SAP2000 - ETABS - STA4CAD - TEKLA - REVİT - MS PROJECT Online Kurs Fırsatı, TIKLA

Kira çarpanı en yüksek iller hangileri? | İnşaat Gündemi

Kira çarpanı en yüksek iller hangileri?

Yazar:

01.01.1970

Kişi Okumuş

0 Yorum

Kira çarpanı en yüksek iller hangileri?


Gayrimenkul yatırımları gerçekleştirilirken, konut veya iş yeri satın alındığında kiralama planı ile yatırım yapılıyorsa, önemli bir etken olarak kira çarpanı ön plana çıkıyor. 

Bu değer, kiralamak için alınan bir gayrimenkulün kaç aylık kira geliri ile geri dönüş sağladığını ifade ediyor. Yani satın aldığınız gayrimenkulün kaç aylık kira geliri sonrasında satış fiyatını geri sağladığını ve kazançlı duruma geçebilmek için kaç aylık kira bedeli alınması gerektiğini belirtiyor. Bu değerin hesaplanması için, kiralanan gayrimenkulün satın alım fiyatı ile aylık brüt kira bedelinin birbirine bölünmesi gerekiyor. Örneğin 300 bin TL değer ile satın almış olduğunuz bir gayrimenkulü aylık 2 bin TL bir bedel ile kiraladığınız da çarpan değerini belirli bir formül ile hesap edebiliyorsunuz. Bu işlemin yapılması için 300 bin TL satın alım değerinin aylık kira geliri olan 2 bine bölünmesi gerekiyor. Bu hesaplamaya göre kira çarpanı değeri 150 ay olarak hesaplanıyor.

Bu değerin yatırıma geri dönüş sağlaması açısından önemi göz önünde bulundurulduğunda, kira çarpanı en yüksek illerde gayrimenkul yatırımı yapmanız daha mantıklı görünüyor. Konut veya ticari bir gayrimenkul satın alınırken kira geliri açısından kârlı olabilmek için çarpanı doğru bir şekilde hesaplamanız ve iyi bir inceleme yapmanız gerekiyor. Özellikle; İzmir, Ankara, İstanbul veya Bursa gibi büyük şehirlerde yatırım yaparken gayrimenkul yatırım uzmanları da sizin için bu değeri hesaplıyorlar. Bu sayede satın almış olduğunuz gayrimenkulün kaç yıl içerisinde size kâr getireceği ve gayrimenkulün ne kadarlık bir oranla kiraya çıkarılacağı belirlenebiliyor. Bu noktada yapılan araştırmalar sayesinde, bazı şehirlerin çarpan değerlerinin çok yüksek noktalarda ve avantajlı olduğu görülüyor. Çarpan değerinin yüksek noktada bulunması demek, yapılan hesaplama sonucunda kira değerlerinin avantajlı olmasını ifade ediyor.

inşaat yapma oyunu

2018 yılı için kira çarpanı en yüksek iller hangileridir?

Türkiye’de gayrimenkul yatırımı gerçekleştirilirken sadece yaşadığınız şehirde konut veya ticari gayrimenkul almayı değil, sizin için kira çarpanı değeri ile en karlı yatırımı sağlayacak şehri tercih etmeniz gerekiyor. Bu noktada çarpan değerinin doğru bir şekilde hesaplanması için kentin gayrimenkul fiyatlarının ve kira değer oranlarının birbirleriyle karşılaştırılması gerekiyor. 2018 yılı kapsamında yapılan araştırmalara göre çarpan değeri noktasında en çok kârlılık getiren iller arasında ilk üç sırayı; Aydın, Van ve Bilecik illeri oluşturuyor. Bu illerde kira getiri oranı 7 ve yaklaşık oranlarda belirlenirken, amortisman süresi yani çarpan değerleri de daha düşük oranlarda hesaplanabiliyor.

Kira çarpanı ile çok kazandıran bölgeler

Amortisman değerlerinin ve kira gelirlerinin hesaplanması noktasında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler ele alındığında gayrimenkul yatırımlarının çok yüksek fiyatlarla gerçekleştirildiğinin unutulmaması gerekiyor. İstanbul’da; Beylikdüzü, Beşiktaş, Ataşehir, Kadıköy, Bahçelievler, Başakşehir veya Bakırköy gibi bir ilçede gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmeniz için çok yüksek bir fiyat ödemeniz gerekebiliyor. Bu satın alım fiyatına karşılık olarak aylık kira giderleri göz önüne alındığında, kira çarpanı değeri için hesaplanan rakamlar, Anadolu’daki birçok şehre göre daha avantajlı çıkabiliyor. Örneğin, aynı metrekare oranına sahip ve benzer fiziksel özellikleri gösteren Aydın ilindeki bir daire ile İstanbul ilindeki bir daire karşılaştırıldığında satın alım fiyatı İstanbul için çok daha yüksek olarak belirleniyor. Kira değerlerine bakıldığında ise benzer oranla karşılaşıldığı için çarpan değerleri, İstanbul için çok daha fazla çıkıyor ve yatırımın kâra dönüşmesi için uzun bir amortisman süresi gerekiyor. Fakat genel kapsamda bakıldığında İstanbul’da sahip olduğunuz bir gayrimenkul, Aydın ilinde sahip olduğunuz bir gayrimenkule göre geleceğe dönük olarak daha değerli görülebiliyor.

projepedia.com

Kaynak : projepedia.com

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : , , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

30.10.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4690 ₺ 4660 ₺ 4630 ₺
İzmir 4495 ₺ 4470 ₺ 4420 ₺
Karabük 4600 ₺ 4550 ₺ 4500 ₺
Biga 4560 ₺ 4540 ₺ 4520 ₺
Payas 4560 ₺ 4530 ₺ 4500 ₺
Gebze 4620 ₺ 4590 ₺ 4560 ₺
Samsun 4610 ₺ 4610 ₺ 4540 ₺
Ankara 4620 ₺ 4590 ₺ 4560 ₺
Bursa 4550 ₺ 4530 ₺ 4485 ₺
Kütahya 4550 ₺ 4530 ₺ 4485 ₺
Sivas 4670 ₺ 4640 ₺ 4610 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ