İstanbul bize rakip değil ‘tamamlayıcı’

Yazar:

22.03.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

İstanbul bize rakip değil ‘tamamlayıcı’

Londra’nın finans merkezi City of London’ın Başkanı Lord Mayor Gifford, Ataşehir’deki İstanbul finans merkezinin inşaatını ziyaret edecek.

İnşaat yapan Ali Ağaoğlu ile de görüşecek olan Lord Mayor’ın çantasındaki konulardan biri de buradan ofis almak.

Ataşehir’de inşaatı süren İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesi için kamu ve özel finans kuruluşlarının bölgeye yönelik planlarının yanı sıra, uluslararası alanda işbirliği olanakları da yavaş yavaş şekilleniyor. Örneğin dünyanın önde gelen finans merkezlerinden Londra’nın finans merkezi City of London’ın Başkanı Lord Mayor Alderman Roger Gifford, İstanbul Finans Merkezi projesinin inşaatını ziyaret ederek olası işbirliklerini görüşecek. İnşaatı yürüten Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu ile biraraya gelecek olan Lord Mayor Gifford’ın çantasındaki konulardan biri de, Londra’daki genel merkezi dışında Çin, Hindistan, New York ve Bürksel’de ofisleri bulunan City of London’a, İstanbul’da bir ofis açmak.

OFİS AÇMAYI DÜŞÜNEBİLİRİZ

‘Güçlü bir yatırımcı heyetiyle geliyoruz’ dediği İstanbul ve Ankara temasları öncesinde Hürriyet’e açıklamada bulunan Lord Mayor Gifford, “Şu aşamada İstanbul’a bir ofis almayacağız ama bu üzerinde durduğumuz bir olasılık. İstanbul’un finans merkezi olarak kalkışa geçtiğini (take off) gördükçe, orada bir ofisimizin olmasının avantajını yaşamak isteriz. Şu anda bazı İngiltere merkezli finans kuruluşları da İstanbul’a ofis açma olanaklarını değerlendiriyor” dedi.

RAKİP DEĞİL TAMAMLAYICIYIZ

İstanbul’daki temaslarının ardından Ali Ağaoğlu ile birlikte Ankara’da temaslarda bulunacak olan Lord Mayor Gifford, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile görüşecek. Lord Mayor Gifford Ankara’da vereceği mesajı ise şöyle aktardı: “İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında Türkiye ile şu anda resmi olarak bir işbirliği anlaşmamız yok ve bunu çok isteriz. Bu dahil tüm somut işbirliği olanaklarını görüşeceğiz. Bir finans merkezi olarak İstanbul Londra’ya yararlı olur. Bunu yüzyıllara dayanan bir deneyimle söylüyorum. Korumacılıkla büyümeniz imkansız. Londra ve İstanbul birbirine rakip değil, tamamlayıcı olacaklar” dedi.

Öne çıkan ülkeler

İstanbul ile birlikte bölgesel finans merkezi olarak adı geçen Dubai ve Moskova’nın da önemli rakipler olduğunu söyleyen Lord Mayor Alderman Roger Gifford, şu değerlendirmeyi yaptı: “Dubai Körfez bölgesinde yavaş yavaş yerini edinmiş bir durumda. İstanbul ise, bölgesinde ve doğusundaki ülkeler için inanılmaz fırsatlar sunuyor. Ama Moskova daha çok büyük bir pazar olan Rusya için önemli bir yer. Moskova Rusya için İstanbul ise, Türkçe ve Arapça konuşulan bütün ülkeler için öne çıkacaktır diye düşünüyorum.”

Londra’nın sırrı açıklık

Londra’nın bir finans merkezi olarak başarısının bir-iki küçük detaya dayalı olduğunu kaydeden Lord Mayor Alderman Roger Gifford, şöyle konuştu: “En iyi yasal altyapı ve en açık pazar şartlarını oluşturduk. Bu açıdan Londra dünyada bir gösterge oldu.

Açık pazar ekonomimizle yüzyıllardır İngiliz ve İngiliz olmayan şirketler aynı şekilde muamele görüyor. İngiltere’de 250 yabancı banka var. Ve bunların İngiliz bankalarından yasal olarak bir farkı yok. Bana sorarsanız açıklık en öneml sır.”

Londra dışarıda kalmak istemiyor

İstanbul Finans Merkezi’nin İstanbul Ataşehir’deki altyapı ve ofis inşaatlarını gerçekleştiren Ali Ağaoğlu, İstanbul’un finans merkezi olarak yerli bankalar kadar uluslararası ortamda da ilgi gördüğünü söyledi. Ali Ağaoğlu, İngiltere’nin de İstanbul Finans Merkezi’nin dışında kalmak istemediğini belirterek, “Bu ilginin olması çok doğal, İstanbul’un ağırlığının gittikçe arttığı ortada. Daha geçtiğimiz günlerde İslam Kalkınma Bankası’yla görüştük, onlar da burada yerlerini almak istiyorlar” dedi.

Finans merkezi bir belediye

Londra’da finansal kuruluşların yoğun olarak toplandığı bölge City of London olarak anılıyor. Bölge bir semt gibi farklı bir belediye yapılanması altında yönetiliyor. Belediye şeklindeki yapılanma için her yıl yeni başkan seçiliyor. Gönüllü olarak yürütülen bu görev süresince başkan Lord Mayor unvanı alıyor.

Kaynak: Hürriyet

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ