İnşaat Mühendisi ve Mimarların Devlette Çalışabileceği Kurumlar

Yazar:

02.02.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaat Mühendisi ve Mimarların Devlette Çalışabileceği Kurumlar

İnşaat mühendisleri ve mimarların ortak çalışma alanı olduğunu söylenebilir. Yapıların projelendirilmesi uygulaması işlemleri bu iki meslek grubu tarafından yapılmaktadır. Mimarlık yapıların işlevsellik ve estetik kaygısı taşıyarak planlanmasını üstlenir.  İnşaat mühendisi projenin teknik detayları ile sağlıklı bir biçimde uygulanmasını takip eder. Genel anlamda yapının sağlam ve güçlü olması üzerinde durmaktadır. Mimar ise yapının sağlam olmasının yanında estetik ve işlevsel olmasını takip eder. Her iki meslek grubu da insanlara kaliteli yaşam alanları oluşturmayı amaçlar. Mimarlar ve inşaat mühendisleri kamuda hangi kurumlarda hizmet verebilirler?

Kamuda Hizmet Alanları

 

Lisans eğitimini tamamladıktan sonra iş bulma süreci başlamaktadır. Mimar ve inşaat mühendislerinin hangi sektörde iş bulunacağı merak konusu olmuştur. Kamuda çeşitli alanlarda görev almak mümkün olmaktadır. Mühendis kadrosu ile personel alımları zaman zaman yapılmaktadır. Bunlar;

 

Bakanlıklar, ilk olarak akla gelen kamu kurumu oluyor. Bakanlıklar bünyesinde inşaat mühendisi ve mimarlar görev alıyor. Bayındırlık ve Kültür Turizm Bakanlığı bu alanda personel alımı yapıyor.

 

Devlet Su İşleri, en çok mimar ve mühendis alımı yapan devlet kurumu oluyor. Mimarlık ve inşaat mühendisliği diploması olanlar DSİ de çalışma imkanı bulabiliyor.Köprü, baraj ve yol yapımı aşamasında etkin olarak görev alıyorlar.

 

Belediyeler, etkili bir biçimde görev alabiliyorlar. Kentsel Tasarım sürecinde mimarlar etkin olarak yer alıyor. Yapı planlarının uygulanmasında ise inşaat mühendisleri ile ortak çalışılıyor. Fen İşleri, belediye bünyesinde personel alarak çalıştırmaktadır. Burada işlemlerin takipçisi genellikle inşaat mühendisleri olmaktadır.

 

İmar Daireleri ve İlçe Belediyeleri de belediye bünyesinde kamu hizmet alanı olmaktadır.

Üniversite ve Bankaların inşaat dairelerinde de mimar ve inşaat mühendisi çalıştırılmaktadır. Burası kamu kurumu olmasa da genellikle aynı şartları sunmaktadır.

 

Kamuda İnşaat Mühendisi ve Mimar Maaşları

 

Peki, devlette çalışan mimar ve mühendis maaşları nedir? Kamu kurumunda yeni işe başlayan mimar ve mühendis 4.527-4.605 TL maaş almaktadır. Bu tutar 2018 yılının ikinci yarısına aittir. Kişisel duruma ve hizmet yılına göre değişmektedir. Evli olmak eşi çalışmamak ya da çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir.

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ