-

Buca Şirinyer Parkı’na yeni proje yeni plan!

Yazar:

13.09.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Buca Şirinyer Parkı’na yeni proje yeni plan!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Yeni imar planı Ağustos ayında onaylanan ve 2017 yılı başında çalışmalara başlanması hedeflenen proje, yeniden itirazla olmaz ve dava açılmazsa 2018 yılı sonunda tamamlanacak.  İzmir  4. İdare Mahkemesi’nin imar planı yürütmesini durdurduğu proje rafa kalkmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, mahkeme kararındaki gerekçelerin ortadan kaldırıldığı yeni bir plan yapım çalışması başlattıklarını açıkladı. Planı durduran davayı açan Şehir Plancıları Odası ise ticaret kullanımının arttırılmaması uyarısı yaptı.

Buca’da Şirinyer Parkı’nın içinde olduğu 81 bin metrekarelik alanı cazibe merkezi haline getirmek, Bucalılar’ın buluşma noktasına dönüştürecek işlev kazandırmak için harakete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Buca Belediyesi, 2012 yılında hazırlanan projeye olanak sağlayan imar planları yaptı. Ancak, Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi’nin ticari kullanımımın artacağı, sosyal ve teknik altyapının azalacağı gerekçesiyle açtığı davada İzmir 4. İdare Mahkemesi önce yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ardından planı iptal etti. İki belediyenin yapımı için protokol bile imzaladığı proje hayata geçmedi.

Büyükşehir ve Buca Belediyesi projeden vazgeçmedi. Mahkeme kararında yer alan iptal gerekçelerini ortadan kaldıran yeni imar planı ve proje hazırlandı. Ağustos ayında İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle onaylanan yeni imar planına göre, Şirinyer Parkı alanında Kentsel Tasarım Projesi ve Park Alanını kapsayan Özel Proje Alanı ve Belediye Hizmet Alanı belirlendi.

KOCAOĞLU: BUCALILARIN BULUŞMA MEKANI OLACAK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dört yıl önce planın bozulmasındaki gerekçelerin ortadan kaldırıldığını, imar planına uygun proje çalışmalarının başladığını söyledi. Proje biter bitmez ihaleye çıkacaklarını belirten Kocaoğlu, Buca Belediyesi’nin talebiyle yıllardır burada açılan pazarın işlevini sürdürmesi için kapalı bir pazar yeri yapılacağını açıkladı. Kocaoğlu,” Proje kapsamında aktarma istasyonu yapılacak. Merkez’in altı otopark olacak. Bu kapsamda bölgenin ihtiyacını karşılacak otopark yapılacak. Şirinyer İstasyonu ana istasyon olduğu için, arabasını bu otoparklara park eden İzmirli, İZBAN’a ve tamamlanınca metroya binebilecek. Kafeterya, sinemanın olduğu bir tesisin yanı sıra parka dönük bir anfitiyatro da projede yer alacak. Gezinti yolları yapılacak. Mevcut ağaçların yanısıra yeni ağaçlar dikilecek. Peyzaj çalışması da yapılacak. Tasarım, mühendislik projeleriyle birlikte son halini alacak” dedi.

Başkan Kocaoğlu, Buca’nın bir merkezi, insanların buluşacağı bir kamu alanının olmadığına dikkat çekti. Büyükşehir Belediyesi ve Buca Bledeyiesi’nin hissesi olan, ayrıca kamulaştırılan alanla birlikte 81 bin metrekarelik bu alanın önemli bir işlev kazanacağını belirten Kocaoğlu, “Proje bittiğinde kentin merkezi konumunda olacak. Buluşma mekanı olacak” dedi.

PİRİŞTİNA: YEŞİL ALANLAR KORUNUYOR

Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ise Şirinyer projesinde yeşil alanların tamamının korunduğu söyledi. İzmir’de görülmemiş modernlikte bir pazarcılık anlayışını bu proje kapsamında hayata geçireceklerini belirten Piriştina” geliyor. Malların otomatik bantlarla yukarıdan geldiği, otoparkın ayrı olduğu, yeşilin arttırıldığı, Buca’ya mal olacak, Buca denilince akla gelen trenin, üzümün meydanda yaşatıldığı, şelalerin, suların aktığı bir yer olacak. Göğsümüzü gere gere gezebileceğimiz, çok keyifli zamanlar yaşayacağımız bir yer olacak. Şirinyer metroya bineceğiz, gideceğiz alışverişimizi yapacağız, Pazar ihtiyacımızı gidereceğiz. Yapılaşmayı arttırmamak ve yeşili korumak istedik. O yüzden tüm merkezleri modern bir şekilde tek bir alanda toplayacağız. Projenin 1. 5 yıl içinde biteceğini tahmin ediyorum. Yılbaşında çalışmalar başlar”dedi.

Hürriyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS