Bozcaada’da ‘Toplu Konut’ Yapacaklar!

Yazar:

25.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Bozcaada’da ‘Toplu Konut’ Yapacaklar!

Bozcaada Forumu’ndan verilen bilgiye göre, Akvaryum Koyu’nda başlatılan 38 konutlu toplu konut ihalesi ada doğasını tehdit ediyor.

Bozcaada’da bağlarda, tarım alanlarında ve doğal plajlarda yapılaşmanın önünü açan imar planı, 3.000 kişilik kruvaziyer gemilerinin yanaşacağı yeni liman projesi ve kanalizasyon suyunun denize verilmesi derken, şimdi de ortaya devasa bir toplu konut projesi çıktı.

 

25 futbol sahası genişliğinde

Adanın nadir köşelerinden biri olan Akvaryum Koyu’nda (Mermerburnu Mevkii) etrafı dikenli tellerle çevrili büyük bir alanda başlayan inşaatın, 38 konutlu bir toplu konut inşaatına ait olduğu ortaya çıktı. İnşaat, 25 futbol sahasına eşit olan 98 bin 889 metrekare’lik bir alana sahip olduğu belirtildi.

Belediye Başkanı ne demişti?

Daha önce bu alana inşaat yapılacağı söylentilerini yalanlayan Belediye Başkanı, imar planıyla ilgili hususların gerçeği yansıtmadığını belirtmiş ve şöyle demişti:

“Bu işler o kadar kolay değil hele Bozcaada’yı bozmak hiç kolay değil ayrıca kimsenin haddine değil. İddia edildiği gibi bir yapılanma olursa ilk olarak buna ben karşı çıkarım.(…) Kesinlikle buradan söz veriyorum. Adada iddia edildiği gibi bir yapılanma olmayacak. 2004’te nasıl arkadaşlarımla karşı çıktıysak öyle bir şey olursa yine karşı çıkarız”

Forum katılımcıları belediye başkanına bu konuya dair şu soruları yöneltti:

– Alaybey Mahallesi Tuzburnu Mevkiinde 3.derece Doğal Sit Alanında kalan projeyle ilgili ne tür bir görüş bildirdiniz?

– Bozcaada Belediyesi tarafından Çanakkale Kültür ve Tabiat Koruma Kurulu’na 2010 yılında gönderilen yazıda hazırlanan projeyle ilgili ne tür değerlendirmede bulundunuz ?

– “Akvaryum Bağ Evleri” projesinin internet sitesinde yer alan, “Belediye’den onay alınarak” ibaresinin anlamı nedir ?

– Hazırlan bu projeyle ilgili ada halkını bilgilendirdiniz mi ? Ada halkını bilgilendirmemiz halinde bu kadar büyük ölçekli bir projeye itirazlar olabileceğine ihtimal vermediniz ?

Vatandaşlık haklarımız gereği, bu sorularımıza cevap istiyoruz!

Bu imar planı hazırlanırken, Belediye’nin bu sürecin içinde birebir yer aldığına inanıyoruz. Şehir plancısı bir uzman tarafından yapılan değerlendirmeyi tekrar hatırlatıyoruz :

“Plan yapılırken, belediye bu sürece dahil olmuştur ve bu sürecin içindedir.Plan Belediye’den giden taleplerle şekillenmektedir.

Özet olarak, tüm bu gelişme alanları, yapılaşma şartlarıyla ilgili kararlar Belediye ile birlikte görüşülerek verilmektedir.

Ayrıca, bir yerin planı daha önce yapıldı diye, bir daha oralar imara kapatılamaz diye bişey yok. Bu büyük bir yanılsamadır.

Ki adanın güney bölgesi, planları yapıldıktan sonra bile yapılaşmaya maruz kalmamıştır. Tek başına bu husus bile, planı yeniden yaparken oraların imara kapatılması için yeterlidir.”

 

Kaynak: yapi.com.tr

 

 

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

22.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3340 ₺ 3340 ₺ 3370 ₺
İzmir 3300 ₺ 3325 ₺ 3350 ₺
Karabük 3300 ₺ 3340 ₺ 3340 ₺
Biga 3280 ₺ 3305 ₺ 3330 ₺
Payas 3250 ₺ 3280 ₺ 3310 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ