Uzun Dönem Stajyer Mühendis

02.09.2014

Kişi Okumuş

0 Yorum

Uzun Dönem Stajyer Mühendis

Uzun dönem stajyer mühendis…
Son günlerin yeni moda üniversite mezunu sömürüsü, görünmeyen işsizlik destekçisi, ucuza fikir çalmanın yeni parlak fikri.
Eli kuvvetli büyük firmaların büyüklüğünü kullanarak devlete karşı çıkması, yeni nesile karşı yaptığı zorunlu saygısızlık, çocuk yetiştiren profesörlere güvenmemesi ve daha niceleri.

Artık herkes üniversite okuyabiliyor. Mühendis, mimar, hatta para verip doktor bile olabiliyor. 15 sene sonra hastaların böbreği nerdeydi diyen doktorlar, sadece patates baskı yapabilecek düzeyde olan mimarlar, fabrikalarda çay götürüp getiren mühendisler olacağını görmemek için yeterince algısız olmak gerekiyor. Nedeni çok basit. Seri üretim çıkan bu kadar mühendis varken, seri üretim yapan tek yeni fabrikanın olmaması ucuz işçiliğin de önünü açıyor. Kimbilir belki de bu isteniyor.

Sadece ara elemanlığı bize hak gören devletimiz kendine hakaret edildiğinin ya farkında değil, ya da işine öyle geliyor. Öğrenci hak kazanıyor, okuyor ve sen de iş yapabilir diye bu genç insana diploma veriyorsun. Para sahibi firmalar ise senin verdiğin diplomayı yok sayıp, genç beyni 6 ay – 1 sene test edip kafasına göre kapının önüne koyuyor. Bu çelişkiyi 2 şekilde anlamak mümkün. Devlet işsizlik yüzdesini düşürmek için bu hakareti kabul ediyor, ya da piyasayı düşürüp mühendisleri asgari ücret düzeyine çekmek istiyor.

Kim kazanıyor kim kaybediyor bunu düşünmek lazım. İş veren minimum rakamlara fikir işliyor ve kendisi kazanıyor. Devlet ve hükümet kazanıyor. İşsizlik oranının yanı sıra mühendis maaşlarını asgari ücrete yakın tutarak piyasayı düşürüyor ve toparlıyor. Yüksek lisans yapmadan iş bulmayı zorlaştırarak insanların hayata 25 yaşından önce atılmamasını sağlıyor. Zamanında 16 yaşında başlayan işe başlama yaşlarını 25 lere çıkarıp bir neslin hızını 9 sene tüketmek de kendilerine kar kalıyor. Kim kaybediyor? Çocuklarının bir yere gelebilmesi için yıllarca okutmak zorunda kalan aileler kaybediyor. Yıllarca okuyup hatta yüksek lisans yapıp 1000-1500 tl ye kendi kalifiyesinin altında iş arayan yeni mezunlar kaybediyor. Üretim yapmayan sadece dışardan satın alıp geçinen toplum kaybediyor.

3 çocuk yapıp ülkeye kalabalık kazandırmak ne kadar plansız bir davranışsa, iş imkanı olmadan piyasaya bu kadar mühendis sürmek o kadar plansız bir davranış. Mühendisin sokak çocuğu olarak görüldüğü ve patron kapılarında dilendirildiği bu ekonomi ve iş balonu ne zaman patlayacak gerçekten merak ediyorum.

Melih Ulusoy, Radikal.com.tr

inşaat mühendisliği programları
İlgili Terimler : , , ,

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

YorumunuzGÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

16.11.2018 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 3300 ₺ 3300 ₺ 3340 ₺
İzmir 3240 ₺ 3265 ₺ 3290 ₺
Karabük 3250 ₺ 3300 ₺ 3300 ₺
Biga 3280 ₺ 3290 ₺ 3300 ₺
Payas 3160 ₺ 3185 ₺ 3210 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ