yakan aydınlatma


Süs Havuzundan “Akuaponik” Bahçeye Dönüşüm

Yazar:

13.05.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Süs Havuzundan “Akuaponik” Bahçeye Dönüşüm

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Ek Biç Ye İç, Gümüşsuyu’nda servis ettiği ürünlerin bir kısmını, hem arka bahçesindeki hem de iç mekanındaki hidroponik sistemden karşılayabilen, diğer ürünleri de yerel üreticilerden temin eden restoranı hayata geçiren proje ekibi. Ekibin yeni projesi, Beşiktaş Uluslararası Bahçe ve Çiçek Festivali kapsamında Beşiktaş Dünya Barış Parkı’nda ve Ortaköy Yetimhane’de yerleştirdikleri üretken kent bahçesi sistemleri oldu.

Ekip, “akuaponik sistem”le yenilebilir bir bahçe kurmayı ilk defa bu parkta denedi. Ek Biç Ye İç ekibinden Ayça İnce, projeyi şöyle ifade ediyor: “Sadece görsel estetiğe hitap eden bir süs havuzunu, doğanın döngüsünü taklit etmeye en yakın sistemlerden biri olan akuaponik döngüyü kullanarak üretken bir havuza çevirdik.”

Akuaponik Bahçe, balıkların, bitkilerin ve yararlı bakterilerin simbiyotik bir döngü içinde yaşadıkları, üretken, kendi kendine yetebilir, sürdürülebilir bir tarım sistemi. Sistem kısaca şöyle işliyor: Balıkların dışkıları, kolonize olmuş bakteriler tarafından bitkilerin özümleyebileceği besin haline getiriliyor. Bitkilerin besinlerini almak için kökleriyle suyu filtrelemeleri de balıkların yaşamasına olanak verecek ortama katkıda bulunuyor, temizlenmiş su yeniden balık havuzuna dönüyor ve böylece yaşam döngüsü tamamlanıyor. Bahçe, dışarıdan minimum müdahale ile kendi kendine yetebilir bir sistem olduğu için, ekip tarafından “üretken kent bahçesi” olarak tanımlanıyor. Sistemin diyagramını buradaninceleyebilirsiniz.

Ekipten Ayça İnce ve Shaul Shaham, akuaponik ve hidroponik sistemden bize şöyle bahsettiler:

“Ülkemizde yaygın olarak topraklı tarım yapılıyor. Ama dünyada bizim kadar şanslı olmayan, toprak ve güneşten verim alamayan ülkelerde farklı tarım arayışları var. Bunlardan biri hidroponik yani suda tarım, diğeri akuaponik yani suda tarımın içine balık eklenen sistem. Suyu tercih ediyoruz çünkü su burda topraklı tarıma göre daha az harcanıyor. Sisteme giren su, durmadan devirdaim olarak tekrar tekrar kullanılıyor. Burada mesele, suyun içinde oksijenin ve besinlerin, içinde yetişen bitkilerin ihtiyacını karşılaması. Hidroponikte bitkilerin besinlerini elden veriyoruz. Akuaponik sistemde ise bitkiye besin elden verilmiyor, burda balık devreye giriyor. Balığın dışkısı sistemi besliyor. Burda bizim tek yaptığımız şey, balıkları hazır yemle beslemek. Ama başka bir versiyonda sistem balığı da besleyebiliyor.”

Ekibin bir başka üyesi Haro Cümbüşyan da proje için “Akuaponik Bahçe’nin festivalden sonra da orada kalmaya devam etmesini çok isteriz. Orada çok büyük emek var ve o sistemin aslında nasıl çalıştığını görmek için daha uzun süre kalması gerekiyor. Bu haliyle geçici bir yerleştirme. Ama eğer bırakırsak, mesela yaz boyunca orası yeşerirse, bahçenin oraya ait olacağına inanıyorum. Bizim hayalimiz şehrin merkezi yerlerinde üretim yapılabilmesi. Akuaponik bahçe orda kalmaya devam etse ve insanlar da orayı sahiplenirse çok daha güzel olur.” dedi.

 

 

 

Ekibin festivalde başka yerleştirmeleri de var. Restoranda kullandıkları ve yeşilliklerin bir kısmını sağladıkları suda tarım yöntemi “hidroponik sistem”i Yetimhane’nin bir odasına yerleştirdiler. Buradaki bir diğer yerleştirmeleri de yine yeni bir kentsel tarım teknolojisine sahip olan aeroponik sistem. Piramidin içinde asılı duran köklere belli sürelerle içinde besin olan su sıkılıyor. Fazla su filtrelenip yeniden kullanılıyor.

 

 

Çiçek Festivali’ni henüz ziyaret etmediyseniz, bu haftasonuna kadar hala vaktiniz var! Gidip, akuaponik bahçeyi yerinde görebilirsiniz.

Önümüzdeki haftalarda, akuaponik, hidroponik, aeroponik gibi üretken kentsel tarım teknolojilerini, peyzaj ve ekoloji bağlamında detaylı olarak ele alacağız.

kaynak:arkitera.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
İlgili Terimler : ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

27.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13100 ₺ 13000 ₺ 12750 ₺
İzmir 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Karabük 12600 ₺ 12400 ₺ 12200 ₺
Biga 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Payas 12350 ₺ 12200 ₺ 12000 ₺
Gebze 12850 ₺ 12750 ₺ 12500 ₺
Samsun
Ankara 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Bursa 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Kütahya
Sivas 12400 ₺ 12250 ₺ 12050 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS