Silopi’nin dokusuna uygun konutlar inşa edilecek!

Yazar:

06.02.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Silopi’nin dokusuna uygun konutlar inşa edilecek!


Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, terör saldırıları nedeniyle evlerini terk eden ve Sur Kaymakamlığınca bir otele yerleştirilen aileleri ziyaret etti.

Bakan Sarı, Emniyet Müdürlüğü Özel Hareket Şube Müdürlüğünü ziyaretinin ardından, Sur ilçesinde terör saldırıları nedeniyle evlerini terk eden ve Kaymakamlık tarafından bir otele yerleştirilen 20 aile ile bir araya geldi.

Kadın ve çocuklarla sohbet eden Sarı, ailelerin yaşadığı sorunları dinledi.

Daha sonra Vali Hüseyin Aksoy’a ziyarette bulunan Sarı, burada yaptığı konuşmada, sabah 2 şehidi memleketlerine uğurladıklarını belirterek, vatan için canını veren bütün şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Ülkenin iki farklı noktası Hakkari ve Trabzon’dan gelerek yan yana görev yaparken, gencecik 2 kardeşin şehit düştüğünü anlatan Sarı, “Türkiye o kadar büyük bir millet ve devlet ki ülkenin dört bir yanından evlatlarımız, vatanını, ülkesini, toprağını ve milletini korumak için yan yana mücadele ediyor. Şehitlerimizi memleketlerine uğurlarken bunu öğrendik. Birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin en önemli örneğini bugün gördük” diye konuştu.

Sarı, 78 milyon insanın devam eden operasyonlarda görev yapan güvenlik güçlerinin başarısı, memleketin birliği için dua ettiğini aktararak, güvenlik güçlerinin başarılı operasyonu ile Şırnak’ın Silopi ilçesinde sokağa çıkma yasağının kalkmasıyla hayatın normale döndüğünü bildirdi.

– Cizre ve Sur’da hayat normale dönecek

Silopi ilçesinde 72 personel ile 10 günde bir tespit çalışması yapıldığını, ardından alt yapı çalışmasına başladıklarını vurgulayan Sarı, önümüzdeki günlerde Şırnak’ın Cizre ilçesi ve Diyarbakır’ın Sur ilçesinde de benzer bir çalışma yapacaklarını, buralarda da hayatın normale döneceğini kaydetti.

Ziyaret ettikleri ailelere de ilçede en kısa zamanda hayatın normale döneceği sözünü verdiklerine dikkati çeken Sarı, devletin mağdur olan ailelerin her türlü ihtiyacına cevap vereceğini, Suriyeli mültecilere yardım ettiği gibi terör belası yüzünden evlerinden edilen ailelere de yardım elini uzatacağını anlattı.

– Daha güzel konut ve yaşam alanı sağlanacak

Ailelere terk etmek zorunda kaldıkları evlerinden daha güzel konut ve yaşam alanı sağlayacaklarını bildiren Sarı, bırakmak zorunda kaldıkları eşyalarını telafi edeceklerini ve sosyal anlamda destek amacıyla yanlarında olacaklarına açıkladı.

Sur ilçesinde ilerleyen süreçte yapacakları çalışmaların alt yapısını oluşturmak için toplantı yapacaklarını belirten Bakan Sarı, operasyonların bitmesiyle ilgili bakanlıklar olarak bu bölgenin tekrar eski günlerine kavuşması için çaba sarf edeceklerini vurguladı.

Sur ilçesinde çok önemli bir çalışma gerçekleştirileceğini her fırsatta anlattığını ifade eden Sarı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çünkü Sur içi kentsel sit alanı olarak ilan edilmiş. Koruma imar planı çerçevesinde belli ölçüde projelendirilmiş bir alan bulunuyor. Sur içini Türkiye ve dünya mirasına kazandıracak çalışmayı en kısa zamanda başlatıyoruz. Tarihi dokusuna uymayan bazı binalar kamulaştırılarak yıkılmaya başlanmış. Bundan sonra Sur içinin yeniden tarihi ve kültürel mirasının canlanması için elimizden geleni yapacağız. Bölgenin terörle değil, kültür mirasıyla anılmasını sağlayacağız. 81 ilimizde bulunan kültürel, tarihi ve mimari mirasımızı yeniden inşa ve ihya edeceğiz. Geçmiş kültürümüzü bugüne yansıtarak geleceğimizi bu temeller üzerine kuracağız.”

inşaat yapma oyunu

– Silopi’de 342 ağır hasarlı, 27 yıkık bina

Bir gazetecinin sokağa çıkma yasağı ve operasyonların sona erdiği Silopi ilçesindeki hasar tespit çalışmasına ilişkin sorusu üzerine Bakan Sarı, yaklaşık 7 bin 600 birimde tespit çalışması yaptıklarını, 342 ağır hasarlı ve 27 yıkık bina tespit edildiğini, bölgenin yapısına ve dokusuna uygun konutlar inşa ederek, vatandaşları bu konutlarına yerleştireceklerini kaydetti.

Sur ilçesinde evlerini terk eden vatandaşların evlerini ucuz bir fiyata aldıklarına ilişkin iddialar üzerine de Sarı, bu konuya ilişkin bilgilerin dönem dönem geldiğini aktardı.

Bakan Sarı, “Son 3 dönemin tapu kayıtlarını incelediğimizde yakın dönemde geçmişte olduğundan daha az bir tapunun el değiştirdiğini görüyoruz. Biz tapu sahibi üzerinden çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hukuk müşavirlerimiz o konuya bakacaklardır” dedi.

AA

Haber Sözcü Gazetesi’nde şu şekilde yer aldı;

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çatışmaların sona ermesinin ardından en kısa sürede zarar tespit çalışmalarına başlayacaklarını, mağdur olanlara uygun yaşam alanları oluşturacaklarını söyledi. Bakan Sarı, “Silopi`de yaklaşık olarak 7 bin 618 birimde tespit çalışması yaptık. Orada 23 ekipten oluşan 72 personelimiz görev aldı. Bunların içerisinde 342 ağır hasarlı ve 27 yıkık bina tespit edildi” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a geldi. Diyarbakır Valiliği`ne gelen Bakan Sarı’yı burada Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Ak Parti Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal ile kamu kurum müdürleri karşıladı. Valilik defterini imzalayan Bakan Sarı, Mardin’de Başbakan Davutoğlu’nun 10 maddelik eylem planının tanıtımını yaptıklarını belirterek, Diyarbakır’a geldiğini söyledi. Diyarbakır’ın Sur İlçesi`nde dün çıkan çatışmalarda şehit olan Teğmen Özatak ile astsubay Ünal Bıçakçı’nın cenaze törenine katıldığını ifade eden Bakan Sarı, “Türkiye’nin dört bir yanından evlatlarımız bu vatanı, bu milleti, toprakları korumak için yan yana mücadele ediyor. Birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin en önemli örneğini hem Hakkari`den hem de Trabzon’dan öbür dünyaya uğurladığımız iki şehidimizi de görüyoruz” dedi.

Bakan Sarı, Silopi’de sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını, operasyonların sona erdiğini, yaşamın normalleşmeye başladığın, tespit çalışmaları yaptıklarını, en kısa sürede Cizre’de tespit çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Bakan Sarı, otellere yerleştirilen anneleri ziyaret ettiklerini ve onlara söz verdiklerini bildirirken konuşmasını şöyle sürdürdü:”Onlara da aynı sözü verdik. Sur’da da hayat en kısa zamanda hayat normalleşecek ve devletimiz onların her türlü ihtiyacına cevap verecek. Çünkü devletimiz çok büyüktür, milletimiz çok bonkördür. Devletimizin gücü Suriyeli mültecilerimize nasıl yardım elini uzattıysa bugün bu terör belası yüzünden evlerinden ayrılmak zorunda kalan bütün ailelerimizi aynı ve hatta daha fazlası elimizi uzatıyor ve uzatmaya da devam edecek. Her aileyi valiliğimiz tespit ediyor, tek tek ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Onlara inşallah terk etmek zorunda kaldıkları evlerinden daha güzel yaşam alanları sağlayacağız. Bırakmak zorunda kaldıkları eşyalarını telafi edeceğiz. Her şeyden önce sosyal anlamda destek olmak anlamında yanlarında olacağız. Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ilgili genel müdürlerimizle önümüzdeki süreçte Diyarbakır’ımızda özellikle Sur içinde yapmayı düşündüğümüz çalışmaların bir altyapısını tekrar vekillerimiz ve valimizle ve bakanlık kadrolarımızla oturup konuşacağız. En kısa zamanda buradaki operasyonlar bittiği zaman ilgili bakanlıklar olarak tüm gücümüzle bu bölgenin tekrar eski güzel günlerine kavuşması için elimizden geleni çabayı sarf edeceğiz. Özellikle Sur içinde çok özel bir çalışma gerçekleşecek. Sur içi kentsel sit alanı olarak ilan edilmiş ve koruma imar planı çerçevesinde belli ölçüde projelendirilmiş bir alan bu alanı başta sur içine Diyarbakır ve Türkiyemiz`e, hem de dünya mirasına kazandıracak çalışmaya en kısa zamanda başlatıyoruz. Bir kısım çalışmalar daha önce başlatılmış bir kısım oranın tarihi dokusunu yansıtan tarihi binalar kamulaştırılıp yıkılmaya başlamış ama yaklaşık 1.5 yıl bu faaliyetler de durmak zorunda kalmış. Bundan sonrasında koruma imar planı çerçevesinde sur içimizin yeniden tarihi ve kültürel mimarisinin canlanması için elimizden geleni yapacağız. Bu bölgenin terörle değil, kültür mirasıyla anılması için elimizden geleni yapacağız. Bundan sonraki süreçte de inşallah memleketimizin dört bir yanında nasıl hizmet götürüyorsak Diyarbakır`ımıza da, İstanbul`umuza, Trabzon`umuzda 81 ilimizde özellikle kültür ve tarihi mirasımızı mimari mirasımızı ortaya çıkaracak kentlerimizi yeniden inşa ve ihya edeceğiz.”

Gazetecilerin de sorularını da yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Silopi`de yapılan tespit çalışmalarında hasar gören evlerin tespit sayısıyla ilgili de şnları söyledi:

“Silopi`de yaklaşık olarak 7 bin 618 birimde tespit çalışması yaptık. Orada 23 ekipten oluşan 72 personelimiz görev aldı. Bunların içerisinde 342 adet ağır hasarlı ve 27 tane yıkık bina tespit edildi. Mekansal planlama ve kentsel dönüşüm müdürlüğümüzde de çalışmalar yaptık. Yeni konut inşa edeceğimiz alanların tespitlerini gerçekleştiriyoruz. Buradaki işlemlerimizi yapıp yeni yaşam alanları bölgenin dokusuna, kültürüne yaşam tarzına uygun alanlar inşa edeceğiz. Evelerini terk etmek zorunda olan vatandaşlarımız yeni konutlarımıza yerleştireceğiz.”

Sur ilçesinde bazı fırsatçıların göç eden halkın evlerini ucuz fiyata alarak geleceğe dönük yatırımlar yapıldığı iddialarına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Bakan Sarı, geriye dönük son 3 yılın tapu kayıtlarını incelediklerinde yakın dönemde yani son 3-4 ayda geçmişte olduğundan daha az sayıda tapunun el değiştirdiğini söyledi. Bakan Sarı, “Biz tapu sahibi üzerinden çalışmalarımızı götüreceğiz” dedi.

Sözcü

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.İnşaat Gündemi'ne Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Online İnşaat Mühendisi ve Mimar Kursları

İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

19.10.2020 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 4320 ₺ 4290 ₺ 4260 ₺
İzmir 4205 ₺ 4185 ₺ 4140 ₺
Karabük 4280 ₺ 4230 ₺ 4180 ₺
Biga 4230 ₺ 4210 ₺ 4190 ₺
Payas 4180 ₺ 4150 ₺ 4120 ₺
Gebze 4250 ₺ 4220 ₺ 4190 ₺
Samsun 4330 ₺ 4330 ₺ 4270 ₺
Ankara 4320 ₺ 4290 ₺ 4260 ₺
Bursa 4270 ₺ 4250 ₺ 4205 ₺
Kütahya 4270 ₺ 4250 ₺ 4205 ₺
Sivas 4290 ₺ 4260 ₺ 4230 ₺
Detaylı Görünüm
kiralık jeneratör

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ