yakan aydınlatma


Sivas Mevlana Tüneli ve Bağlantı Yolları’nın temeli atıldı!

Yazar:

11.04.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Sivas Mevlana Tüneli ve Bağlantı Yolları’nın temeli atıldı!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Sivas’ta, Mevlana Tüneli ve Bağlantı Yolları Projesi’nin temel atma törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, üç ayların başlangıcının hayırlı olmasını diledi.

Türkiye’nin son 13 yılda nereden nereye geldiğini rakamlarla anlatan Yıldırım, tünellerle, köprülerle, yollarla, havaalanlarıyla, hızlı demiryollarıyla yurdu baştan başa donattıklarını söyledi.

“Bizim işimiz yapmak, bizim işimiz yıkmak değil”

Bütün bunları yapınca birilerinin rahatsız olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

“Dışarıda içeride rahatsız olanlar var ama onlar ne kadar rahatsız olursa olsun bu millet istiklal için gelecek için el ele omuz omuza kararlılıkla yürüyüşüne devam edecek. Dışarıdaki bazı mihraklar ‘Bu Türkiye’de fazla oluyor artık canım, bunlar dünyanın en büyük havalimanını, 150 milyon yolcu kapasitesindeki bir havalimanını nasıl yaparlar, olur mu böyle şey, bunlar bizim işimiz,’ diyerek hemen bölücü terör örgütünü, bölücü taşeronları devreye sokuyor. Açılan her tünel, vurulan her kazma, yapılan her metre yol, terörün tepesine vurulan en büyük darbedir. Bugün bölücü teröre bir büyük darbe daha vuruyoruz. Mevlana Tüneli’nin ilk kazmasını vuruyoruz, bizim işimiz yapmak, bizim işimiz yıkmak değil. Yapmak zordur, yıkmak an meselesidir. 15 bin kilometre bölünmüş yol yapacağız dediğimizde kıs kıs gülenler şimdi utancından hiçbir şey söyleyemiyorlar. Çünkü azmederseniz başarırsınız.”

“Terör örgütü başkalarının maşası”

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise üç ayların millete ve memlekete huzur, barış, kardeşlik ve umut getirmesini temenni etti. Güzel bir eserin temelinin atılmasına şahitlik edildiğini belirten Yılmaz, eser yapmanın zor olduğunu, yıkmanın ise kolay olduğunu, halkın gözünün terazi olduğunu ve verilen hizmetleri gördüğünü ifade etti.

Türkiye’nin AK Parti iktidarları döneminde büyük hizmetler aldığına ve verilen her sözün tutulduğuna işaret eden Yılmaz, kente yapılan hizmetleri anlattı.

Türkiye’nin en büyük sıkıntısının terörle mücadele olduğunu dile getiren Yılmaz, “Terör örgütü başkalarının maşası, dış güçlerin maşası. Kendi projeleri yok, başkalarının projesini Türkiye’de uygulamak istiyorlar. İstiyorlar ki Türkiye kendi problemleriyle uğraşsın, dışarıya bakamasın. Gazze, Mısır, Libya, Suriye ile uğraşmasın, Irak hakkında bir kelime söylemesin, mazlum milletlerin sesi olmasın, diyorlar.” dedi.

AA

Haber Yeni Şafak Gazetesi’ne şu şekilde yer aldı…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Siz bakmayın 3-5 bölücüye. Hendek kazıyor, bina yıkıyor, kardeşliğimizi bozmaya çalışıyorlar. Bunların gittiği yol yol değil. Bunlar ya hizaya gelecekler ya da yok olup gidecekler” dedi.

Bu sabah kente gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binalı Yıldırım ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Karadeniz Bölgesi’ni Sivas üzerinden Akdeniz Bölgesi’ne bağlayacak olan 4 bin 300 metre uzunluğundaki çift tüp Geminbeli Tüneli’nin inşaatını inceledi. Bakan Yılmaz ve Yıldırım şantiye alanlarını gezip çalışanlarla sohbet ederek, yüklenici firma yetkilisinden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Ardından basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Yılmaz, Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan projenin önemli geçiş noktalarından birinde olduklarını söyledi. Tünelin 8 bin 500 metre uzunluğa sahip olduğunu belirten Yılmaz, “Bunun da yaklaşık 5 bin 200 metresi tamamlanmış durumda. Gece gündüz çalışıyorlar. Gerek Ulaştırma Bakanlığı’mızın gerekse Karayolları Genel Müdürlüğü’müzün yönetiminde ve gözetiminde inşallah en kısa zamanda Karadeniz’i Akdeniz”e bağlayacağız” dedi. Yılmaz, Karadeniz Akdenize bağlandığında iki taraftaki yük ve insan hareketinin daha kolay sürede limanlara ulaşacağını belirterek, “Bu Türkiye’nin kalkınma projesinin en önemli kuşaklarından biri. Çoğu gitti azı kaldı. İnşallah en kısa zamanda tamamlanacak ve milletimizin hizmetine sunulacaktır” dedi.

“YOLLARI BÖLDÜK, MİLLETİ BİRLEŞTİRDİK”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım ise bu güzergahın adının ‘Karadeniz Akdeniz koridoru’ olduğunu söyledi. Karadeniz’den gelen trafiğin buradan geçerek Akdeniz illerine ulaşacağını ifade eden Yıldırım şöyle konuştu:

“2 deniz arasında 767 kilometrelik bir yol. Bu güzergahta irili ufaklı 48 tünel var. Bu tünelin ikisini uç uca koyduğumuzda 8,5 kilometre ediyor. Eskiden bu tünelleri yapmak için 30-40 yıl gerekirdi. Şimdi Allah’ın izniyle bunun gibi tüneller 3-4 yılda bitirilebiliyor. Ak Parti çok şükür başladığı işi bitiriyor. 15 bin kilometre bölünmüş yol hedefi koyduğumuzda Bunlar da çok yüksekten uçuyor dediler. Ama Allah’a şükür milletimizin desteğiyle 15 bini de geçtik. 18 bin 500 kilometre; doğudan, batıya, kuzeyden, güneye memleketimizi bölünmüş yollarla donattık. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Doğuyla batıyı, kuzeyle güneyi kardeş yaptık.”

“YA HİZAYA GELECEKLER YA DA YOK OLUP GİDECEKLER”

Türk milletinin hizmeti hak ettiğini belirten Bakan Yıldırım, bölücülere taviz verilmeyeceğini ifade ederek şöyle dedi:

“Siz bakmayın 3-5 bölücüye. Hendek kazıyor, bina yıkıyor, kardeşliğimizi bozmaya çalışıyorlar. Bunların gittiği yol yol değil. Bunlar ya hizaya gelecekler ya da yok olup gidecekler. Başka çaresi yok. Türkiye bayrağıyla, 780 bin kilometre kare vatan toprağıyla, 79 milyon vatandaşıyla birdir, beraberdir, kardeştir. Bu milletin kardeşliğine göz dikenler, bozmaya çalışanlar, Sivas Geminbeli şahittir ki hak ettikleri cevabı alacaktır.”

TÜNEL 2018’DE BİTECEK

Ardından tünelin tamamlanma tarihiyle ilgili bilgi veren Bakan Yıldırım, “Tamamlanma tarihi 2018. 2019 dediler olmaz dedik. 2018’de mutlaka bitecek. Ona göre tedbirler alınacak. İşler gerekirse ilave ekiplerle, gerekirse başka tedbirler alınarak mutlaka 2018’e bu tüneli, sadece tüneli değil Karadeniz- Akdeniz yolunun bu bölümünü tamamen açmış olacağız. Kızıldağ kış aylarında büyük bir problemdir. Bu geçidi yaptığımız zaman artık kışın Kızıldağ kapansa bile Zara’dan girecekler, Suşehri’nden çıkıp nereye gideceklerse vatandaşlarımızı rahatlıkla, sıkıntı yaşamadan seyahatlerini sürdürecekler” diye konuştu.

Yeni Şafak

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

26.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS