-

ODE “Enerji Verimliliği Seferberliği” çağrısı yapıyor

Yazar:

07.01.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

ODE “Enerji Verimliliği Seferberliği” çağrısı yapıyor

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Geçtiğimiz günlerde Rusya’yla yaşanan kriz, bunun ekonomimize etkisi, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızın azlığı ve dışa bağımlı enerji tüketimimizin ülkemizin gelişimine olumsuz etkileri, ülke gündemini son günlerde meşgul eden en önemli konulardan. Enerji verimliliğinin vazgeçilmezi olan yalıtım sektörünün önemli temsilcilerinden, 30 yıldır sadece yalıtım konusuna yoğunlaşmış, yalıtım sektörünün organize olması yönünde özverili çalışmalarda bulunmuş ve enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirme çalışmalarını hayata geçiren ODE’nin Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, gündeme ilişkin bazı önemli açıklamalarda bulunarak devletimize ve kamuoyuna Enerji Seferberliği konusunda çağrı yaptı.

“Son dönemde Rusya’yla yaşanan siyasi gerilim, herkesin dikkatini enerji konusuna çekti. Doğalgaz ithalatımızın yaklaşık yarısı olan 27 milyar m3’ünü satın aldığımız Rusya’yla ilişkilerin gerilmesi, ülke olarak enerji verimliliğine, hem bireysel hem de devlet politikası olarak daha çok eğilmemiz gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu. Türkiye, güneş ve rüzgar enerjisi gibi öz kaynaklarını kullanarak ve yenilenebilir enerji yatırımlarına ağırlık vererek enerjideki ithalat bağımlılığının önüne geçebileceği gibi, cari açık gibi ekonomik verilerin düzeltilmesinde, ülkenin rekabet gücünün artırılmasında ve en önemlisi temiz ve yaşanabilir çevre koşullarının oluşturulmasında ciddi yol katedebilecek.

Türkiye doğal gaz tüketiminin sadece yüzde 1’ini yerli üretimle karşılayabiliyor. Özellikle nüfusun ve kentlere göçün artmasıyla, konutlarda doğalgaz kullanımı artıyor, enerji yoğun tüketim alışkanlıkları geliştiriyoruz. Biran önce önlemler alınmadığı takdirde, durum daha da vahim hale gelecek. Yalıtımın öneminin bilincinde ve 30 yıldır sadece yalıtım sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak “en ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir” diyor ve kamuoyunu acilen enerji verimliliği seferberliğine davet ediyoruz.

Ülkemiz hala enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı konularında bilinçsiz. Özellikle küresel ısınmayla birlikte bina yalıtımı konusu hem ekonomi hem de çevre sorunları açısından daha da önemli hale gelmiştir. Türkiye’nin doğalgaz ithalatının 49 milyar m3’ü aştığını ve dünya sıralamasında bu rakamla 9. sırada olduğumuzu gözönüne alırsak, binalarda yalıtım konusu daha da önemli hale gelmiştir. Türkiye’nin geçen yıl enerji ithalatı için ödediği 55 milyar USD’lık faturada, konutun payı %37, bu harcamada ısıtma-soğutmanın payı %85 ile 17 milyar USD’yi bulmuştur. Isının binanın içinde kalması için bina yalıtımının eksiksiz yapılmış olması gerekir. Yalıtımla, binalarda %70’e varan ısı tasarrufu sağlamak mümkün olmaktadır. Ülkemizdeki  20 milyon konutun ısı yalıtımının yapılmasıyla Türkiye’nin toplam enerji faturası %15 azalacak ve ekonomimize yılda yaklaşık 10 milyar USD katkı sağlanabilecektir. Başka hiçbir alanda bu kadar tasarruf etmek mümkün değildir.

Enerji verimliliğinin büyük bir bölümü, enerji kullanımı sırasında oluşan kayıpları önlemekten geçmektedir. Bu da ancak toplumsal bilinçlenmeyle mümkün olacaktır. Bu konuda bilinçlenme yaşanmadığı takdirde, ekonomi ve çevre sorunlarının yoğunluğundan kurtulmak mümkün değildir. Enerji tüketiminin hayatımızda bu kadar büyük bir yer kapladığı bir dönemde, enerji tüketimi alışkanlıklarımızı değiştirmek, bu konuda insanları bilinçlendirip yeni alışkanlıklar kazandırmak ve bunları yaygınlaştırmak, hem ekonominin düzelmesi hem de çevrenin korunması adına artık kaçınılmazdır.

Devletimizin, 2007 yılında yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu’nun maddelerini yasal yaptırımlarla koruması ve kontrol altına alması; yalıtım gibi konunun ilgili sektörleriyle elele bilinçlendirme projelerini hayat geçirmesinin artık zorunlu olduğunu düşünüyoruz. Bireysel bilinçlendirmenin öneminin yanısıra, enerji tüketiminin yaklaşık %40’ını kullanan sanayinin de bir yandan enerji tasarrufu konusunda teşviklerle desteklenmesi diğer yandan da yaptırımlarla  kontrol edilmesi gerekmektedir. Dışa bağımlı enerji kullanımının ülkemiz için ne kadar kritik bir konu olduğu Rusya’yla yaşanan son siyasi krizle bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bunun önüne geçmenin yolunun, toplum olarak enerji tasarrufu seferberliğini başlatmaktan geçtiğine inanıyoruz. Pilot şehir ve bölgeler seçilerek, sanayi ve iş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının desteği alınarak bu seferberliğin biran önce başlatılmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Dünyada ciddi siyasi çalkantıların yaşandığı, özellikle içinde bulunduğumuz bölgede güçlü ekonomiye sahip olmanın öneminin daha da arttığı bir dönemde; dışa bağımlılığımızı azaltmak ve temiz bir çevrede yaşama hakkımızı korumak adına Hükümetimizin “Enerji Verimliliği Seferberliği”ni bir devlet politikası haline getirmek için çalışmalarını en kısa sürede tamamlamasını temenni ediyor, yalıtım sektörünün güçlü temsilcilerinden biri olarak ODE’nin de bu seferberliğe katkı sağlamak adına elinden gelen desteği vereceğini belirtmek istiyorum.”

KAYNAK:İnşaat&Yatırım

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS