-

Doğu ve Güneydoğu’ya 62 milyarlık kamu yatırımı!

Yazar:

13.09.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Doğu ve Güneydoğu’ya 62 milyarlık kamu yatırımı!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine 4 yılda 62 milyar liralık kamu yatırımı yapılmasını öngören yatırım ve kalkınma hamlesi, bölgedeki sanayi sitelerinde çalışanlar için yeni iş umudu oldu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı “Yatırım ve kalkınma hamlesi” Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sanayi sitelerinde çalışan işçilere de umut oldu.

Başbakan Yıldırım’ın Diyarbakır’da müjdesini verdiği, 2016-2020 döneminde 62 milyar liralık kamu yatırımı yapılmasını öngören “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi̇ Cazi̇be Merkezleri̇ Programı ve Yatırım ve Destek Hamlesi̇”, bölgede terör saldırılarından bunalan işçilerde piyasanın canlanacağı, istihdamın artacağı yönündeki umutları artırdı.

“Büyük bir umut içerisindeyiz”

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesindeki 1. Sanayi Sitesi’nde 30 yıldır oto kaporta ustası olarak çalışan Muhsin Erdoğmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, açıklanan yatırım hamlesinin gerçekleşmesi halinde bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sunacağını söyledi.

En büyük arzularının fabrikaların kurulması, gençlerin istihdam edilmesi olduğunu ifade eden Erdoğmuş, “İşin ana temelinde huzur ve istikrar olacak. Sonrasında istihdam olmazsa olmazımızdır.” dedi.

Sanayi sitesinden yaklaşık 5 bin kişinin ekmek yediğini anlatan Erdoğmuş, yaşanan olaylardan dolayı piyasanın durgun olduğunu aktardı.

Erdoğmuş, Başbakan Yıldırım’ın açıklamalarından mutluluk duyduklarını dile getirerek, “Başbakan’ın açıkladığı paketle iş imkanlarının yaratılması bizi heyecanlandırdı. Arzumuz gençlerimize, geleceğimize umut olan bu paketin hayata geçmesi. Büyük bir umut içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

“İnsanlar işsiz kalmaz”

Kayapınar ilçesindeki 3. Sanayi Sitesi’nde hurdacılık yapan 18 yaşındaki Maruf Dülek, yaklaşık 4 yıldır sanayide topladığı hurdaların satışından elde ettiği gelirle ailesinin geçimini sağladığını söyledi.

Maddi nedenlerden dolayı eğitimini sürdüremediğini anlatan Dülek, yatırımların hayata geçmesi ile iş bulmaya yönelik ümitlerinin artacağını aktardı.

Dülek, “Bazıları iş için batı illerine mevsimlik işçi olarak gidiyor. Hiç olmazsa insanlar işsiz kalmaz.” diye konuştu.

Oto yıkamada çalışan evli ve bir çocuk babası Bilal Çiçek, Başbakan’ın açıklamalarını olumlu bulduğunu belirterek, fabrikaların açılmasının hem bölgenin hem de ülkenin geleceği için iyi olacağını söyledi.

Çiçek, gençlerin iş sahibi olmasıyla birçok sorunun ortadan kalkacağını dile getirerek, “İş bulan gençler ekmeğine bakar, çalışır, kendisine bir hayat kurar. Bugün 5 araba yıkadım. Ekonomi canlansa 5 yerine 10 araba yıkarım, kazancım artar.” şeklinde konuştu.

Terör olaylarının sona ermesini istediklerini anlatan Çiçek, bölgede huzurun hakim olmasını beklediklerini söyledi.

“İşsizlik tamamen bitecek, terör ortadan kalkacak”

Elazığ Sanayi Sitesi’nde oto boyama işinde 6 yıldır çalışan Aydın Tuncer de Başbakan Yıldırım’a teşekkür etti.

Yapılacak yatırımlar sayesinde bölgenin kalkınacağını dile getiren Tuncer, “Bu yatırımların yapılmasıyla Doğu’nun kalkınacağına, işsizliğin azalacağına inanıyorum. Bu fabrikalar çoğalırsa bölgede işsizlik tamamen bitecek, terör ortadan kalkacaktır.” şeklinde konuştu.

Yapılacak yatırımlarla terör örgütlerinin artık insanları istismar edecek fırsat bulamayacaklarını dile getiren Tuncer, “Ne kadar memleketimize sahip çıkarsak ve çalışırsak, o kadar güçleniriz, kazanırız, teröre fırsat vermeyiz.” dedi.

Sanayi sitesinde oto elektrik işinde çalışan Fatih Sarı ise bölgede kurulacak fabrikalarla gençlerin çok daha rahat iş bulma olanağına kavuşacağını belirterek, “Doğu ve Güneydoğu’daki terör olaylarına karşıyız. Bu terör saldırıları hem işimizi hem de gençlerimizi çok etkiledi. Başbakan’ımızın çıkardığı teşvik paketiyle gençlerimize iş imkanı sağlanacak. Bundan sonra terör örgütü gençlerimizi kandırıp, dağa çıkaramayacak.” ifadelerini kullandı.

“Burada ekmek parası kazanmak istiyoruz”

Batman 2. Sanayi Sitesi’nde çalışan Eyüp İtmiş, yaşanan terör olaylarından hem maddi hem de manevi olarak etkilendiklerini söyledi.

Olaylar nedeniyle 30 işçiyi işten çıkarmak zorunda kaldıklarını dile getiren İtmiş, birçok yatırımcının bölgede huzur olmadığı gerekçesiyle yatırım yapmaktan vazgeçtiğini anlattı. İtmiş, bölgeye yatırım yapılmasını beklediklerini aktardı.

Motor ustası Mahmut Kalkan da açıklanan paketi çok olumlu bulduğunu belirtti.

Yaşanan olayların son bulmasını istediklerine işaret eden Kalkan, paketin küçük esnafı da kapsamasını beklediklerini kaydetti. Kalkan, paketin en kısa sürede hayata geçmesini beklediklerini anlattı.

Kaporta ustası Mustafa Arı, açıklanan paketten dolayı umutlu olduklarını ifade ederek, “Biz burada ekmek parası kazanmak istiyoruz.” diye konuştu.

AA

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS