-

İkinci El Konut Alırken Bunlara Dikkat

Yazar:

20.04.2018

Kişi Okumuş

0 Yorum

İkinci El Konut Alırken Bunlara Dikkat

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Ev sahibi olmak kira sorunundan kurtulmak herkesin hayalidir. Kimileri kredi ile kimileri ise kenarda tuttuğu birikimi ile ikinci el konut alabilir. Fakat ikinci el konut alırken bazı noktalarda dikkatli olmakta fayda var. Peki ikinci el konut alırken nelere dikkat edilmeli?

İkinci El Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

* İkinci el konut alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de satın alacağınız konutun bulunduğu semttir. İş yerinize veya çocuğunuzun okuluna yakın olsun diye bir semt seçmek bazen faydalı olmayabiliyor. Bu yüzden oturacağınız semtin hem güvenlik açısından hem de gerekli ihtiyaçlarınızı karşılayacağı açısından sizi tatmin edeceğine emin olmanız gerekir.

* Her zaman satın alacağınız konutun yaşı önemli bir unsurdur. Bir bina yaşının ortalama 50 yıl olduğunu varsayarsak bu yaşı geçen konutların sağlık ve güvenlik açısından tehdit edici olacağını da düşünmemiz gerekir. Bu yüzden sizin de tutacağınız süreyi hesaba katarak 1-20 yaş arası binaları tercih etmenizde fayda olacaktır.

* ‘’Güneş giren eve doktor girmez’’ Diyerek güneş gören özellikle de güney cepheye bakan evleri tercih etmelisiniz. Evinizin güneş görmesi sağlık açısından oldukça ideal bir unsur iken güneş görmeyen evlerin de sağlık açısından pek faydalı olmayacağını söyleyebiliriz. Bu yüzden satın alacağınız evin cephelerini iyi incelemeniz gerekir.

* Satın almayı düşündüğünüz ikinci el konut için ısı ve su yalıtımı konusunda dikkatli olmalısınız. Isı ve su yalıtımı olan konut almak sizleri hem maddi açıdan hem de sağlık yönüyle memnun edecektir.

* Tadilat demek masraf demektir. Bu yönüyle satın alacağınız evin büyük tadilat gerektiren masraflar çıkarması sizin evi ucuza almanızı sağlamaz. Tam aksine eski bir yapıya daha fazla para harcamış olursunuz.

* Konutlarda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de elektrik ve su tesisatıdır. Elektrik ve su tesisatının sorunsuz olduğundan emin olmanız gerekir. Uzun yıllar yenilenmemiş bir tesisat sıkıntı yarattığı gibi tehlikeli de olabilir.

* İkinci el konut alımında önemli noktalardan biri de tapu durumudur. Satın alacağınız konutun üzerinde ipotek yada haciz var mı kesinlikle baktırmanız gerekir. Bunun içi konutun kayıtlı olduğu tapu dairesinden gerekli olan bilgileri alabilirsiniz.

* Satın alacağınız konut hakkında bir gayrimenkul danışmanı ile görüşebilirsiniz. Veya çevrenize danışarak satın alacağınız konut hakkında düşüncelerini isteyebilirsiniz. Bu sizlere yardımcı olacak ve akıllı bir tercih yapmanızı sağlayacaktır.

İkinci El Konut Alırken Bunlara Dikkat Edilmeli

Bahsettiğimiz maddelere kesinlikle özen göstermeli ve satın alacağınız konutun bahsettiğimiz noktalar ile uyuşması gerekir. Elbette para kolay kazanılmıyor. Yıllarca emek verdiğiniz biriktirdiğiniz kenar ayırdığınız o parayı bir konut alarak değerlendirebilirsiniz. Fakat bunu değerlendirirken de mağdur olmayınız. İkinci el konut alırken bunlara dikkat ettiğiniz takdirde herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Uğruna uzun yıllar borca gireceğiniz bir konut alacakken en iyisini almak sizler için daha iyi olacaktır. Bahsettiğimiz önemli noktalara özen gösterdiğiniz takdirde güvenli ve sağlıklı bir ev alabilirsiniz. Satın alacağınız evde uzun yıllar yaşamak, belki de bir ömrü geçirmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden bu noktada ok ama çok irdeleyici olmanız gerekiyor. Siz de bahsettiğimiz bu noktalarda dikkatli olarak daha sağlıklı bir şekilde konut sahibi olabilirsiniz.

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS