Mega kente 3 milyon m2 ofis

Yazar:

12.01.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Mega kente 3 milyon m2 ofis


İnşaat sektörünün merkezini oluşturan istanbul’da ofis piyasası da hareketlendi.

Ofis Stoğu Raporu ‘na göre, geliştirilen ve inşaat halinde olan 3 milyon metrekare stokla birlikte bugün 3,5 milyon olan ofis stoğunun 3 yılda 6,5 milyon metrekareyi geçmesi bekleniyor. Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından açıklanan 2013 III. Çeyrek İstanbul Ofis Piyasası Sektör Raporu‘na göre, İstanbul ofis stoğunda devam eden inşaatlarla birlikte 3 yıl içinde yaklaşık olarak bir kat artış olması bekleniyor.Binanın yaşı, konumu ve birim kira değerine göre A ve B kategorilerine ayrılarak incelendiği raporda, ofislerin kira, stok ve doluluk oranları analiz edilerek, sektörün İstanbul’da geldiği nokta gözler önüne seriliyor ve yatırımcılar için en doğru fırsatlar açığa çıkarılıyor. Rapora göre, şu an yeni geliştirilen ve inşaat halinde olan 3 milyon metrekare stokla birlikte bugün 3,5 milyon olan ofis stoğunun 3 yıl sonra takribi 6,5 milyon metrekareyi geçmesi bekleniyor. İstanbul Finans Merkezi’nde gerçekleştirilecek 1 milyon metrekarelik ofis alanı da bu veriye dahil.
Rapora göre Avrupa yakasında Anadolu yakasından yaklaşık 1 milyon metrekare daha fazla mevcut stok bulunduğu belirtiliyor. Gelecek ofis projelerine bakıldığında ise Anadolu yakasında Finans Merkezi projesinin de etkisiyle Avrupa yakasına eşit sayılabilecek büyüklükte bir geliştirme yapıldığı göze çarpıyor.
ETİLER BAŞI ÇEKİYOR
İstanbul’da ofis piyasasının durumunu ortaya koymak amacıyla hazırlanan raporda, Avrupa yakasının A sınıfı ofislerde en yüksek doluluk oranına sahip bölgesinin Levent – Etiler – Maslak aksı olduğu görülüyor. Bölge aynı zamanda, en yüksek birim kira değerine sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. Batı bölgesi olarak tanımlanan havaalanı bölgesi, Güneşli ve Halkalı’da yer alan ofislerin ise, Avrupa yakasında en düşük birim kira değerlerine sahip olduğu ortaya çıkıyor.
ANADOLU YAKASI DA ATAĞA GEÇTİ
Raporda, Anadolu yakasının A sınıfı ofislerde en yüksek doluluk oranına sahip bölgesinin Altunizade olduğu göze çarparken, en yüksek birim kira değerinin ise Ümraniye ve Kadıköy Kozyatağı bölgesinde olduğu dikkat çekiyor.
Ortalama m2 birim kira değeri Ümraniye ve Kozyatağı bölgesinde 20-30 dolar arasında seyrediyor.
Yeni ofis gelişim bölgesi olan Kartal – Maltepe ise, şimdilik en düşük ofis kira m2 birim değerine sahip ama gelişmekte olan önemli bir bölge olarak raporda yer alıyor.
OFİS KİRALARI 8 – 10 $ ARALIĞINDA
Rapora göre genel olarak Avrupa yakasında A sınıfı ofislerde istisnalar olmakla birlikte ağırlıklı ortalama m2 birim kira değeri 15-33 dolar civarında.
Fiyatlar bazı özel proje ve binalarda 45 dolara çıkabiliyor. B sınıfı ofislerde ise, en düşük fiyatlar havaalanı batı bölgesinde görülüyor. İstisnalar olmakla birlikte bu bölgede ağırlıklı ortalamada aylık kiraların metrekareleri 8-10 dolar civarında seyrediyor. Maslak bölgesi ise B sınıfı ofislerde metrekareler 18-20 dolar değere sahip.

Ulusal Yeşil Bina Sertifikasyon Sistemi SEEB-TR tanıtıldı
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) bünyesinde kurulan Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (YUAM) koordinasyonuyla oluşturulan, farklı disiplinlerin destek ve katkılarıyla daha ileriye taşınacak olan Ulusal Yeşil Bina Sertifikasyon Sistemi ”SEEB-TR” tanıtıldı.
Sadece Türkiye’de değil, dünyada da birçok ilkleri bünyesinde barındıran ”SEEB-TR”nin tanıtımı, MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda 7-8 Ocak 2014 tarihlerinde düzenlenen “Sürdürülebilir Enerji Etkin Binalar” Sempozyumu kapsamında gerçekleştirildi.
SEEB-TR Nedir?
”SEEB-TR (Sürdürülebilir Enerji Etkin Binalar)”;  pek çok üniversiteden akademisyenler ile STK’lar tarafından aylarca süren çalışma ile BREEAM (İngiltere), LEED (ABD), CASBEE (Japonya) ve DGNB (Almanya) sertifikasyon sistemlerinin incelenmesi sonucunda Türkiye koşullarına en uygun yeşil bina sertifikasyon sistemi olarak oluşturuldu.
Ulusal bir Yeşil Bina Sertifika Sisteminin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıyla  binalarda enerji etkinliğinin artırılması amaçlanırken,  YUAM bünyesinde kurulan laboratuvar ile de mevcut yapı stoğunun enerji verimliliğinin geliştirilmesinin desteklenmesi hedefleniyor.
Türkiye için geliştirilen bir sertifikanın kurumsal kimliğinin bağımsız olması gerekliliğinden hareketle üniversite kimliğinden bağımsız bir marka oluşturularak sertifikanın kendi kurumsal kimliği sağlandı.

Ispartakule’de ayrıcalıklar sunuyor
SEEB-TR Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Özgünler, “Sürdürülebilir Enerji Etkin Binalar” konulu  sempozyuma konuşmacı olarak katıldı.

Villa konseptine yeni bir bakış açısı

inşaat yapma oyunu

Selimoğlu ve Demirland’ın ortak girişimiyle hayata geçirlen Çengelköy Park Evleri, dün düzenlenen basın toplantısıyla lanse edildi. Mimari yaklaşımıyla fark oluşturan projede 86 villa, 73 rezidans, sosyal alanlar ve çarşı Geleneksel ve modern Türk mimarisine uygun olarak tasarlanan ve Çengelköy sırtlarında 65 bin metrekare alan üzerine kurulan Çengelköy Park Evleri, eski İstanbul sokakları ve mahalle kültürünü yeniden yaşatacak. Selimoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Hızır Selimoğlu; “Çengelköy Park Evleri ile örnek bir projeye imza atıyoruz. Bölgeye değer kazandıracak bu projemizin yanında yakın bir dönemde lanse edeceğimiz Kartal ve Fikirtepe projelerimiz var. Bu yıl yeni projelerimizle birlikte bizim için hareketli geçecek.” dedi. Merkezi bir noktada, ulaşım çok kolay… İstanbul’un incisi Çengelköy’de hayata geçirilen ve iki yılda bitirilmesi planlanan projenin şehrin tam ortasında merkezi bir yer alıyor.
Akıllı ev sistemi
Rezidans dairelerinin ise 80 metrekare ile 350 metrekare arasında değiştiği Çengelköy Park Evleri’nin ilk etabında çarşı alanı 11 ticari alandan oluşacak. Projenin rezidans daireleri 208 bin dolardan başlıngıç gösterirken, villalar ise 1 milyon 559 bin dolardan başlıyor.

Mimarlar Workshop Alp Evrenol’un ismini yaşatacak
Alp Evrenol’un ismini yaşatmak ve uluslararası projelerde Türk mimarlık ofisi olarak tanınırlıklarını artırmak için harekete geçen Mimarlar Workshop, 40 kişiyi aşan kadrosu ile bu yıldan itibaren Evrenol?Architects ismini kullanacak.
Hem yılbaşı kutlaması hem de isim değişikliğini samimi bir ortamda dostlarıyla paylaşan Mehpare Evrenol, yaptığı kısa konuşmada ofisin kuruluşundan itibaren yaşadıkları gelişmeleri özetledi. Zaman zaman duygulanan Evrenol, eşi ve iş ortağı Alp Evrenol’un kişiliğinden örnekler vererek bundan sonra onun ismi ile yürümek üzere karar aldıklarını dile getirdi. Ofisin 40 kişilik kadrosunda yeni ortakları Tamer Tunbiş ve Burak Karaca başta olmak üzere artık dünya vizyonu ile hareket etmek istediklerini belerten Evrenol, “Türk mimarlığı uluslararası başarılara imza atıyor. Bizde artık gerek Avrupa gerekse Ortadoğu ülkelerindeki projelerde yer alıyoruz. İsmimizde Evrenol’un bulunması ve uluslararası bir vizyona da sahip olması gerektiği için mimarlığın İngilizcesi ile birleşen bir isme karar verdik. Evrenol Architects bu fikirle oluştu” dedi. Evrenol’dan sonra kürsüye gelerek kısa teşekkür konuşmaları yapan yeni ortaklar Tamer Tunbiş ve Burak Karaca da Alp Evrenol’un kendilerine kattıklarından söz ederek bundan sonra onun vizyonunda hareket edeceklerini ifade ettiler.

Kazlıçeşme ihalesi 16 Ocak’ta
Emlak Konut GYO’nun en değerli taşınmazı Kazlıçeşme arsasının ihalesinde ikinci oturum 16 Ocak’ta yapılacak. İlk oturumda 1 milyar 800 milyon TL teklifle en yüksek rakamı veren Aşçıoğlu İnşaat Nokta?Yatırım ortaklığını,?1?milyar?300 milyon TL’lik teklifle Artaş İnşaat – EPP ortaklığı takip etmişti. Sektörden bir çok yatırımcının katıldığı ihalenin ikinci oturumu merakla bekleniyor.

NECMİ ÇİÇEKÇİ

Kaynak: emlaktasondakika.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.09.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4190 ₺ 4170 ₺ 4150 ₺
İzmir 4135 ₺ 4115 ₺ 4070 ₺
Karabük 4140 ₺ 4110 ₺ 4080 ₺
Biga 4130 ₺ 4110 ₺ 4090 ₺
Payas 4120 ₺ 4090 ₺ 4060 ₺
Gebze 4120 ₺ 4100 ₺ 4080 ₺
Samsun 4210 ₺ 4210 ₺ 4150 ₺
Ankara 4210 ₺ 4180 ₺ 4150 ₺
Bursa 4200 ₺ 4180 ₺ 4135 ₺
Kütahya 4200 ₺ 4180 ₺ 4135 ₺
Sivas 4270 ₺ 4240 ₺ 4210 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ