-

Müze Müdürüne ‘IŞİD Zihniyeti’ Eleştirisi

Yazar:

17.03.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

Müze Müdürüne ‘IŞİD Zihniyeti’ Eleştirisi

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Gümüşlük Mahallesi’nde, 5 yıl önce yapılan Bodrum Yarımadası İçme Suyu Projesi’nin hafriyat çalışması sırasında Antik Myndos Kenti’nin nekropol alanında Helenistik Dönem’e ait üç mezar bulundu. O dönemde 2863 sayıl Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu gereği, kurtarma kazısı, mezarların bulunduğu alanın Turgutreis-Gümüşlük-Yalıkavak hattını birbirine bağlayan ana yol üzerinde olması nedeniyle yapılamadı. Bunun üzerine o dönemde belde olan Gümüşlük’ün belediyesine Turgutreis-Gümüşlük-Yalıkavak yol bağlantısını sağlamak üzere yeni bir güzergah önerilip, bu yolun tamamlanması beklendi.

İki yıl önce Samanlık Mevkii’nden geçen bu yol tamamlanınca, ilgili kanun gereği yerine getirilerek, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi başkanlığında Myndos Antik Kenti Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin danışmanlığında kurtarma kazısı yapıldı. Mezarlardaki seramik kaplar, takılar ve iskeletler gün ışığına çıkartılıp, koruma altına alındı.

Ortaya çıkan mezarlar nedeniyle kentin içinden geçen yol kapatılıp, trafik yeni açılan Samanlık Mevkii’ndeki güzergaha yönlendirildi. Yapılan yeni yol kapanan yola göre 2 kilometre daha kısa ve daha az viraja sahip olmasına rağmen belediye, esnaftan gelen tepkiler üzerine eski yolun da mezarlar korunarak tekrar trafiğe açılması için alternatif proje hazırlayıp, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ne sundu. Bunun üzerine müze Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurdu. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca, aralık ayı başında, ‘Mezarların üzerinin kapatılıp, asfalt dökülüp yeniden yol olarak kullanılmasında sakınca yoktur’ denilerek, 2013 yıl Mart ayında gerekli izinler verildi. Gerekli izinlerin alınmış olmasına rağmen iki yıllık bir aradan sonra geçen 6 Mart’ta, bulunan mezarların üzeri kapatılıp, asfaltlandı. Yol, tekrar trafiğe açıldı.

‘İlkel çözüm tercih edildi’ iddiası

Tarihi mezarların tekrar toprak altında bırakılması tepkilere neden oldu. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un danışmanı Özay Kartal da ‘Bodrum’da IŞİD zihniyeti’ başlıklı yazılı açıklama ile bu durumu eleştirdi. Kartal, “Antik mezarları kurtarmak için tüm masrafları belediye tarafından karşılanmak üzere kazı başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ile proje gerçekleştirildi. Mezarların çelik kontrüksiyon ve kırılmaz camlarla koruma altına alınarak kültür turizmine kazandırılması için tüm hazırlıkların yapıldığı sırada, müzeden ‘Gömün’ talimatı geldi. Sonuç olarak Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürlüğü, AKP Bodrum İlçe Teşkilatı ve hatırı sayılır zengin abiler olaya el atıp Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onay alıp, mezarı yeniden gömüp yolu da açtılar. Mağdur olan işletmeler çözüm istemekte haklıdır. Bilim üreten kazı başkanı arkeolog olarak arkeolojik değerlere sahip çıkmakta haklıdır. Yolun orta yerinde çıkan 2 bin 500 yıllık bir mezar yüzünden kapanan bir yola, yasalar çerçevesinde, mümkünse tüm tarafları mutlu edecek medeni bir çözüm bulmak da Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürlüğü’nün göreviydi. Ama Müze Müdürlüğü ne yaptı? Medeni, çözümler yerine ilkel bir şekilde, gitti onayı aldı, mezarları tekrar toprağa gömdü ve yolu açtı” dedi.

‘Kurtarılan mezarları şov yaparak gömdüler’

Mezarların üzerinin, şov yapılarak törenle kapatıldığını belirten Kartal, şöyle devam etti: “Bodrum’un arkeolojik değerleri,manevi bir emanet ve tüm dünyanın ortak kültürel hazinesidir. Tükenen bir turizm değil sürdürülebilir bir turizm istiyorsak, mutlak korumalı ve sahip çıkmalıyız. Tarihi mezarın üstünü çelik ve basınca dayanaklı cam malzeme ile kapatma önerisini getirmiş ve bu konuda bir proje taslağı hazırlatmıştım. Kazı başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ve belediye başkanımız Kocadon bu öneriye hem mezarı tahripten kurtarması, turistik bir değer olarak görüntülenebilmesi hem de yolun trafiğe açılması nedeniyle sıcak bakmıştı. Projeyi hazırladık. Gelinen noktada bu mezarlar; medeni çözümler yerine tarihi topları soba borusuyla boyayan zihniyet tarafından yani Bodrum Müze Müdürlüğü tarafından beyaz kefen giydirilerek tekrar gömüldü ve üstünden geçen yol tekrar trafiğe açıldı. Benzer konularda haber merkezimiz ve yerel basın müze müdürlüğünden bilgi almak istediğinde, ‘Yarımadanın her yerinden çıkıyor. Haber değeri yok’ benzeri cevaplar aldık. Bu noktada da ‘dur’ deriz. Bodrum Sualtı Arkeloji Müzesi Müdürlüğü mü Müdürün Kalesi mi? Müdürlük siyasi çıkarlara ya da keyfi kaidelere göre çalışamaz, mevzuatta belirtilen kaidelere göre çalışır. Asli görevi de Bodrum’un ve insanlığın ortak hazinesi olan arkeolojik ve tarihi değerlerimizi korumaktır, gömmek değil.”

‘Müze müdürü hakaret davası açacak’

Açıklamasındaki ‘IŞİD zihniyeti’ başlığı nedeniyle Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan’ın kendisine hakaret davası açacağını öğrendiğini de belirten Kartal, “Tarihi ve kültürü korumak amacıyla verdiğim mücadelede veremeyeceğim hesap yok. Amacımız polemik yaratmak değil geldiği günden beri tarihe zarar veren Özkan’ın artık bu girişimlerine dur demek” diye konuştu.

İki yıl önce göreve gelen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Emel Özkan ise konu ile ilgili açıklama yapmadı.

Kaynak : Radikal

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS