MÜHENDİSLİK VE MEMURİYET…

Yazar:

16.10.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

MÜHENDİSLİK VE MEMURİYET…

Mühendislik bilimi kolay değil.Ancak bunu başarıyle yapmak hiç kolay değil.Genelde mühendise verilen çalışma fırsatları, insiyatif sınırlı.Özellikle ülkemiz gibi herkesin inşaatçı olduğu bir ülkede inşaat mühendisliği yapmak oldukça sıkıntılı.Mühendisler için bir ideal çalışma gurubu yaparsak memur olarak mühendislik yapmayı son sıralara yakın koymak gerekir.Memurluk arasındada belediyede memurluk yapmayı en son sıralara koymek gerek.Muhetemelen çoğu mühendis arkadaşımız benim gibi para için, hayatını idame ettirmek için mühendislik yapmakta(tabii ki idealist olan mühendis arkadaşlarım var, onlara saygı duyuyorum ama ben öyle değilim).İşin içinde maddiyat odlumu, yaşamak odlumu, çocukların rızkı odlumu mühendis birtakım ödünler veriyor.Ya aç kalacak ya ödün verecek.Sanırım kimse aç kalmayı istemez.Memuriyetin mühendislik anlamında gördüğüm dezavantajları şunlar:
1…Mesleki anlamda kendini geliştirme imkanı az.Çünkü fazla para kazanama, ayrıca izin sorunuda vardır.Bu nedenle kitap, seminer, fuar vb etkinliklerden istediği gibi faydalanamaz.

2…Genelde siyasetin etkili olduğu yerlerde çalışır.Bu nedenle mutlaka birilerinin hoşuna gitmek, suyuna gitmek zorunda kalabilir.Kendi bildiği doğruları yaparsa ummadığı bir yere sürülebilir ve meslek hayatını artık orada devam ettirebilir.

3…Hiyerarşik durum söz konusudur.Mühendis üstünden daha bilgili olsada bazen üstünü ikna edemez ve çekimser kalmak zorunda kalabilir.

4…Çalışma saarlerini mesleki başka konularla bilgisini geliştirmek için kullanamaz.Çünkü genelde işler yoğundur ve rutin işleri yapmakla mesaisini doldurur.İş çıkışı ise zaten yorgundur.
5…Yurt dışı vb çıkış imkanları maddi anlamda olumsuzdur.
6…Memuriyetten dolayı kendini geliştirme hisside duymaz.Çünkü yapacagı iş bellidir.Çok bilsede az bilsede alacagı para aşagı yukarı bellidir.Riskede girmek istemez.
7…Bazı durumlarda (mesleki yada mesleki olmayan) üstlerle başı belaya girdiğinde durmadan soruşturmalarla savunlmalarla uğraşmak zorunda kalabilir.Bir süre sonra artık mühendislik bırakılır ve hukukla ugraşılmaya başlanabilir.

Bu yazdıklarım ilk etapta aklıma gelenler.Tecrübeye dayalı sonuçlar.Peki bu dediklerim haricinde memuriyetin iyi taraflar yokmu ?Yada memuriyette çok iyi durumlarda olan yokmu ? Tabii ki var. Ancak yazdıklarım genelleme.Memuriyeti çok sevenlere diyecek bir sözüm olamaz.Bu yazıda tecrübelerime dayanarak fikirlerimi kaleme aldım.Hepsi bu.Memuriyetin mühendislik olarak son düşünülmesi gereken yer olduğunu düşünüyorum.Bir şekilde memur oldunuz.O zamanda en azından belediyede memur olmayın.

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler :

YORUMLARGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

18.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3310 ₺ 3310 ₺ 3350 ₺
İzmir 3220 ₺ 3255 ₺ 3285 ₺
Karabük 3200 ₺ 3240 ₺ 3240 ₺
Biga 3210 ₺ 3235 ₺ 3260 ₺
Payas 3200 ₺ 3230 ₺ 3260 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ