-

KDV, Harç ve Düşük Faiz Desteklerinin Kesilmesi İnşaat Sektörünü Yavaşlatır

Yazar:

08.09.2017

Kişi Okumuş

0 Yorum

KDV, Harç ve Düşük Faiz Desteklerinin Kesilmesi İnşaat Sektörünü Yavaşlatır

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Ağustos 2017 Sektör Raporu’nda, 2016 yılında başlayan ve inşaat sektörüne ivme kazandıran KDV, harçlarda indirim, düşük faizli konut kredisi gibi desteklerin Eylül ayında sona ereceği ve bu desteklerin kesilmesinin sektörü olumsuz etkileyebileceği belirtildi. Desteklerin sürmesi yönünde talep ve beklentilerin olduğu ifade edilen raporda, sektördeki iş aktivitesi açısından desteklerin belirleyici olacağı vurgulandı. 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD), sektörün en önemli çatı kuruluşu olarak hazırladığı ‘Ağustos 2017 Sektör Raporu’nda, 2016 yılı Temmuz ayında yaşanan olaylar sonrası üçüncü çeyrekte ekonominin küçülmesi üzerine Hükümetin, ekonomide yeniden büyümeyi sağlamak adına önemli destekler verdiği vurgulandı. İnşaat ve konut sektörünün en önce ve en çok desteklenen sektörlerin başında geldiğinin belirtildiği raporda, şu ifadelere yer verildi:

2016’da başlayan destekler Eylül 2017’de sona eriyor“2016 yılı Eylül ayından itibaren başlayan kampanyalara ek olarak KDV indirimleri, konut kredi faizlerinin yüzde 1’e çekilmesi, harçlardaki indirimler, sektörde yaşanan olumsuz etkilerin azalmasını ve sektörün yeniden canlanmasını sağladı” denilen raporda, 8 Eylül 2016’da başlayan ve 30 Eylül 2017’de sona erecek KDV indirimi uygulamasının, konut sektöründeki stokların önemli ölçüde erimesinde etkili olduğu belirtildi. Tapu harçlarındaki indirimlerin de gayrimenkul sektöründe canlılık sağladığı, tüketicilerin satın almalarında, KDV indirimi ile birlikte fiyatlarda yüzde 9-10 arasında gerileme yarattığı ifade edildi. Aynı dönemde sektör tarafından uygulanan fiyat indirimi ve ödeme kolaylıklarını kapsayan kampanyaların etkisinin ise artık en aza indiği söylendi.

Desteklerin sürmesi konusunda beklenti varDesteklerin sürmesinin sektöre sağlayacağı katkılara değinilen raporda şu ifadelere yer verildi “Konut kredilerinde düşük kredi faizleri de giderek azaldı. Bu nedenle Hükümetin desteklerinin sürmesi sektördeki iş aktivitesi açısından önemli ölçüde belirleyici olacaktır. Bu çerçevede KDV ve harçlardaki indirimlerin sürmesi, ilave olarak ofisler ve perakende binaları gibi ticari alanlarda uygulanan KDV oranının da yüzde 8’e indirilmesi ve inşaatlardaki arsalar üzerinde yer alan yüzde 18 KDV’nin de yüzde 1’e indirilmesi gibi sektör talepleri bulunuyor. Hükümetin, desteklerin sürmesi ve yeni desteklerle ile ilgili kararını Eylül ayı içinde açıklaması bekleniyor.”

Yılın ilk yarısında yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 16,3 arttıYapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümündeki artışa değinilen raporda şu sayısal bilgiler yer aldı “Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarında 2017 yılının ilk 6 ayında bir önceki yıla göre, bina sayısı yüzde 7,6, yüzölçümü yüzde 16,3, değeri yüzde 35,3, daire sayısı yüzde 21,6 oranında arttı. Yılın ikinci çeyreğinde alınan yapı ruhsatlarında önemli bir artış yaşandı. Yapı ruhsatı verilen binaların 2017 yılı Ocak-Haziran ayları toplamında; yapıların toplam yüzölçümü 123,8milyon metrekare olurken, bunun 69,9 milyon metrekaresi konut, 26,9 milyon metrekaresi konut dışı ve 26,9 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.”

Yılın ilk yarısında yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 8,7 arttı“Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinin 2017 yılının ilk 6 ayında bir önceki yıla göre; bina sayısı yüzde 1,9, yüzölçümü yüzde 8,7, değer yüzde 27,2, daire sayısı yüzde 9,0 oranında arttı” denilen rapor şöyle devam etti “Yapı kullanma izin belgesi verilen binaların 2017 yılı Ocak-Haziran ayları toplamında; yapıların toplam yüzölçümü76,1 milyon metrekare iken; bunun 44,1 milyon metrekaresi konut, 16,8 milyon metrekaresi konut dışı ve 15,1milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.”

İnşaat sektörü istihdam verileri geçen yılın üzerindeİnşaat sektörü istihdamının mevsimsellik ile birlikte mayıs-eylül aylarında en yüksek seviyelerine çıktığına dikkat çekilen raporda şu bilgiler yer aldı “2017 yılı Mayıs ayı itibariyle inşaat sektöründe istihdam 2 milyon 146 bin kişi ile yine en yüksek seviyelerinden birine çıktı ve geçen yılın mayıs ayı istihdamının üzerinde gerçekleşti. İnşaat sektöründe mayıs ayındaki istihdam seviyesi inşaat faaliyetlerinin de yüksek gerçekleşmiş olduğunu gösteriyor. Ayrıca inşaat sektöründe, istihdamın teşviklerden çok etkilenmediği ve kendi dinamikleri ile hareket ettiği görülüyor.”

Mevcut inşaat işleri seviyesi ağustosta 1,2 puan yükseldiRaporda, mevcut inşaat işleri endeksinin mart-nisan-mayıs aylarında çok önemli bir sıçrama gösterdiği ancak haziran ve temmuz aylarında durağanlaştığı vurgulandı ve ağustos ayında ise mevcut inşaat faaliyetleri seviyesinin tekrar yükselme gösterdiği belirtildi. Böylece mevcut işler seviyesinin son 4 yılın en yüksek seviyelerinde gerçekleşmeye devam ettiğinin altı çizilerek mevsimsellik ile yüksek iş seviyesinin bir süre daha devam edeceği öngörüldü.

Yeni alınan inşaat işleri seviyesi moral veriyorİlk çeyrekte mart ayında sıçrama yaşanan yeni iş siparişlerinin, ikinci çeyrekte oldukça durağan bir seyir izlediği bilgisinin yer verildiği raporda temmuz ayında ise bu kez yeni alınan işlerde sınırlı bir gerileme yaşandığı belirtildi ve “Ağustos ayında ise alınan yeni iş siparişlerinde yeniden bir artış yaşandı.  Bu artış ile birlikte yeni alınan işlerde ulaşılan yüksek seviyenin sektöre moral verdiği gözlemleniyor. Sonuç olarak, alınan yeni iş siparişleri seviyesi son 4 yılın en yüksek ikinci seviyesine ulaştı” denildi.

Konut satışlarında temmuzda yüzde 42,4 ile sıçrama yaşandıKonut satışlarında temmuz ayında, yılın en yüksek aylık artışı gerçekleştiğine dikkat çekilen rapor şöyle devam etti “Geçen yılın aynı ayına göre konut satışları, yüzde 42,4 artışla 115 bin 869 adet olarak gerçekleşti. Bu artışta iki önemli unsur bulunuyor. Bunlardan biri geçen yıl temmuz ayında yaşanan darbe girişimi sonucu ortaya çıkan baz etkisi, ikincisi ise geçen yıl temmuz ayında kutlanan Ramazan Bayramı’nın haziran ayına kaymış olması. Bununla birlikte temmuzda ulaşılan satış verisi konut alım talebinin halen yüksek olduğunu gösteriyor. Temmuz ayındaki sıçrama ile birlikte yılın ilk 7 ayında konut satışları geçen yıla göre yüzde 8,2 artarak 770 bin 232 adede ulaştı.”

Yeni konut satışları büyük illerin dışında da hareketli gerçekleşiyorYeni konut satışlarındaki bölgesel gelişmelerin, yeni inşaat projeleri ve inşaat malzemesi talebinin de nereden kaynaklanmakta olduğunu yansıttığının ifade edildiği raporda “Bu çerçevede yüksek yeni (ilk el) konut satışı gerçekleştirilen 15 il içinde İstanbul’daki satış artışındaki durağanlaşma dikkat çekicidir. Ankara ve İzmir’deki artışlar İstanbul’daki artışın üzerindedir. İlk 7 ayda yeni konut satışı en çok artan ilk il sırası ile Bursa, Kocaeli ve Adanaoldu. İlk el konut satışları yılın ilk 7 ayında sadece Antalya ve Kayseri’de gerilemiştir” denildi.

İnşaat ve gayrimenkul sektörlerinin yurtiçi kredilerinde hızlı büyüme sürüyorİnşaat sektörünün kullandığı yurtiçi kredilerin haziran ayı sonu itibarıyla 6 aylık yüzde 14,2, yıllık (geçen yılın ikinci çeyrek sonuna göre) yüzde 18,5 arttığı bilgisi raporda paylaşıldı. Gayrimenkul sektöründe ise yurtiçi kredilerin haziran ayı sonu itibarıyla aylık yüzde 18,8, yıllık (geçen yılın ikinci çeyrek sonuna göre) yüzde 22,2 arttığı belirtildi ve raporda ayrıca şu bilgiler yer aldı “Her iki sektörün de yılın ilk yarısında önemli ölçüde kredi kullandıkları görülüyor. Kredi hacmindeki bu hızlı genişlemenin bir bölümünün yeni işler için, bir bölümünün ise işletme sermayesi eksiğini kapatmak için olduğu öngörülüyor. Yurtdışından kredi kullanımında ise inşaat sektörünün kredilerinde ilk 6 ayda yüzde10,3 artış, gayrimenkul sektörünün kredilerinde yine ilk 6 ayda yüzde 9,3 azalma yaşandı.”

Kemal Keskin

Genel yayın Yönetmeni – Blogger – Gayrimenkul Girişimcisi

Kaynak: gayrimenkuhaber.com

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS