Mülk Sahiplerine Yalıtım Uyarısı

Yazar:

17.11.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

Mülk Sahiplerine Yalıtım Uyarısı

Çorum Çevre ve Şehircilik Müdür Yardımcısı Fazlı Yılmaz, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğince binalara Enerji Kimlik Belgesi alınmasının zorunlu olduğunu belirterek, “2017 yılına kadar binasını yalıtım yaptırmayan mülk sahipleri, alış satış işlemlerinde ciddi sıkıntılar yaşayabilir” dedi.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal’ı ziyaret eden Yılmaz, 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğine göre binalara, enerji kimlik belgesi uygulamasının getirildiğini söyledi.

Enerji kimlik belgesinin, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimini artırmayı hedeflediğini dile getiren Yılmaz, söz konusu uygulama için 1 Ocak 2017 yılına kadar geçiş süreci tanındığını ifade etti.

Bu süreye kadar binasını yalıtım yaptırmayan mülk sahiplerinin, alış-satış işlemlerinde ciddi sıkıntılar yaşayabileceklerini belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

“Söz konusu kanun ve yönetmelikler uygulanmaya başlandıktan sonra dairelerin fiyatları, binaların enerji kimlik belgesine bakılarak belirlenecek. 2017 yılına kadar yönetmelik kapsamındaki binaların enerji kimlik belgesinin olması zorunlu olup, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yeni yapılan binalarda yalıtım özellikleri ve ısıtma ile ilgili yönetmelik kapsamında hesapları yapılarak en az C sınıfı enerji kimlik belgesi alacak şekilde yalıtımları yapılmaktadır. 1 Ocak 2011 tarihinden önce ruhsat almış binaların çoğunda uygun yalıtım olmadığından yalıtım yapılırken, hesap yapılmadan ve uzman görüşü alınmadan farklı özellik ve ebatlarda yalıtımlar yapılmaktadır. Aslında kullanıcı, binasının yalıtımını yaptırıyor ama kanun ve yönetmelik hükümlerini karşılayıp karşılamadığı hususunda bilgili değil. Bu yüzden binanın 2017 yılında enerji kimlik belgesini alırken bina sahiplerinin beklentileri dışında enerji kimlik sınıfı çıkacak, D, E gibi sınıflarda yer alan binalarda telafisi olmayan sıkıntılara sebebiyet verecektir.”

Başaranhıncal da enerji verimliliği konusunun ülkenin en önemli konularından biri olduğunu, bir taraftan enerjide dışa bağımlılığın azaltılması yönünde araştırmalar yapılırken, diğer taraftan da enerjinin verimli kullanımı noktasında girişimlerde bulunulduğuna dikkati çekti.

İnşaat sektörünün Çorum’da hareketli olduğu ve vatandaşların sorun yaşamaması için enerji kimlik belgesi uygulamasına dikkat etmesi gerektiğini belirten Başaranhıncal, “Enerjimiz boşa gitmesin. Verimli bir şekilde kullandığımız enerjimiz, hem kendi bütçemize hem de ülke ekonomisine katma değer olarak yansıyacaktır” diye konuştu. – Çorum

kaynak: haberler.com

inşaat mühendisliği programları

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.02.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3270 ₺ 3270 ₺ 3300 ₺
İzmir 3180 ₺ 3210 ₺ 3240 ₺
Karabük 3220 ₺ 3250 ₺ 3250 ₺
Biga 3200 ₺ 3225 ₺ 3250 ₺
Payas 3260 ₺ 3290 ₺ 3320 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ