlçeleri Samsun’u beseleyecek. Artık devletlerden daha çok şehirler yarışıyor” dedi.

“BİZİ AB’YE ALMAK ZORUNDALAR”

Artık ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığını ifade eden Bakan Bayraktar şöyle devam etti: “Komşusuyla birbirinin elinden tutan ve güç kuvvet oluşturan, çok iyi şekilde organize olan, mekanize olan ve aynı zamanda da farklı yarışan, çekişen değil, öpüşen, örtüşen, beraberlik kuran, yarışan şehirler istiyoruz. Yarış olduğu zaman daha çok kalkınma olacak ve daha çok gelişme olacak. Dünya artık çevreci bir dünyadır. Biz gelişen dünya ile bütünleşmek istiyoruz. Avrupa Birliği’ne girmek istiyoruz. Avrupa her ne kadar zorlasa da, ya bizi Avrupa Birliği’ne almak zorunda kalacaklar ya da biz Avrupa Birliği’ni geçeceğiz. Biz sabrettik, sabrediyoruz. Biz AB’ye girmek istiyoruz, Avrupalıyız. Avrupa ile Orta Doğu ve Orta Asya ile önemli bir köprüyüz.”

“TÜRKİYE’YE SORMADAN ADIM ATAMIYORLAR”

11 yılda Türkiye’de sadece kalkınma ve gelişme noktasında büyümediğinin altını çizen Bakan Bayraktar şunları kaydetti: “Esas siz istikametiniz doğru mu, siz dik durabiliyor musunuz? Bugün dünyada, Birleşmiş Milletler’de bir karar verilirken, hele hele Orta Doğu’da karar verilirken Türkiye’nin fikir almadan adım atamıyorlar. Bunun doğrusu da budur. Biz problemleri gizlemiyoruz. Problemleri halının altına süpürmüyoruz. Biz iktidara geldiğimizde topladığımız vergilerin yüzde 80’i dış borca gidiyordu. IMF’den borç alıp da personellerimizin maaşını veriyorduk. Bizden önceki hükümetler ortalama 16 ay duruyor. Bunlar yeterli mi değil, çok daha çalışmamız lazım. Biz dünyanın en iyi milletlerinden birisiyiz. Bu bakımdan gelişmek ve kalkınmak bizim hakkımız.” – SAMSUN

kaynak: haberler.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS