-

Teamfores Mimarlık’tan Muğla’ya sürdürülebilir otogar projeleri

Yazar:

01.04.2015

Kişi Okumuş

0 Yorum

Teamfores Mimarlık’tan Muğla’ya sürdürülebilir otogar projeleri

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


Bugüne kadar tüm projelerinde sadelik ve minimal estetik gibi yaklaşımları benimseyen TeamFores Mimarlık ile Milano merkezli mimarlık stüdyosu Vittorio Grassi é Partners tarafından Muğla ve ilçelerinde uygulanmak üzere Muğla Büyükşehir Belediyesi için geliştirilen otogar projeleri, yenilikçi, doğaya saygılı ve esnek çözümler sunuyor. Daha önce de Muğla Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde projeler geliştiren TeamFores Mimarlık, kentte ve çevresinde artık ihtiyaca cevap veremeyen ve trafik düzenini aksatan otogarların yerine modüler bir yapıya sahip olan, ekonomik ve hızlı inşa edilebilir olmasıyla da kısa zamanda hayata geçirilebilecek çağdaş projeler üretiyor.

Muğla’da yeşillikler ve sadelilerle karşılayan bir konsept hedeflendi

Otogarların hala dünyada karbondioksit emisyonunun en yoğun olduğu, dinamik, yorgun ve karmaşık yerler olması gerçeğinden yola çıkan TeamFores Mimarlık ve Vittorio Grassi é Partners, Muğla gibi yeşil bir kente yakışacak ve kentin sürdürülebilirliğini koruyacak bir tasarım için çabalamış. Muğla ve ilçelerinin gelişen ihtiyaçları ve demografik yapılanması, gün gün / saat saat trafik yoğunlukları ve yolculara ait tüm veriler incelendikten sonra, konsept projenin geliştirilmesi için Vittorio Grassi Architetto e’ Partners ile bir araya gelinerek, geleneksel yerleşimler içerisinde yer alacak modern bir otogar mimarisinin nasıl olması gerektiği üzerine araştırmalar yapılmış. Bunun üzerine aynı çevresi gibi yeşille iç içe olan, emisyonun kötü etkisini ve sertleşebilen rüzgarın olumsuzluklarını azaltabilen, aynı zamanda da hızlı sirkülasyon içerisindeki araçların otogarla olan ilişkisini koparabilen ve dışarıdan ilk kez yöreye gelenleri, yeşillikler ve sadeliğiyle karşılayabilen bir konsept tasarım elde edilmiş.

Üçgen formla elde edilen esnek ve modüler tasarım

Otogar yapıları için düşünülen konsept projelerin en basit geometrik formlardan biri olan üçgenden yola çıkılarak geliştirilen tasarımlarında, üçgenin üç ayrı ebatta ve açıda kullanılmasıyla, sonsuz esnekliğe ve büyüme-küçülme imkanına sahip olabilecek modüler bir sistem meydana getirilmiş. Bu sistem, peronların ve kapalı alanların ihtiyaç programına göre Tenha, Akıcı ve Yoğun olmak üzere üç ayrı boyutta oluşturulmuş. Yapılar, arazi yapılarındaki kademelenmeler ve gelecekte oluşabilecek ihtiyaçlar göz önünde tutularak, ihtiyaç programları sabit kalmak koşuluyla boyutsal değişiklikler gösterebilecek şekilde tasarlanmış. Peronların bulunduğu ve ana mekan olarak tabir edilebilecek alan için tasarlanan üst örtü üzerinde, üçgen formların farklı yerleşimlerle bir araya gelmesiyle açıklıklar oluşturulmuş. Bu açıklıklar güneş ışınlarının kontrollü bir biçimde süzülmesine olanak tanırken, otobüslerin en çok egzos dumanı yaydığı durma ve kalkma anlarındaki hava sirkülasyonunda da etkin bir rol üstlenecek şekilde planlanmış. Ilıman bir iklime sahip ve yoğun yağmurlara alışık olan Muğla ve ilçelerinin, bu açıklıklardan süzülecek yağmur sularının rahatlatıcı ve temizleyici etkisinden de yararlanabilmesi hedeflenmiş.

Serter Karataban: “Geleceğe ait otogar mimarisinin nasıl olmalıdır, buna yoğunlaştık”

Mimar Serter Karataban’a göre bu proje “az, çoktur” yönergesinin TeamFores ve Vittorio Grassi Architetto e’ Partners tarafından anlamının sorgulandığı en önemli projelerden biri olma özelliğini taşıyor. Projeyi anlatan mimar Karataban: “Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine, Muğla il ve ilçelerinde artık çok eskimiş, ihtiyaca cevap veremez durumda olan, şehrin ve ilçelerin trafik düzenini aksatacak konumda bulunan otogarların yenilenmesi ile ilgili bir konsept proje çalışmalarına başlanmıştır. Muğla ve ilçelerinin günlere ve saatlere göre trafik yoğunlukları, yolculara ait tüm veriler, yeni büyükşehir olan Muğla’nın gelişen ihtiyaçları, demografik yapılanması incelendikten sonra, konspet projenin geliştirilmesi için Milano merkezli, Vittorio Grassi Mimarlık pratiği ile biraraya gelinerek, geleneksel ve köklü mimari dokunun içerisinde yer alacak, geleceğe ait bir otogar mimarisinin nasıl olması gerektiği üzerine çalışmalara başlanmıştır. Otogarlar halen dünyada, CO2 emisyonunun en yoğun olduğu, dinamik, yorgun ve karmaşık yapılardır. Tüm projelerinde sadelik arayışında olan TeamFores, aynı anlayışı benimsemiş Vittorio Grassi Mimarlık ekibiyle yaptığı kolektif çalışmalar sonucu ve bütün ilçe otogarlarına adepte edilebilecek, ekonomik ve hızlı inşa edilebilir olmasıyla da kısa zamanda hayata geçirilebilecek bir çözüm önerisiyle projesini sunmuştur” diye konuştu.

Serter Karataban: “Projenin en önemli özelliği basitliğidir”  

Sözlerini sürdüren Serter Karataban: “Projenin en önemli özelliği basitliğidir. En basit geometrik formlardan biri olan üçgen, üç ayrı ebatta ve açıda kullanılarak, sonsuz esnekliğe ve büyüme – küçülme imkanına sahip bir yapı meydana getirmiştir. Gerek peron, gerek kapalı alan ihtiyacı göz önüne alındığında aslında proje T-enha, A-kıcı ve Y-oğun olmak üzere üç ayrı boyut ve ihtiyaç programına göre oluşturulmuştur ama arazi yapılarındaki kademelenme ve boyutsal değişkenlikler göz önüne alındığında tüm projeler, ihtiyaç programları sabit kalmak koşuluyla boyutsal değişiklik gösterebilmektedir. Peronların bulunduğu ana mekan olarak tabir edilebilecek üst örtü üzerindeki üçgen formların farklı kullanılmasıyla oluşturulan açıklıklar, güneş ışınlarının kontrollü biçimde aşağıya alınmasını sağlarken, otobüslerin en çok egzoz dumanı yaydığı, durma ve kalkma anlarında da hava sirkülasyonu sağlamaktadır. Aynı zamanda ılıman bir iklime sahip Muğla şehri ve ilçeleri yoğun yağmurlara alışık olduğu için, yağmur suyunun da rahatlatıcı ve temizleyici etkisini yaşatabilmek bu açıklıkların görevlerindendir” bilgilerini verdi.

Muğla ve İlçeleri Tip Otogar Projesi

 • Proje yeri: Muğla
 • Tasarım ekibi: Serter Karataban, Vittorio Grassi
 • Yardımcı mimarlar: Dicle B. Özdemir, Marco Aloisini, Matteo Boldrin, Firuze Abbak, Ceren Kocabıyık, Nil Bıçak, Yeşim Yıkılmaz, M. Göktuğ Dedeoğlu
 • İşveren: Muğla Büyükşehir Belediyesi
 • Proje tarihi: 2014
 • Yapım tarihi: 2015 – 2016
 • Statik projesi: Gelişim İnşaat Proje
 • Elektrik projesi: Çaba Elektrik & Elektromekanik
 • Mekanik projesi: Ekon Mühendislik
 • Aydınlatma projesi: Yenigün Aydınlatma
 • Tesisat projesi: Ekon Mühendislik
 • Peyzaj projesi: Hande Aydıngün
 • Proje tipi: Otogar Binası
 • Yapım türü: Karma
 • Engelli erişimine uygunluğu: Evrensel tasarım kriterlerine tam uygundur

Kaynak : Radikal

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi'ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

14.07.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 15200 ₺ 15100 ₺ 14850 ₺
İzmir 14900 ₺ 14750 ₺ 14550 ₺
Karabük 15100 ₺ 14900 ₺ 14700 ₺
Biga 14950 ₺ 14800 ₺ 14600 ₺
Payas 14850 ₺ 14700 ₺ 14500 ₺
Gebze 14950 ₺ 14850 ₺ 14600 ₺
Samsun
Ankara 15300 ₺ 15150 ₺ 14950 ₺
Bursa 15200 ₺ 15050 ₺ 14850 ₺
Kütahya
Sivas 15150 ₺ 15000 ₺ 14800 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS