İnşaatlarda artık “Emine Ustalar” boy gösterecek

Yazar:

20.11.2012

Kişi Okumuş

0 Yorum

İnşaatlarda artık “Emine Ustalar” boy gösterecek

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Yeşim Kıyıcı, yaptığı açıklamada, kurul olarak kadınların istihdama katılmaları ve girişimcilikte gelişmeleri için bir takım çalışma yürüttüklerini söyledi.

Atölyesinde oya işleyen ve eşiyle 25 yıldır inşaatlarda çalışan Emine Keskin’in, yetki belgesi bulunmadığı için inşaatta çalışamaması üzerine harekete geçtiklerini anlatan Kıyıcı, yıllardır inşaat işçiliği yapan birçok kadının yetki belgesi olmadığı için artık inşaatta çalışamadığını belirtti.

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun TSO ve özel bir firmanın desteğiyle Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip kursu açtıklarını ifade eden Kıyıcı, 13 kadına inşaat sektöründeki yüzey döşemeciliği alanında kurs verdiklerini açıkladı.

Kurs sonunda kadın kursiyerlerin önce kalfalık belgelerini, daha sonra girecekleri sınavla da ustalık belgelerini alacağını vurgulayan Kıyıcı, “Öğretmenlerinden aldığımız bilgilere göre başarısız kursiyerimiz yok. Hepsi lise mezunu. Üniversite okuyan 3 kursiyerimiz var. Kursun teorik kısmında matematik dersi aldılar, alan hesaplaması yaptılar. Bu işin hem teorik hem pratik kısmını öğrenerek, profesyonel olarak sahaya açılacaklar” dedi.

Bakan Fatma Şahin’den destek bekliyorlar

Kursiyerlerden Seyhan Bozkır da gazete ilanından görerek başladığı kursta birçok şeyi öğrendiklerini bildirdi.

İlk aşamada çevresinden “Nasıl çalışacaksın, bu işi nasıl yapacaksın” gibi tepkiler aldığını belirten Bozkır, “Ben çevremi ikna ettim, yaptığım işleri görünce destek vermeye başladılar. Bu sektörde olanların, ön yargılı olmadan bizimle iş yapabilmelerini bekliyorum. Bu kursun sonunda çalışmak istiyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin bize yardımcı olursa çok memnun oluruz. Bizim beklentimiz bu sektörde çalışmak” ifadelerini kullandı.

 

Radikal

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

19.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3320 ₺ 3320 ₺ 3360 ₺
İzmir 3230 ₺ 3265 ₺ 3295 ₺
Karabük 3220 ₺ 3260 ₺ 3260 ₺
Biga 3260 ₺ 3285 ₺ 3310 ₺
Payas 3220 ₺ 3250 ₺ 3280 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ