Enerji Alanında 2019’da Bizi Neler Bekliyor

Yazar:

27.02.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

Enerji Alanında 2019’da Bizi Neler Bekliyor


Enerji yönetimi şirketi Eaton’ın EMEA enerji segment lideri Louis Shaffer’ın; 2019 yılı enerji trendlerini değerlendirdi.

 

 

27 Şubat 2019, Yüksek oranda yenilenebilir enerjinin entegrasyonu’nun kaçınılmaz bir şekilde güç şebekelerimizin bir parçası haline geldiği yenilenebilir enerji taşma noktalarının planlanması Avrupa’da başlatıldı. Bloomberg New Energy Finance (BNEF) ile geçen yıl yapılan bir çalışma Avrupa’nın birçok yerinde ilk taşma noktasına zaten ulaşıldığını ortaya koydu. Rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi yeni enerji üretimi eklemek için en düşük maliyetli seçeneklerdir ve bu şekilde maliyetlerde düşecektir. Rapor aynı zamanda güç sistemlerini yönetmede esnekliğin gerekliliğini vurguluyor. Çalışmanın Kasım ayında tamamlanan ve Almanya ve Birleşik Krallık’a odaklanan ikinci kısmı EV’lerin, talep yanıtının, Norveç’te kullanılan boru ana parçalarının ve enerji depolamanın sistem maliyetlerini düşürürken bu esnekliği nasıl sağlayabileceğini gösteriyor.

 

Yenilenebilir enerji için yapılan Kurumsal Güç Alım Sözleşmeleri (PPA)  hız kazanıyor: Apple, Google ve IKEA gibi RE100’e üye şirketler tarafından yönetilen, ABD’de gelenekleşmiş olan daha az karbon ayak izi için uzun dönemli sözleşmelere zemin hazırlayan güç alım sözleşmelerinin varlığı ve büyümesi Avrupa’da gitgide yaygınlaşıyor. İşletmeler temiz olarak oluşturulmuş gücün sürümü için yenilenebilir enerji tesislerinin inşasına doğrudan kaynak sağlayabiliyor.

 

Elektrikli Araç (EV) pazarı da büyümeye devam edecek

Gitgide daha fazla model piyasaya çıktıkça ve şarj etme altyapısı arttıkça Elektrikli Araç (EV) pazarı da büyümeye devam ediyor. Bununla birlikte, E-Mobility’nin elektrifikasyonu elektrik dağıtımı ve altyapı yönetimi üzerinde dikkate değer bir etki oluşturacak. Şebeke operatörlerinden, belediyelere, ticari binalara ve gelişimcilere kadar pek çok paydaş, EV şarj altyapılarını sürdürülebilir şekilde barındırmak için bu uygulamayı benimsemelidir. Aurora Energy Research ve Eaton tarafından kısa süre önce hazırlanan raporda da görüldüğü gibi, milyonlarca elektrikli aracı destekleyecek olan altyapıyı geliştirmek, yalnızca Birleşik Krallık ve Almanya’da 14 milyar € pazar fırsatı anlamına geliyor. Akıllı şarj ve akü depolama bu büyümeyi sağlamada kilit rol oynuyor.

 

Rüzgar ve güneş enerjisi projeleri gümrük vergilerine tabi olmadan ve enerji depolama özelliğini içerecek şekilde başlatılıyor.

online


Avrupa genelindeki şirketler toptan enerji pazarlarında rekabet edebilmek için yenilenebilir enerji tesislerini ticari anlamda inşa etmeye başlıyor. Bu şekilde bir enerji üretimi, bu tür tesislere yalnızca mevcut geniş ölçekli enerji üretimiyle rekabet etmeye dayalı olarak etkili bir şekilde maddi kaynak sağlanabileceği anlamına geliyor. Bu tesislerin bazıları, enerji depolama özelliğini ekleyerek, yüksek perakende oranlarının ortaya çıktığı zamanlardan yararlanmak amacıyla ara kazanç sağlayabilir ve sonuç olarak yatırım karlılığını arttırabilir.

 

Küresel emisyonları azaltmada aciliyet vurgusu yapılıyor. 

İki yıl önce Paris’te düzenlenen (İklim Değişikliği Çerçevesi Sözleşmesi ) 21.Taraflar Konferansı’nı takiben tüm uluslar bir ulusu kurtarmış ve kentsel ve bölgesel pek çok yönetim, CO2 azaltımı konusunda agresif hedefler belirlemişti. IPCC (Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli) tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporda, küresel sıcaklıklardaki 1.5ºC artışın bile bu hedeflere ulaşmak için ani eylemlerin gerçekleştirilmesini tetiklemesi gerektiğini vurgulamıştı. Bu rapor aynı zamanda küresel ısınmanın işaretlerini daha ağır hava koşulları ve deniz seviyesinin yükselmesiyle hali hazırda da görmekte olduğumuzu gösteriyor. Dünya genelinde had safhaya ulaşan aşırı sıcaklık, soğuk hava, fırtına, yangın ve kuraklıklardan sonra; 24.Taraflar Konferansı’nda, kısa dönemde hangi adımların atılabileceğine odaklanılması bekleniyor.

 

Eaton hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.eaton.eu. adresini ziyaret edin. En son güncellemeler için bizi Twitter (@ETN_EMEA) veya LinkedIn (Eaton).

 

Eaton Hakkında

Eaton’ın elektrik sektörü, güç dağıtımı ve devre koruması; yedek güç koruması; kontrol ve otomasyon; aydınlatma ve güvenlik; yapısal çözümler ve kablolama cihazları; zorlu ve tehlikeli ortamlara yönelik çözümler ve mühendislik hizmetleri alanlarında uzman küresel bir liderdir. Eaton dünya çapındaki çözümleriyle günümüzün en kritik elektrik güç yönetimi sorunlarına yanıt verecek konumdadır.

 

Eaton, 2018 yılında 21,6 milyar ABD doları değerinde satış gerçekleştirmiş bir enerji yönetim şirketidir. Müşterilerine elektrik, hidrolik ve mekanik gücü daha güvenilir, emniyetli ve sürdürülebilir bir şekilde, verimli olarak yönetmeleri için yardımcı olan enerji verimliliği çözümlerini sunmaktadır. Şirket, enerji yönetim teknolojileri ve hizmetlerinin kullanımıyla yaşam kalitesini artırmayı ve çevreyi iyileştirmeyi ilke olarak benimsemiştir. Eaton, dünya genelinde 99.000 çalışanıyla ürünlerini 175’ten fazla ülkede bulunan müşterilerine sunmaktadır. Daha fazla bilgi için Eaton.eu adresini ziyaret ediniz.

basın bilgisi için: Lütfen Berk Ütkü ile iletişime geçin. Tel: +90 0212 465 7000 Email: berku@promedia.com.tr

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.


Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

21.01.2021 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 5610 ₺ 5580 ₺ 5550 ₺
İzmir 5475 ₺ 5450 ₺ 5400 ₺
Karabük 5650 ₺ 5575 ₺ 5500 ₺
Biga 5680 ₺ 5640 ₺ 5600 ₺
Payas 5460 ₺ 5430 ₺ 5400 ₺
Gebze 5540 ₺ 5510 ₺ 5480 ₺
Samsun 5690 ₺ 5690 ₺ 5600 ₺
Ankara 5620 ₺ 5590 ₺ 5560 ₺
Bursa 5545 ₺ 5520 ₺ 5470 ₺
Kütahya 5545 ₺ 5520 ₺ 5470 ₺
Sivas 5570 ₺ 5540 ₺ 5510 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ