-

Naci Ağbal: Türkiye’ye yep yeni teşvik modeli kazandırdık!

Yazar:

11.09.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Naci Ağbal: Türkiye’ye yep yeni teşvik modeli kazandırdık!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, “Gerek şehirlerde, gerek kırsalda, gerekse yurt dışında, nerede terör örgütü yuvalanmaları varsa bunların bir bir üzerine gidiliyor, gidilmeye de devam edilecek. Gerek FETÖ terör örgütü ile yapılan mücadele, gerek PKK terör örgütüyle yürütülen mücadele kararlı bir şekilde devam ediyor, devam da edecek. Terörün kökü kazınana kadar, bu topraklarda terör sorunu ortadan kalkana kadar hükümet olarak, devlet olarak mücadelemiz sürecek.” dedi.

Ağbal, Bayburt Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, herkesin mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik ederek, sağlıklı, huzurlu ve güzel bir bayram temennisinde bulundu.

Türkiye’nin önemli bir dönemeçten geçtiğine işaret eden Bakan Ağbal, “Gerek bölgemizde meydana gelen jeopolitik gelişmeler, gerek içeride terörizme karşı hükümet olarak yürüttüğümüz mücadele önemli gündem başlıkları. Gerek FETÖ terör örgütü ile yapılan mücadele, gerek PKK terör örgütüyle yürütülen mücadele kararlı bir şekilde devam ediyor, devam da edecek. Terörün kökü kazınana kadar, bu topraklarda terör sorunu ortadan kalkana kadar hükümet olarak, devlet olarak mücadelemiz sürecek.” diye konuştu.

Verilen mücadelenin kolay olmadığını vurgulayan Ağbal,  konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu noktada şehitler, gaziler veriyoruz. Bu vatanın birliği, beraberliği, bayrağı, devleti, milleti için canını feda eden bütün şehitlerimizin mekanları cennet olsun. Bu mücadele sırasında gazi olan kardeşlerimize de Allah’tan acil şifalar diliyorum. Her geçen gün terör örgütlerine karşı yürütülen mücadelede emniyet güçlerimiz, Silahlı Kuvvetlerimiz büyük başarılar elde ediyor. Gerek şehirlerde, gerek kırsalda, gerekse yurt dışında, nerede terör örgütü yuvalanmaları varsa bunların bir bir üzerine gidiliyor, gidilmeye de devam edilecek.”

Suriye’de yaklaşık 5-6 yıldır devam eden bir sorun ve savaş olduğunu hatırlatan Ağbal, Türkiye’nin bu noktada bugüne kadar insanlık görevini yerine getirdiğini vurguladı.

Yurtlarından edilen 3 milyon Suriyeli vatandaşa Türkiye’nin evlerini açtığını anlatan Ağbal, şunları söyledi:

“Orada yerlerinden yurtlarından edilen yaklaşık 3 milyon Suriyeli vatandaşa burada evimizi açtık. Yaklaşık 4, 5 yıldır bu kardeşlerimizin her türlü ihtiyacını görüyoruz, görmeye de devam edeceğiz ama diğer taraftan Suriye’deki olaylar ülkemizin milli güvenliğini tehdit eder noktalara gelmiştir. Bu noktada hükümet olarak inisiyatif almak suretiyle Fırat Kalkanı Operasyonu icra edilmeye başlanmıştır, o operasyonda da bugüne kadar önemli başarılar elde edilmiştir. İnşallah hem bu operasyonlar yurt içinde terör örgütüne karşı kırsalda yürütülen operasyonlar başarıyla devam edecek.”

– “Türkiye’ye yep yeni teşvik modelini kazandırdık”

Türkiye’de ve bölge ülkelerinde jeopolitik olarak gerçekleşen çeşitli sıkıntıların olduğuna değinen Ağbal, buna rağmen ekonomide önemli kazanımlar ve başarıların bu dönemde yakalandığına işaret etti.

Hükümet olarak her türlü tedbiri aldıklarını anlatan Bakan Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiyede ve bölgemizde jeopolitik olarak gerçekleşen bir sürü sıkıntı var ama bunlara rağmen, ekonomide de gerçekten önemli kazanımlar ve başarılar bu dönemde yakalanmış durumda. İkinci çeyrekte büyüme oranı her ne kadar birinci çeyreğin altında olsa da dünyadaki ekonomik gelişmelere baktığınız zaman, Türkiye’de yakalanan ikinci çeyrek büyümesi gerek uluslararası karşılaştırmalar bakımından, gerekse Türkiye’nin kendi ekonomik konjonktürü bakımından son derece olumlu. Hükümet olarak bir taraftan ülkemizin güvenliğini sağlamak amacıyla her türlü tedbiri alıyoruz, bir taraftan da ekonomik büyüme ve kalkınmayı sağlamak amacıyla da bir bir adımlar atıyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Meclis’ten önemli yasal düzenlemeler çıkarttık. Gerek yatırım ortamının iyileştirilmesi, gerek tasarrufların artırılması gerekse Türkiye’nin kalkınma yolunda kaynaklarını harakete geçirebilmesi için önemli yasal düzenlemeleri ardı ardına yaptık. Özellikle özel sektör yatırımlarını teşvik etmek için ben bunlara süper teşvik diyorum, gerçekten Türkiye’ye yep yeni teşvik modelini kazandırdık. Bu modelde yatırımcılar, özellikle global yatırımcılar bakımından öncekilerle mukayese edilemeyecek yeni teşvikleri getirmiş olduk.”

Tasarrufları teşvik etmek amacıyla otomatik katılıma dayalı bireysel emeklilik sistemini öngören yasal düzenlemeyi hayata geçirdiklerini anımsatan Ağbal, “Bu da son derece önemli. Birçok ülkede olan ama Türkiye’de bugüne kadar kurmadığımız Türkiye Varlık Fonu’na ilişkin yasal düzenlemeyi de yapmış olduk. Umuyorum ki Türkiye Varlık Fonu özellikle kuruluş aşamasında çok ciddi bir hazırlığımız olacak, ondan sonra varlık fonu için oluşturacağımız kaynakları kullanmak suretiyle Türkiye’nin büyümesine, kalkınmasına, finansal piyasalarındaki istikrarın sağlanmasına önemli katkılar vermiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

-“500 bine yakın vatandaşımız vergi dairelerine müracaat etti”

Yatırımcıları teşvik etmek amacıyla başka teşvikleri de hayata geçirdiklerine vurgu yapan Ağbal, şöyle konuştu:

“15 Temmuz darbe girişiminden sonra meclisten çıkan ilk yasal düzenleme vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin yasal düzenlemeydi, o konuda da bakanlık olarak hızlı bir çalışma yapmak suretiyle bu yasal düzenlemeyi meclisten geçirdik.  Mükelleflerimizin vergi ve prim borçlarını yeniden yapılandırdık, 36 aya kadar taksit imkanı getirdik. Ayrıca peşin ödeme indirimi getirdik. Vatandaşlarımız vergi ve prim borçlarını peşin ödediklerinde adeta ana paraya yakın bir parayı ödemek suretiyle bütün vergi ve prim borcundan kurtulma imkanına kavuştu. Bu yasal düzenleme çerçevesinde bütün vergi cezalarını sildik, ortadan kaldırdık. Bütün vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum, bir an önce vergi dairelerine, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun taşradaki şube müdürlüklerine uğrayın, borcunuzu çıkarsınlar, hesap etsinler ve mümkünse de peşin ödeme yöntemini seçerek bu borçlardan kurtulun. Bir kaç gün önce arkadaşlarımın bana verdiği en sonki sayı yaklaşık 500 bine ulaştı.”

“Yasa yürürlüğe girdikten sonra yakın bir zamanda 500 bine yakın vatandaşımız bu düzenlemeden yararlanmak üzere vergi dairelerine müracaat etti. Şu anda vergi dairelerinde veya internette başvuru yaptığınız zaman gerek peşin ödemede gerekse taksitle ödemede size Gelir İdaresi Başkanlığı borç dökümü çıkarabiliyor. ” ifadelerini kullanan Bakan Ağbal, bu bilgileri verdi:

“Dolayısıyla vatandaş olarak ister peşin ödeme yapın, ister taksitle ödeme yapın hangi vadede ne ödeyeceğinizi vergi dairesi size bildirecek. Bu hesabı yaparken dikkat edin taksitle ödemeye göre peşin ödeme çok cazip imkan sunuyor. Özellikle bunu kullanın. Vergi konularında ‘ben geçmiş döneme ilişkin kafam rahat etsin, yarın öbür gün vergi incileme riskiyle karşılaştığım zaman en azından geçmişle ilgili bir problemim olmasın.’ diyorsa vatandaşlarımız bu yasal düzenleme içinde matrah artırımı düzenlemesi de getirdik. Geçmişe dönük matrahlarınızı belli bir miktar artırın, bir daha herhangi bir şekilde incelemeyle karşı karşıya kalmayın.”

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri ilgilendiren önemli yasal düzenlemeler yapıldığına da işaret eden Ağbal, “İşletme kayıtları ile gerçek durum birbirine uymuyor, vatandaşlarımıza bir fırsat veriyoruz, gelin muhasebecinizle konuşun, kayıtlarınızı düzeltin. Meselelerinizi teker teker çözün. Dolayısıyla yeniden yapılandırma kanunu önemli kazanımlar getiriyor, bunları birbir inşallah hayata geçireceğiz.” dedi.

– “Teşvik paketinin temel amacı bölgedeki işsizliği azaltmak”

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yer alan 23 ili kapsayan geniş kapsamlı teşvik paketi açıklandığını kaydeden Ağbal, “Bu teşvik paketi gerçekten bölgesel kalkınma bakamından 23 ili özel olarak odağına koyan ve bu bölgeler için mevcut teşvik sisteminden çok daha geniş teşvikler getiren bir paket. İnşallah bu teşvik paketi 23 vilayetimizin kalkınmasına önemli katkılar verir diye umut ediyoruz. Teşvik paketinin temel amacı bölgedeki işsizliği azaltmak, düşük gelişmişlik düzeyini azaltmak, ihracata, büyümeye, ekonomik kalkınmaya ciddi anlamda katkı vermek, göç oranlarını aşağıya çekmek ve özellikle bu bölgeleri topyekun birer cazibe merkezi haline gelmesini sağlamaktır. Şu andan itibaren yapılması gereken bu paketi bir bir hayata geçirmek olacak.” diye konuştu.

Bu paketin en önemli unsurlarından bir tanesinin de alım garantisi verilmesi olduğuna dikkati çeken Ağbal, şöyle devam etti:

“Farklı kurumlarımızın üniforma, giysi alımları var. Askeri personel için her yıl sipariş ediyoruz ayakkabısından çorabından bütün üniformasına kadar, polislerin de öyle. Yine bir çok kamu kurumumuz her yıl ilaç, kırtasiye malzemesi, makine ve ekipman alıyor. Biz inşallah bu paket kapsamında 23 ilde üretim yapacak işletmelere belirli sürelerde 7 yıl, 10 yıl satın alma garantisi vereceğiz. Örneğin Bayburt’ta bir kardeşimiz askeri üniforma üretiyor olsun. Bu durumda biz kendisine 7 yıl, 10 yıl süreyle burada ürettiği üniformayı ve askeri malzemeyi alım garantisi vereceğiz. İster istemez bu bölgelere gelen işletmeler uzun süreli siparişi görmek istiyor. Dolayısıyla burada sağlayacağımız alım garantisi üzerinden de ciddi anlamda destek vermiş olacağız.”

– Eker’in aile kabristanlığında patlayıcı bulunması

Bir gazetecinin, güvenlik güçleri tarafından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker’in Diyarbakır’daki aile kabristanlığına patlayıcı yerleştirildiğinin tespit edildiğini anımsatması üzerine Bakan Ağbal, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Hiçbir şekilde insanlıkla bağdaştırılması asla mümkün olmayan, artık hainlikte sınırların zorlandığı, alçakça bir plan. Bu insanların kutsala saygısı yok. Bu insanların bizim inancımıza saygısı yok. Bu insanlar gerçekten insanlık düşmanı. Bizim için mezarlık yerleri kutsal yerlerdir. Oralar istirahatgah yerleridir. Arifede, bayramda insanlar oraya giderler, geçmişlerine dua okurlar. Dolayısıyla nasıl bir anlayıştır ki oradaki insanların mezarlarının yanı başına bunu koyacaksınız? Belki de Allah göstermesin orada anne, babalarının mezarlarını görmek isteyen, dua etmek isteyenlere böyle alçakça bir plan kuracaksınız.”

Güvenlik güçlerinin olayı tespit ederek, alçakça planı bozduğunu vurgulayan Ağbal, şunları kaydetti:

“Bence bu olayı duyan herkes, lanetliyor bu insanları. Bu insanların ihanette, terörizmde artık nerelere kadar vardıklarını gösteren bir örnek. Biz bunlarla mücadelemizi sonuna kadar kararlı bir şekilde devam ettireceğiz. Bunların kırsalda inleri var, şu anda güvenlik güçlerimiz bunların inlerine tek tek giriyor. Orada yuvalandıkları yerler, mağaralar, depolar, cephanelikler var ve onlar bir bir imha ediliyor. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında nerede bulunurlarsa bulunsunlar, bunların uzantıları da dahil olmak üzere her birisi yok edilecek. Ben tekrar Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Mehdi Eker’in ailesinin kabristanında yapılan bu alçakça planı lanetliyorum. Bu insanlara, ‘bu topraklarda yaşayacak bir santimetrekare dahi yer yok.”

– Radar uygulaması tartışmaları

Ağbal, bir gazetecinin, “Ordu’daki radar sisteminin kaldırıldığı açıklandı. Burada sürücülere kesilen cezalara ilişkin herhangi bir yaptırımınız olacak mı?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Yanılmıyorsam, 2011 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyemiz çok doğru bir yaklaşımla elektronik denetim sistemi kurmaya başardıklarını ve bunu yaygınlaştırmak istediklerini bize ilettiler. Şehir içi trafikte kurallara uyulması noktasında bu elektronik denetim sisteminin önemli bir katkı sağlayacağını söylediler. Ben o dönemde Maliye Bakanlığı Müsteşarıydım. Beraber çalıştık ve belediyelerin elektronik denetim sistemlerini kurmalarını teşvik edecek bir düzenleme yaptık. Yaptığımız düzenlemede, elektronik denetleme sistemi üzerinden kesilen cezalardan tahsil edilen paranın yüzde 30’u belediyelere veriliyordu. Böylelikle hem belediyelerimiz bir kaynak elde ediyorlar hem elektronik denetim sistemi yaygınlaşıyordu. Burada amaç para cezası kesmek değil. Trafik kurallarına aykırı eylemleri ortadan kaldırmaktır. Gerek hız sınırı olsun, gerek diğer konularda olsun trafiği düzenli hale getirmektir. Bu doğru bir proje, devam ettirmemiz gerekiyor, burada herhangi bir sorun yok.”

– “Amacımız düzgün işleyen bir trafik”

Bazı belediyelerin bu projeyi kendi bütçelerinden kaynak sağlayarak yapmak yerine, ihale ederek üçüncü şahıslara verdiklerini anlatan Ağbal, şöyle devam etti:

“Bakıldığında özellikle kaynak yetersizliği olan belediyeler bakımından doğru bir yaklaşım, burada da bir sorun yok. Fakat burada en son Meclis kapanmadan önce bir düzenleme yaptık ve belediyeye aktarılacak kaynağı sınırladık. Yatırım tamamlanana kadar yüzde 30, yatırım tamamlandıktan sonra ise yüzde 15 şeklinde oran düzenlemesi yaptık. Burada kazanç-maliyet dengesini gözettik. Maliye Bakanlığı veya İçişleri Bakanlığı olarak bütün bu düzenlemeleri yaparken amacımız düzgün işleyen bir trafik ve vatandaşlarımızın trafik kurallarına uymasıdır. Hiçbir şekilde devlet olarak vatandaşa bir şekilde bu sistemler üzerinden sık ve haksız trafik para cezası kesilsin düşüncemiz asla olamaz. Elektronik denetim sistemi yaygınlaştırılınca ister istemez özellikle şehirler arası trafiğin geçtiği yollarda, vatandaş o yoldan çok sık geçmediyse arka arkaya gelen bu denetlemelere takılıyor. Dolayısıyla da aynı güzergah içinde belkide birgün içerisinde arka arkaya kendisine ceza yazılabiliyor.”

İçişleri Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının bir yönetmelik düzenlemesi yapması gerektiğini ve belirli bir noktaya gelindiğini ifade eden Ağbal, sözlerine şöyle devam etti:

“Bütün bu hususları göz önünde bulundurmak suretiyle de yönetmelik düzenlemesini birlikte kararlaştırdık, bir noktaya geldik. Onu da yakın zamanda yayınlayacağız ama neticede şu doğru, elektronik denetim sistemlerini bizim Türkiye genelinde yaygınlaştırmamız lazım. Bu herkesin yararına başta vatandaşımızın yaranına. Neden? Trafikte kurallara uyan vatandaşlarımız var ama uymayan vatandaşlarımız da var. Uyan vatandaşlarımızın da hepimizin de can güvenliğimizi korumanın yolu bu sistemleri Türkiye genelinde yaygınlaştırmak ve böylelikle trafik kurallarına uymayı artırmaktır. Burada aşarıya kaçmadan vatandaşlarımız için de uyarıcı levhaları daha sık ve görebilecekleri şekilde koymak suretiyle bu sistemi yaygınlaştıracağız. Onun için belirttiğiniz örnek bizim açımızdan birer tecrübe. İlgili belediyelerimiz de bu noktada, bu olaylardan tecrübe edindiler. Biz de bu tecrübeleri dikkate alacağız ama belediyelerimizin elektronik denetim sistemini daha da yaygınlaştırmasına destek olacağız.”

Bakan Ağbal’ın Bayburt’taki yatırımlarla ilgili de bilgi paylaştığı toplantıda, Vali İsmail Ustaoğlu, AK Parti Bayburt Milletvekili Şahap Kavcıoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, AK Parti İl Başkanı Hakan Kobal ve diğer yetkililer de yer aldı.

AA

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS