yakan aydınlatma


Yeni Kültürpark projesine belediye başkanlarından destek!

Yazar:

13.10.2016

Kişi Okumuş

0 Yorum

Yeni Kültürpark projesine belediye başkanlarından destek!

instagram takipçi arttırma, instagram takipçi satın al, instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin alandaki bina yoğunluğunu azaltıp, yeşil miktarını 21 bin metrekare artırarak “geleceğe uzanan” bir Kültürpark yaratmak amacıyla hazırladığı projeye kentin belediye başkanları da sahip çıktı. Pakistan Pavyonu’nda hazırlanan sergi alanında projenin maketini ve video mapping uygulamasını inceleyen belediye başkanları adına açıklamayı Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş yaptı. Açıklamada, Kültürpark’ın tüm İzmir’in ve İzmirlinin olduğu belirtilerek, ilçe belediye başkanları olarak Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projeyi destekledikleri dile getirildi. Projeyle bina yoğunluğunun yüzde 7’ye düşürüleceği, yeşil alan yoğunluğunun ise yüzde 56’ya çıkarılacağı vurgulanarak, “Bu proje tüm İzmir’in, hepimizin olan Kültürpark’ı geliştirecek, kentin merkezinde bir kentsel peyzaj alanı yaratacaktır” denildi.

“Destekliyoruz ve yanındayız”

21 belediye başkanı adına Sema Pektaş tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Kültürpark tüm İzmir’in ve İzmirlinindir. Kültürpark’la hem ülkemizi tanıdık hem de tüm dünyayı. Kültürpark’ın kurucusu Behçet Uz ve ekibi 1934 yılında  İzmir  Belediye Meclisi’ne sundukları ve kabul edilen bir önergeyle bir yangın yerini, bir yıkıntı bölgesini halk üniversitesi olarak tasarlamış ve hayata geçirmişlerdi. O zamandan bu yana görev yapan tüm belediye başkanları da aynı anlayışla Kültürpark’ı bugüne kadar yaşatmışlar. 90’lı yıllarda Kültürpark’ın yenilenme ihtiyacı çerçevesinde bir yarışma düzenlenmiş ve bu yarışmayı kazanan projenin müellifi Mimar Şükrü Kocagöz ve ekibi olmuştur. Daha sonra fuarcılık anlayışındaki çağdaş gelişmeler ihtisas fuarcılığını gündeme getirmiş ve Kültürpark’ın içine hangarlar yapılmıştır. Bu hangarlar hem tüm İzmirlinin hem de İzmir’de var olan tüm odaların da görüş birliği içinde yapılmıştır. İhtisas fuarcılığı İzmir’in kalkınmasında ve kimliğinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu yeri göz önünde bulunduran İzmir Büyükşehir Belediyesi tamamen kendi bütçesiyle Türkiye’nin en büyük fuarı Fuar İzmir’i Gaziemir’de inşa etmiştir. Böylece ihtisas fuarlarının Kültürpark’tan ayrılmasıyla Kültürpark’ın yeni bir fonksiyonla düzenlenmesi zorunluluğu ortaya çıkmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu süreçte katılımcı bir anlayışla tüm görüşleri toplamış, anketler yapmış, odalardan üniversitelerden raporlar almış, açık forumlar düzenlemiştir. Bu çerçevede katılımcılık esasıyla toplanan görüşler proje müellifi Şükrü Kocagöz’ün de içinde bulunduğu ekiple hazırlanarak kentteki tüm inisiyatiflerle paylaşılmıştır. Öncelikle de Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde Kültürpark’taki ağaç rölövesi ve tüm ağaçların envanteri çıkarılmıştır. 7 bin civarında tarihi ağacın tespiti yapılarak etiketlenme işlemi başlamıştır.

90’lı yıllarda yüzde 26 oranında olan yeşil alan 2 binli yıllarda yüzde 43’e çıkmışken, bu projeyle yüzde 56’ya çıkarılmıştır. Bina yoğunluğu ise 90’lı yıllarda yüzde 26 iken, 2 binli yıllarda yüzde 14’e düşürülmüş, proje önerisiyle ise yüzde 7’ye düşürüldüğü açıkça görülmektedir. Bu proje tüm İzmir’in, hepimizin olan Kültürpark’ı geliştirecek, kentin merkezinde bir kentsel peyzaj alanı yaratacaktır.

Biz belediye başkanları, ‘Kültürpark hepimizin’ diyor, bu projeyi desteklediğimizi ve yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna saygılarımızla açıklıyoruz.”

Kimler katıldı?

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Beydağ Belediye Başkanı Süleyman Vasfi Şentürk, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun, Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar. Şehir dışında olan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek ve Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli de projeye desteklerini bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi

Editörün Diğer Yazıları :

İnşaat Gündemi’ne Abone Ol!

Bu içeriği beğendiniz mi? Tüm güncel içeriklerimizden haberdar olmak için e-posta abonemiz olabilirsiniz.
YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

GÜNLÜK DEMİR FİYATLARI

25.06.2022 Demir Fiyatları
Bölge Ø8 Ø10 Ø12-32
İstanbul 13500 ₺ 13400 ₺ 13150 ₺
İzmir 12650 ₺ 12500 ₺ 12300 ₺
Karabük 12900 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Biga 13250 ₺ 13100 ₺ 12900 ₺
Payas 12750 ₺ 12600 ₺ 12400 ₺
Gebze 13250 ₺ 13150 ₺ 12900 ₺
Samsun
Ankara 13050 ₺ 12900 ₺ 12700 ₺
Bursa 12950 ₺ 12800 ₺ 12600 ₺
Kütahya
Sivas 12850 ₺ 12700 ₺ 12500 ₺
Detaylı Görünüm

BENZER İÇERİKLER

FACEBOOKTA BİZ

Facebook
Instagram
Telegram
LinkedIn
YouTube
RSS