yakan aydınlatma


“Tanap’ta Türk Firmaları Deneyimleriyle Bir Adım Daha Öne Çıkabilir”

Yazar:

14.09.2013

Kişi Okumuş

0 Yorum

“Tanap’ta Türk Firmaları Deneyimleriyle Bir Adım Daha Öne Çıkabilir”

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


ZİYA ALTUNBAŞ – Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elman Abdullayev,  “Türk inşaat şirketlerinin ihaleye girmesini herkes istiyor ve herkes bu işin tecrübeliler tarafından yapılması istiyor. Asrın projesi olacak bir projenin içine girdik. Türk firmaları tecrübeleriyle bir adım daha öne çıkabilir” dedi.

Abdullayev, AA muhabirinin Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP)  ve Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) projelerine ilişkin sorularını yanıtladı.

TANAP’ın bölgede nasıl iş birliği yapılacağının en büyük ispatı olduğunu söyleyen Abdullayev, “Bu iş birliği koskoca Avrupa’nın böyle bir projeye yapamaya kadir olmadığını da göstermiştir. Yani Avrupa Birliği uzun yıllar Nabucco Projesi ile doğru bir karar veremedi “dedi.

TANAP’ın kabul edilmesinin en başta Azerbaycan ve Türkiye arasında köklü kardeşlikten kaynaklanan bir karar olduğunu vurgulayan Abdullayev,  “Yani Uğurlubir karar, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın güçlü bir işbirliğinin bariz bir numunesidir. Biz yıllardır dünyadan Ermenistan’ın işgalci siyasetine karşı durmasını istedik. İşgalci siyasetinin bölgedeki işbirliğine ne kadar mani olduğunu ve bu gün bu iş birliğinin neler yapabileceğini gösterdik” diye konuştu.

Elman Abdullayev, TANAP’ın bölgenin enerji kaynaklarını Avrupa’ya taşıma projesi olduğunu ama bu enerji projesinde bulunan Gürcistan ve Türkiye’nin projeden hem enerji hem ekonomi olarak faydalanmasının da projenin siyasal ve stratejik bakımdan da ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti. Abdullayev,”Yani TANAP projesinin gerçekleşmesi Gürcistan ve Türkiye’nin bir yerde siyasal etkisiniAB karşısında artırdı” görüşünü aktardı.

Enerji konusunda AB’nin bugün en büyük yaşadığı zorluğun bir kaynaktan gaz tedarik etmesi olduğunu aktaran Abdullayev, şöyle devam etti:

“AB bunun sıkıntısını yaşadı. AB’nin ana hedefi enerji güvenliğini ve çeşitliliğinin sağlaması. Enerji çeşitlenmesi sadece Azerbaycan için değil, AB için de Türkiyeiçin de güvenlik demek. Mesela 2008 yılının soğuk kışında Ukrayna ve Rusyaarasında yaşanan krizi gördük. Hepimiz bundan ders çıkartmalıyız. Bugün mesela batı Nabucco projesini yıllardır konuşuyoruz. Ortada bir şey yok. BugünAzerbaycan, Gürcistan, Türkiye 27 ülkenin yapamadığını yaptı ” ifadelerini kullandı.

Projenin son durumu hakkında bilgi veren Abdullayev, projede bugün için bir gecikme gözükmediğini çünkü büyük bir gecikme olması için bir neden bulunmadığını kaydetti.  Bu projenin bir ülkeye bağlı bir proje olmadığını anımsatan Abdullayev, “Bu proje bir kaç ülkeye bağlı proje, yani TANAP, TANAP’tan  ibaret değil. Ardından gelen TAP projesi var.  Bütün ülkeler ile bu tür projeleri geliştirmek zaman alır. Dolayısıyla bu proje gecikmiş bir proje değil, gecikecek bir proje de değil” ifadelerini kullandı.

 

-“Türk firmaları tecrübeleri ile bir adım daha öne çıkabilir”-

 

Projeye sadece boruların döşenmesi olarak bakılmaması gerektiğini, Türk firmalarının tecrübesinin çok yüksek olduğunu anımsatan Abdullayev, Azerbaycan da bir çok inşaatı Türk firmalarının gerçekleştirdiğini ve Azerbaycan inşaat şirketlerinin Türk şirketlerinin deneyiminden faydalandığını anlattı.

Türk şirketlerinin Azerbaycan dışında da dünyanın bir çok ülkede çalıştığına vurgulayan Abdullayev, “Ve büyük ihtimalle Türk inşaat şirketlerinin ihaleye girmesini herkes istiyor ve herkes bu işin tecrübeliler tarafından yapılması istiyor. Bu kadar irade enerji ortaya koyduk. Asrın projesi olacak bir projenin içine girdik . Tabii ki bu işin kaliteli şirketler tarafında yapılmasını isteyeceğiz . Burada da Türk firmaları tecrübeleri ile bir adım daha öne çıkabilir” diye konuştu.

Proje tamamladıktan sonra Türkiye’nin alacağı gazle ilgili bir fiyatlandırmanın konuşulup konuşulmadığına ilişkin ise Abdıllayev, fiyat konuşmak için bugün çok erken olduğunu ve bunun Azerbaycan ile Türkiye arasındaki  bir mesele olmadığını söyledi.

Abdullayev, “Bir sene sonra fiyatların nereye gideceğini bilmiyoruz. 5 yıl sonra ne olur demek için şu an için çok erken . Bir tek ülkenin karar vermesi  mümkün değil.Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye hatta TAP’a katılan ülkeler var. Şu an için gazın fiyatını konuşmamız çok erken. O zamanki konjonktüre göre TANAP gazının fiyatları belirlenecek” dedi.

 

-BTK-

 

Abdullayev, Bakü-Tiflis-Kars- Demiryolu Projesi’nin de tarihi bir proje olduğunu ve 3 ülkenin de ekonomisin gelişmesinde çok büyük bir katkısı olacağını belirterek, “Ülkeler arasındaki büyük şirketlerin temaslarını güçlendirecek. Ticari bölgelerin oluşturulmasına da katkı sağlayacak. Belki de gümrük vergi gibi mevzuatların da geliştirilmesine katkı sağlanacak.  Bundan sonrada devletler arasında ticari karların alınmasına ticaret anlaşmalarının yapılmasına neden olacak. Bu bir zincir birbirine bağlı anlaşmalarla ülkelerin kanunlarda gelişme sağlanacak.”

Bölgede yürütülen projelerin Ermenistan ile yaşanan Karabağ sorununu nasıl etkileyeceği ile ilgili olarak ise Abdullayev, bu tür projelerin ana projeler olduğunu ve tarihte bir ya da iki kez gerçekleşeceğini belirterek, “Bugüne  kadar  bu tür projelerde Ermenistan ‘ın yer almaması Ermenistan ekonomisinin durgunluğa girmesine sebep olacak” dedi. – İstanbul

kaynak:haberler.com

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

26.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS