İNŞAAT MÜHENDİSİ’NİN EN BÜYÜK DÜŞMANI: İNŞAAT MÜHENDİSİ

Yazar:

11.02.2019

Kişi Okumuş

0 Yorum

İNŞAAT MÜHENDİSİ’NİN EN BÜYÜK DÜŞMANI: İNŞAAT MÜHENDİSİ

Meslektaş dayanışması dediğimiz şey, aslında bir “çıkar dayanışması” dır. Çikar yoksa, meslektaş dayanışması olmaz. Tabi  “çıkar dayanışması” kavramı biraz kabalığı, biraz ahlaksızlığı ifade ettiğinden buna “çıkar dayanışması”  demeyiz “meslektaş dayanışmasi deriz. “Çıkar dayanışması” kavramı yerine “meslektaş dayanışması” kavramını kullanan meslek mensupları kenndini daha iyi hisseder.

Bir insaat mühendisi bilmelidir ki,  meslek hayatındaki en büyük köstek, en büyük düşman, en büyük sorun her zaman icin diğer bir insaat mühendisidir. Hayat şartları mı boyle gerektiriyor, ahlak problemimiz mi var bilmiyorum ama gercek durum malesef bu.

Yeni bir iş’e başlayacaksanız ve o işte başarılı/kalıcı olmak istiyorsaniz, o isyerinde calışan diger inşaat mühendislerine karşı dikkatli olmali ve onlara güvenmemelisiniz. Cünkü cıkar anlamında, basarı anlamında, mevki anlamında sizin rakibiniz diger bir insaat muhendisidir. Onlardan akıllı olmadığınız sürece problem yok, ancak bir sizde potansiyel mevcutsa sorun çok.

İnsaat muhendisleri’nin basariya kavusmalari, paraya kavusmalari, mevkiye kavusmaları diger meslektaslari ile yapacakları mucadele ile dogru orantılidır.

Eger siz başka bir insaat mühendisine güvenirseniz yada meslektaş dayanısmasi gibi kutsal degerlere inanırsaniz, çalistığınız şirketin eleman çıkarması durumunda kapı’nın önüne ilk konacak kişi siz olursunuz.

Eğer siz başka bir insaat muhendisine güvenirseniz yada meslektaş dayanişmasi gibi kutsal degerlere inanirsanız, calıştığınız şirkette teknik bir mevkiye atama yapılacağında kimsenin aklına siz gelmezssiniz.

Eger siz başka bir insaat muhendisine güvenirseniz yada meslektaş dayanışması gibi kutsal degerlere inanırsanız, çalıstıgınız şirkette en fazla hamallıģi siz yaparsınız ama nema’lanan başkası olur.

Eğer siz başka bir insaat mühendisine güvenirseniz yada meslek dayanışmasi gibi kutsal degerlere inanırsanız, pazarlıgi bitmiş, projelerini hazirlamaya başladıginiz bir işin diger meslektaşınızca üç kuruşa projelerini  hazırlandığını ve ruhsatı’nın dahi alındıginı görürsünüz.

O halde inşaat muhendisleri’nin, meslektaşlarina karşı çok dikkatli olmaları gerekir. Bir insaat muhendisi’nin bir yerlere gelebilmesi icin, meslektaşları ile kıyasiya mücadele edebilmesi, onlara güvenmemesi, teknik yeterlilikten bile daha fazla önem arzeder.

 

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR

0541 97301 5 1

 

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.09.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 2840 ₺ 2840 ₺ 2870 ₺
İzmir 2780 ₺ 2815 ₺ 2845 ₺
Karabük 2800 ₺ 2850 ₺ 2850 ₺
Biga 2800 ₺ 2820 ₺ 2840 ₺
Payas 2830 ₺ 2860 ₺ 2890 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ