“Rant Vergisi için Türkiye’nin Zamana İhtiyacı Var”

Yazar:

15.04.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

“Rant Vergisi için Türkiye’nin Zamana İhtiyacı Var”

‘Rant vergisi’ne bir yorum da Gürallar Yapı A.Ş Genel Müdürü Evrim Karayel’den geldi: Rant vergisinin uygulanması için Türkiye’nin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum; öncelikle yapılaşma ve şehirleşmeyle ilgili çoğu planlamanın sonuçlanmalı.

Kamuyounda ‘rant vergisi’ olarak bilinen çalışmanın gayrimenkuldeki vergi dengesizliğinin önüne geçebilecek ve dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bir model olduğunu söyleyen Gürallar Yapı A.Ş Genel Müdürü Evrim Karayel, “Bu verginin doğru bir şekilde planlanması ve hesaplanması ile gayrimenkuldeki haksız kazancın önüne geçilebilir” dedi.

Bazı bölgelerde devletin büyük yatırımlarının yapılacağını önceden haber alan özel bir kitlenin buralardan ucuz fiyata büyük araziler alarak kısa zamanda çok ciddi gelirler elde edebildiği örneğini veren Karayel, “Bölgeye yatırım yapılacağı haberinden yoksun olan vatandaş ise bu büyük kazançtan yoksun kalıyor. Rant vergisi ile bu tarzda haksız kazançların vergilendirilerek, tekrar devlete dönmesi faydalı olacak ve uzun vadede ülkenin kalkınmasına fayda sağlayacaktır” açıklamasını yaptı.

Ancak rant vergisinin yabancı yatırımcıları da ürkütebileceğine dikkat çeken Karayel, çekincelerini şöyle sırladı:

“Verginin doğru tanımlanması ve doğru modellenmesi ile yabancı yatırımcılar etkilenmeyecek ve yatırımlarına devam edeceklerdir. Ancak, kafa karmaşıklığına sebebiyet verecek ve düzene girmemiş olan gayrimenkul rant vergisi, yabancı yatırımcıların yatırım iştahını azaltacaktır. Rant vergisinin uygulanması için Türkiye’nin biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Öncelikle yapılaşma ve şehirleşmeyle ilgili çoğu planlamanın sonuçlanmış olması ve ardından vergilendirmenin aktif edilmesi gerektiği düşüncesindeyim”.

Kaynak: yapi.com.tr

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler :

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

23.03.2019 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3340 ₺ 3340 ₺ 3370 ₺
İzmir 3300 ₺ 3325 ₺ 3350 ₺
Karabük 3300 ₺ 3340 ₺ 3340 ₺
Biga 3280 ₺ 3305 ₺ 3330 ₺
Payas 3250 ₺ 3280 ₺ 3310 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ