-

Çanakkale Baştan Sona Değişecek

Yazar:

14.01.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

Çanakkale Baştan Sona Değişecek

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Çanakkale’de, İskele Meydanı’ndaki eski Anafartalar Oteli, eski Balıkhane Sokak, Çimenlik Kalesi ve Yalı Caddesi arasındaki kıyı şeridini içeren bölge ile Mehmetçik Bulvarı, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı, Cumhuriyet Meydanı, Muammer Aksoy Parkı, Demircioğlu Caddesi, Atatürk Caddeleri arasında kalan kentsel açık alan ile Cumhuriyet Meydanı’nın bulunduğu alanda yer altı otoparkı öneri binalarını kapsayan ve birincilik alan projenin, uygulanması için harekete geçildi. Bu kapsamda, 2013 yılında düzenlenen Kent Meydanı ve Çevresi Düzenlemesi Kentsel Tasarım Proje Yarışması’nı kazanan ekibin başı Mimar Prof. Dr. Bülent Tarım ile CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile Belediye Başkan Yardımcıları Özleyiş Çetin, Ali Sürücü ve Handan Özyayla ile İmar ve Şehircilik Müdürü Kemal Albayrak’ın katılımıyla uygulama projelerinin alınması için sözleşme imzaladı.

Kentlerde meydanların çok önemli olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bu tür büyük projelerimizi yarışma usulü ile yapıyoruz” diyerek Sosyal Konutlar Mevkisi Kentsel Yenileme Projesi ile Eski Küçük Sanayi Alanı Yenileme Projesi örneklerini verdi. Başkan Gökhan, katılımcılık anlayışına da değinip,, “Büyük projelere karar verirken, mutlaka katılımcı bir biçimde sonuç elde etmeye çalışıyoruz. Çünkü bu tür projeler kentin bütününü ilgilendiren projelerdir” diye konuştu. Proje detaylarına ilişkin bilgi veren Başkan Gökhan, “Burada birinci seçilen projenin uygulamasına karar verdik ve bununla ilgili bir sözleşme imzalıyoruz. Burada açık alanlar var, dinlenme alanları var, çocuklara ve gençlere yönelik özel faaliyet alanları var. Otopark yapımı söz konusu. Bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra yaklaşık bir yıl içinde de yapım projesi çizilip ihale edilebilir hale, daha doğrusu yapılır hale gelecek. Bu proje içinde Belediye İş Merkezi yok. Ama biz Belediye İş Merkezi’ni de projenin yapımı sırasında planlayacağız” dedi. Kentin A’dan Z’ye yenilendiğini ifade eden Başkan Gökhan, çalışmaların katılımcılık anlayışı doğrultusunda ilerleyeceğinin altını çizdi.

Birincilik ödülü alan projenin ekip başı Prof. Dr. Bülent Tarım ise, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, jüri üyeleri ve kent halkına teşekkür ederek, oldukça iyi bir çalışmanın ortaya çıktığını kaydetti. Konuşmaların ardından ise, Kent Meydanı ve Çevresi Düzenlemesi Kentsel Tasarım Proje Yarışmasında birincilik ödülü alan ekibe tüm uygulama projelerinin hazırlatılması işine ait hizmet alımı sözleşmesi imzalandı. Sözleşme ile birlikte uygulama projeleri ve ihale dokümanları birincilik ödülü alan proje sahipleri tarafından hazırlandıktan sonra yapım ihalesi sürecine geçilecek, yüklenici firmanın belirlenmesinden sonra ise ilk etapta İskele Meydanı’ndan olmak üzere etap etap yapım sürecine başlanacak.

Sahil Kentle Bütünleşecek

Proje ile ilgili verilen bilgilerde, Çanakkale Belediyesi tarafından kentin gelecek vizyonu koşutunda, mekansal, kültürel, sanatsal, sosyal ve ekolojik değerlerin nitelikli bir biçimde geliştirilmesi, çok sayıda seçenek arasından koruma-kullanım dengesini gözeten işlevsel, sürdürülebilir, yenilikçi, ekonomik çözümleri içeren özgün kimlikli açık mekanlar oluşturularak sahilin kentle bütünleşmesi bağlamında kent yaşamına kazandırılması amaçlandığı kaydedildi. Birincilik ödülü alan projede, İskele Meydanı boğaz kıyı bandı, sosyal-kültürel alanlar ve bunlara ait yapılar, rekreasyon alanları, spor ve yerel ticaret alanları ve bunların yapıları için işlevlendirildi. Yarışma alanındaki her boşluk yeşil alana dönüştürüldü ve bunlar yaya yolları ile bağlandı. Nefes alınacak, yaşanacak, mutlu huzurlu bir kent ekonomisi ve yaşamı için fikirlerin toplanması ve uygulamada geri dönüşüm, yapı malzemelerinin Çanakkale ve çevresinde temini, enerjinin ‘yenilenebilir’ enerji kaynaklarından üretilmiş olması, mekanik sistemlerde otomasyon ve yazılımla optimum performans sağlanmasının hedeflendiği bildirildi.

Kaynak : Hürriyet

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS